Jump to content
Sign in to follow this  
cristiangabi

Led-Uri Puternice Pe Pozitie = Lumina De Zi?

Recommended Posts

Deoarece nu am gasit un raspuns practic, intreb aici, poate exista cineva indreptatit sa vina cu informatii.

 

Se pot folosi LED-uri puternice in loc de becurile de pozitie pentru inlocuire de lumina de zi? (deoarece pozitiile oricum sunt aprinse o data cu faza scurta)

 

Intreb din punct de vedere legal, economic (daca se compenseaza economia de benzina cu pretul de achizitie a acestor leduri care este destul de mare) dar si daca exista asemenea leduri pe soclu de bec de pozitie Matiz. (din cate am inteles se numesc LED-uri DayLight, daca a cumparat cineva si a testat)

 

Rationamentul este ca va scadea consumul de carburant (nu mai sunt aprinse faze scurte)

Se folosesc LED-uri albe destul de puternice incat sa ofere vizibilitatea corecta a celorlalti participanti la trafic. In concluzie, din exterior masina sa arate la fel..ca si cum ai avea faza scurta aprinsa, dar sa nu incurce cand sunt si pozitiile si faza scurta aprinse

Multumesc

Edited by cristiangabi

Share this post


Link to post

De existat exista la fix pentru soclu, dar sunt de intensitatea celor normale, legal trebuie sa circuli cu faza de intalnire, sau DRL, la masinile care au, daca gasesti de pozitie suficient de puternice incat sa nu se prinda organul banuiesc ca nu are ce comenta.

Share this post


Link to post

M-am gandit si eu la asta dar nu am gasit mare lucru. Sunt pe siteurile care vand leduri unele numite Daytime sau ceva de genul asta cu foarte multe SMD-uri pe ele dar inca n-am vazut pe nimeni sa vina cu o parere despre ele.

Share this post


Link to post

Rationamentul este ca va scadea consumul de carburant (nu mai sunt aprinse faze scurte, becurile bord etc.)

Daca la tine nu se aprind becurile din bord cand aprinzi pozitiile cred ca ai o problema cu instalatia electrica.

 

Cam cu cat estimezi sa-ti scada consumul de bezina daca folosesti becuri de pozitie foarte puternice in locul celor de intalnire ?

Share this post


Link to post

cele mai puternice leduri ce am incercat erau smd uri cu 5 leduri... puterea lor e cam la acelasi nivel ca un bec normal de pozitie... diferenta e ca lumineaza alb... cand aprinzi halogenul (scurta/lunga nu conteaza) lumina ledului devine albastrui... pretul e 20 lei in mures. un bec noname costa 1 leu. un bec philips premium(perechea) in jur de 50-80 lei. ce alt led mai stii? ca sa lumineze ca faza scurta? eu am leduri in ambele masini. ledurile de obicei lumineaza in punct, nu distribuie lumina. am incercat de exemplu sa inlocuiesc semnalizarea 21 w cu led. am incercat led cu 21 leduri :) si tot nu se vedea bine ziua cand batea soarele. asa ca le am pus inapoi becurile vechi. am incercat bec noname si bec superscump dar diferenta e minima... nu prea merita.

post-28153-055663600 1297884814_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Teoretic se poate,practic sunt mai greu de inghesuit in far si sa reziste si la caldura becului (noaptea,de ex)

Una dintre solutiile DRL de pe piata,cu leduri,are soclu de bec normal (H) si se monteaza in locul becului de faza

Economia de carburant...e destul de nesmnificativa (daca prinzi vant deja dispare)

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...