Jump to content
Sign in to follow this  
Pepinno

Service Acasa.ro

Recommended Posts

Salut, Andrei! Nu am mai ajuns pe la tine ca nu am avut nici timp, nici cu ce. Ai vreo veste cu procesul? Am vreo sansa sa-mi recuperez banii? (Matiz albastru, placa de presiune ambreiaj)

Share this post


Link to post

18 luni

 

Si care ar fi garantia?

 

 

 

 

@WIZZARD avem termen pe 6 februarie...daca nici acum furnizorul nu vine cu o rezolvare, instanta ne va da castig de cauza cu siguranta...

 

 

Edited by Pepinno

Share this post


Link to post

Despre ce furnizor/fabricant este vorba.

Postati aici ca sa stie lumea sa se fereasca pe viitor de produsele lui.

Share this post


Link to post

Eu nu sant omul care sa faca reclama negativa unui furnizor care nici macar nu sant convins ca este vina lui pt. situatia creata...

Share this post


Link to post

Salut Andrei,

 

Am citit cu interes tot topicul tau si sunt absolut sigur ca poti sa ma ajuti cu mica mea problema.

Povestea este asa: am un Matiz Euro2 din 1999 si aveam 2 probleme - una cu termostatul si una cu delcoul.

Am schimbat termostatul cu unul de origine, acum pare sa mearga OK, nu mai fluctueaza acul de la apa atat de mult ca inainte.

Delcoul vechi (DAC) pierdea ulei pe la arborele central (sute de ml in 1500km) si l-am schimbat cu un Mando nou.

Cu ocazia asta am facut o baie cu spray de carburator si apoi lichid de parbriz cutiei de viteze care era plina de ulei si lichid de racire.

 

Initial masina a mers bine (motor rece), dar dupa ce acul de la temperatura s-a ridicat pana aproape de zona normala a inceput sa mearga intrerupt doar la relanti. Practic, la relanti la un moment dat pare ca se ineaca, ii scade turatia, se diminueaza usor intensitatea farurilor se aprinde check engine. Apoi isi revine, check engine dispare si dupa o vreme (timpul variaza intre cateva secunde si cateva zeci-sute de secunde) o ia de la capat. Am verificat si curatat toate mufele banuind ca este apa in ele, insa nu si-a revenit.

 

As vrea sa-mi spui cand pot trece pe la tine ca sa ii dam de cap. Daca ai vreo idee pe care mi-o poti impartasi si sa rezolv eu problema promit ca fac cinste :) . Si daca se poate si un pret estimativ pt diagnoza si reparatie, asa fi recunoscator.

 

Numai bine!

Edited by ches

Share this post


Link to post

In ciuda sperantelor tale ,nu te pot ajuta deoarece nu am tester decat pt. modelele euro 3...imi pare rau...o seara placuta...

Share this post


Link to post

OK, pacat, dar crezi ca ii poti da de cap fara tester?

Share this post


Link to post

in prima faza as recomanda un alt delco de proba...

Share this post


Link to post

Tin sa ii multumesc public lui Andrei pentru ajutorul dat, discutia am mutat-o pe PM, voi face cum m-a sfatuit si ii voi spune rezultatul.

Toate cele bune!

Share this post


Link to post

Draga Pepino observ ca nu prea-ti place sa ne impartasesti si noua din experienta si cunostintele tale in materie,poate ne mai rezolvam si noi din probleme fara sa trecem pe la doctor.Sper din suflet ca odata cu titlul de doctor nu ti-ai insusit si prostul obicei al celor din sanatate care dupa cum bine stim,nu misca nimic pana nu se marca banul.Cred ca ti-ai castigat destui clienti pe acest forum ca sa merite si ei putina atentie.Cu scuzele de rigoare sper ca nu te-a suparat foarte tare postul meu,si daca nu am dreptate te rog sa ma contrazici.Daca se poate nu pe PM. :)

Edited by sergiu2010

Share this post


Link to post

Sergiu, tu muncesti pe gratis? acest topic este intr-o sectiune comerciala, deschis pentru afacerea omului. Pentru sfaturi si discutii, exista restul forumului.

Share this post


Link to post

Sa inteleg ca daca e in sectiunea comerciala tre sa platim daca ne spune cateva "secrete"?Sau ca sunt interzise discutiile?

Edited by sergiu2010

Share this post


Link to post

Cred ca este o neintelegere....coltul dedicat sfaturilor este in alta parte...iar daca nu ai observat pana acum am raspuns cu mare placere tuturor intrebarilor tehnice care mi-au fost adresate fara a pretinde VREODATA CEVA... asta o pote confirma oricine mi-a trimis un PM sau m-a sunat...mai mult , chiar am dat o gramada de sfaturi utile si pe alte sectiuni si char forumuri...am clienti care au trecut pe la atelier pt.o constatare si un sfat ABSOLUT GRATUIT...am clienti (multi) dupa acest forum carora le-am inprumutat scule pt ash repara singuri masinile..deasemenea GRATIS...am clienti carora le-am reparat masinile si in rate sau cu plata la salariu...deci ...draga Sergiu...am inpresia ca ori a vb. gura fara tine ...ori nu ma cunosti ,macar ca om daca nu ca mecanic...ori pur si simplu te plictiseai si nu stiai cum sa faci un pic de polemica...Sincer nu ma deranjaza vorbele tale ...ba chiar imi faci un bine ca comentezi pe aceasta sectiune,ma ajuti sa o tin sus si in atentia celor care au cu adevarat nevoie de un pic de sprijin sau ajutor...

 

 

....stii ce ma roade cel mai tare..?....m-ai solicitat vreodata cu ceva si am dat-o cotita?...

  • Like 1

Share this post


Link to post

Salut!In primul rand raspunsul de mai sus ii era adresat lui VAXXI care din nu stiu ce motiv ,si sincer nu ma intereseaza mi-a dat un raspuns fara legatura cu ce am scris eu.Si ca sa te lamuresc ce m-a deranjat pe mine in posturile tale anterioare (si te rog sa nu o iei ca pe o critica )a fost faptul ca ai mutat o discutie pe privat visavis de rugamintea unui coforumist de a-l ajuta cu un sfat.Crezi tu ca ne dureau ochii daca citeam si noi ce l-ai sfatuit sa faca?Poate se mai confrunta cineva cu acea problema si nu e nevoie sa te mai deranjeze .Si alta problema si cu asta inchei era vorba de cele doua suruburi buclucase care nu le-ai montat unui client si ai trecut la capitolul strict secret problema.Sa fie un secret atat de mare sa nu ni-l impartasesti si noua?Nici pe deperte gandul ca esti vre-un calic care nu ajuta aproapele la nevoie cu bani sau fara.Cum a spus si VAXXI ,munca se plateste .Sper ca am luminat problemele care ne rodeau pe amandoi.Sanatate si numai bine!

Edited by sergiu2010
  • Like 1

Share this post


Link to post

ambele probleme au fost mutate pe privat deoarece discutiile pot fi notate dretp oftopic si sanctionate ca atare...

 

...o seara placuta...

Share this post


Link to post

Greseala mea. Scuzele mele pentru neplacerile create! Sunt dispus sa suport consecintele in ce priveste penalizarea.

Edited by sergiu2010

Share this post


Link to post

E total absurda situatia, cam la fel e in orice domeniu. Nu are de ce sa se ascunda, pentru ca oricum cine e paralel sau pur si simplu nu are timp sau chef, oricum se duce la mecanic. Ca si la mine cu calculatoarele, daca descriu cu lux de amanunte cum se face o diagnoza ca la carte, asta nu inseamna ca de maine vei putea sa-ti repari singur calculatorul. De exemplu, eu am o imprimanta laser pe care o reincarc cu 12 lei, in loc de 200 RON cat costa un cartus nou de toner. Numai ca nu cred ca sta toata lumea sa desurubeze cartusul si nu stiu cata lume stie ce e aia o rescriere de firmware. :D

Share this post


Link to post

ce e aia firmware? e un fel de mail?..?

Share this post


Link to post

Am petrecut 2 zile pe capul lui Andrei si nu pot spune decit vorbe bune la adresa lui !

 

Desi ma stia "plin de idei" m-a suportat cu stoicism si si-a facut treaba cu multa meticulozitate. Detalii despre tot ce s-a facut la MOS, la sectiunea "Masina mea".

 

Nu intru in detalii legate de piese si preturi, fiecare client isi alege ce doreste/isi permite in functie de buget si/sau recomandarile meseriasului.

 

Transmit multumiri si pe aceasta cale !

Share this post


Link to post

Salut, Andrei.

 

Da-mi, te rog, pe PM, un pret pt. o constatare/verificare generala pt. un Chevrolet Spark. Din ce am citit in paginile precedente nu e nevoie de programare, corect?

Numai bine!

 

Edited by stryder

Share this post


Link to post

Salut nu te supara o reglare tacheti la un tico la ce pret ar fi??? Am mai fost la tine cu ruptura pentru o constatare generala si un reglaj carburator anul trecut.

Am si gpl pe masina.

 

regards

Share this post


Link to post

Salut Andrei.

 

Am reusit si am gasit un Matiz SH pentru juniorul si se plange ca de doua zile ambreiajul merge greu (cursa incompleta) si evident ca-i intra si greu in viteza.

L-am sfatuit sa te sune in prealabil, sa treaca pentru o constatare/confirmare defect si poate reusesti sa-l ajuti sa-si rezolve problema.

Nu are deloc inclinatii tehnice si tare mi-e teama sa nu-i faca praf cutia de viteze.

 

Multumesc

Edited by Gerula

Share this post


Link to post

buna seara. am un mototr de matiz euro 2, an 2000 cu probleme.am facut compresia la el si pe pistonul din mijloc am doar 4, pe ceilalti 2 cilindrii compresia este in parametrii. m-ar interesa cat costa segmentarea la un astfel de motor?cat dureaza toata operatia? daca are ceva daca mai merg asa cu ea pana fac rost de bani?se poate face doar ptr un piston?multumesc frumos.

Edited by sicamet

Share this post


Link to post
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...