Jump to content
Sign in to follow this  
vieri

Problema Cutie Viteze Aveo

Recommended Posts

Va salut. Am si eu o problema urgenta . Este legat de cutia de viteze. Cand plec de pe loc totul normal, cand incerc sa bag a 2-a imi sare schimbatorul brutal si nu vrea sa intre, si sunt nevoit sa bag a 3-a si nici in a 3-a nu vrea mereu sa intre. Cand intr-un final intra intr-o viteza, nu mai stiu nici eu ce viteza e, ca sta schimbatorul intr-un mod in care nu mai statea niciodata, imi scartaie ceva pe la motor nu stiu exact zona de provienenta a zgomotului. Va rog dati-mi un sfat ce ar putea fi. De dus la service ma duc cat mai curand(sariti peste sfatul acesta :) >- ). Va multumesc.

 

ps: am uitat. Mai mult da sa sara din viteze cand dau drumul la ambreiaj, ca sa pot sa ajung acasa azi, juma de drum am mers cu ambreiajul jumatate apasat si accelerand in acelasi timp (practic tot drumul ambreiajul nu l-am mai lasat sus), altfel sarea.

 

Nimeni nici o idee? Please help

Edited by vieri

Share this post


Link to post

Am rezolvat. Era de la un surub care sarise.

Share this post


Link to post

Poti sa detaliezi? Si eu am o problema asemanatoare...

Share this post


Link to post

Nu stiu sa va spun exact. Mi-au explicat ceva cei de la service dar din pacate nu prea am retinut nimic. Problema mi-am rezolvat-o la reprezentanta chevrolet. Parerea mea, cand e vorba de astfel de probleme destul de grave sa facem o vizita la reprezentanta, avand in vedere ca lucreaza zi de zi cu astfel de masini.

Share this post


Link to post

Just, dar in cazul meu nu pare grava problema la schimbarea de viteze, adica schimba ok atata timp cat nu ma grabesc cu vitezele, dar daca ma grabesc si vreau sa schimb repede vitezele atunci parca agata cutia.

Orscum merci!

Share this post


Link to post

Just, dar in cazul meu nu pare grava problema la schimbarea de viteze, adica schimba ok atata timp cat nu ma grabesc cu vitezele, dar daca ma grabesc si vreau sa schimb repede vitezele atunci parca agata cutia.

Orscum merci!

 

Eu nu aveam o problema de agatat ci una de sarit din viteza care e mult mai grav.

Share this post


Link to post

Dap. Astazi am dus masina la revizie, astept rezultatul verificarii dupa-amiaza.

Share this post


Link to post

Vieri, ai 1.2? La astea sare un cablu de la schimbator, cel de deasupra, e destul de frecventa chestia, in general la revizii se verifica prinderea acolo.

Share this post


Link to post

Eu stiam ca 1.4 si 1.2 au aceeasi cutie.

Share this post


Link to post

Nu stiu cum s-ar putea sa fie aceeasi cutie cand la 1.2 Reverse e in spate, iar la 1.4 Reverse e in locul vitezei I, doar ca tragi de inelus in sus. Poate ma insel, dar mi se par cutii diferite.

Share this post


Link to post

salut..cutiile sunt diferite,la fel si placa de presiune,discul si rulmentul ...

Share this post


Link to post

Mie asa mi-a spus dealerul. Informatia era valabila pentru motoarele noi din 2008, iar vieri are Aveo din 2008.

Edited by Axel7

Share this post


Link to post

Cred ca sunt diferite, intre timp am aflat ce e usor in neregula la mine: trebe schimbat rulmentul.

 

Bafta!

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...