Jump to content
Sign in to follow this  
zeneseu

Probleme Electrice Acasa

Recommended Posts

Intampin o problema cu un corp de iluminat cu neon si nu-i dau de capat.

Pe scurt, am renuntat la balastul clasic si la starter in schimbul unui balast electronic. Problema consta in faptul ca atat cu balastul vechi cat si cu cel electronic undeva se scurge curent, carcasa corpului de iluminat fiind sub tensiune, ceea ce duce la nefunctionarea acestuia.

Am verificat toate conexiunile sa nu atinga vreun fir carcasa-totul e in regula.

Balastul electronic este VITO model VT 462 de 18W. La iesire exista tensiune pe toate contactele-este normal asta?

Share this post


Link to post

Nu am o solutie la cele spuse mai sus, dar am si eu o problema: M-am apucat sa montez o plafoniera pe hol, cu gandul sa ma leg la un intrerupator ce duce la baie. Dat gauri, montat plafoniera, tras cabluri prin canalet, dat jos intrerupatorul. Problema este cum naibii leg firele sa pot pune comutator in locul intrerupatorului.

Am incercat cu bifurcatie pe faza, apoi cu faza comuna, etc.

Mentionez ca in doza am + si - si daca le unesc se aprinde becul din baie normal.

Imi cer scuze daca intrebarea mea e idioata, dar stau cu comutatorul in mana si nu reusesc sa-mi dau seama cum sa le leg...

Share this post


Link to post

Fa un desen al circuitului si marcheaza doza intrerupatorului, atunci vei vedea ca nulul se leaga la alta doza din perete de unde vine si faza la intrerupator.

 

 

Share this post


Link to post

Mentionez ca in doza am + si - si daca le unesc se aprinde becul din baie normal.

Ceea ce zicea @tolin printre altele este ca in doza intrerupatorului nu ai + si - . Ai doar faza. Intrerupatorul intrerupe doar faza si nu face legatura intre nul si faza.

Share this post


Link to post

Pai nulul tre sa mearga atat in baie cat si pe hol directla bec,iar faza intra in comutator iar din comutator tre sa iasa doua faze la cate un bec respectiv baie si hol.in cazul tau tre sa duci nul din doza si faza din iesire comutator

Share this post


Link to post

Daca ai o priza in apropiere ia un nul de acolo.

Eu asa am facut sa-mi pun ventilatorul pe intrerupatorul becului, aveam 20 cm maxim distanta intre priza si intrerupator, asa ca a fost usor.

Share this post


Link to post

Intampin o problema cu un corp de iluminat cu neon si nu-i dau de capat.

Pe scurt, am renuntat la balastul clasic si la starter in schimbul unui balast electronic. Problema consta in faptul ca atat cu balastul vechi cat si cu cel electronic undeva se scurge curent, carcasa corpului de iluminat fiind sub tensiune, ceea ce duce la nefunctionarea acestuia.

Am verificat toate conexiunile sa nu atinga vreun fir carcasa-totul e in regula.

Balastul electronic este VITO model VT 462 de 18W. La iesire exista tensiune pe toate contactele-este normal asta?

 

 

Poti posta o poza cu balastul respectiv? Izoleaza corpul montajului de cel al lampii si, eventual, fa-i o legatura la impamantare. Un fir in plus.

@big2shae: uite o schema care te "rezolva"! b-(

Schema comutat. cu intrerupere serie.doc

Share this post


Link to post

Mersi mult pentru idei si sfaturi! :mrgreen:

La cea a Dj-ului m-am gandit si eu, sa fur un nul de la priza din vecinatate, doar ca mi-era frica sa nu dea vreo intoarcere prin priza. O sa le leg diseara si revin cu rezultatul.

Share this post


Link to post

Vezi sa nu faci ca Dorel :D

Share this post


Link to post

Vezi sa nu faci ca Dorel :D

 

czsz.szszt! :shocking:

 

:ontopic: Job done! Am sapat in perete si am tras nul de la priza -ideea dj-ului. Totul merge, si nu am facut ca Dorel.

Mersi pentru sfaturi si idei!

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...