Jump to content
Sign in to follow this  
tibileu

Chevrolet Aveo Caseta Directie Defecta Dupa 8 Luni

Recommended Posts

Salut dragi participanti la trafic, am sa va spun supararile mele referitor la service auto de pe b-ul Timisoara nr. 18. Pe data de 13.04 2010 masinuta mea a fost ultima oara la revizie la ei de unde mi sa schimbat si CUTIA DE DIRECTIE printr-e altele ,de ce doar ei stiu, in principiu e ok mentionez ca eu nu am intimpinat probleme din cauza ei dar ma rog. In 10.02.2011 intru in sevice la ei ca se auzea troncanituri pe la roti caind treceam peste denivelari, canale,etc. Pina aici totul e ok ,dupa verificare vine si imi spune ca am probleme la ce credeti ,deci nu trecuse nici macar un an de zile de la montare 'CUTIA DIRECTIE' sa aflu ca e vinovata troncaniturilor. De aici incep problemele deoarece la orice piesa montata pe masina in service-ul lor ai garantie 2 ani, ei au tupeul sa vina sa spuna ca daca piesa (caseta directie)e montata in garantia masini si masina iese din garantie maine de exemplu ,piesa si manopera facuta de ei iese din garantie si ea si uite asa acum am fost la OPC si in paralel caut sai aduc si in tribunal ca nu se poate sa faca asemenea magari pe fata si noi sa nu luam atitudine, o sa revin cu rezultate imediat ce le obtin asa ca aveti mare grija cu Showrom service auto Radacini de pe B-ul Timisoara 18.Ti-n sa precizez ca seful lor d-ul Adi Dumitru dupa ce 'mi-a explicat' cum sta treaba cu garantia mi-a facut semn sa nu mai achit consultatia masini in valoare de 50 roni si mia inapoiat cheia masini...

Share this post


Link to post

Asta cu caseta de directie am auzit-o si eu dupa 3 ani , ma duc la revizie si dupa ce dau actele incepe sa imi propuna omu sa imi schimbe caseta de directie cu vreo 20 milioane cat mai e in garantie ( mai avea 2-3 sapt. si iesea din garantie ) ca o sa am probleme sigur si daca iese din garantie ma costa 40 mil sau ceva de genu si bla bla bla , am ramas tampit intrucat nu am mai auzit niciodata de probleme din astea si nici nu am avut probleme de directie , am refuzat ca nu aveam bani de dat aiurea si directia merge si acum fara probleme.

Cum spuneam , masinuta merge si acum fara probleme si nici vorba sa imi traga in stanga-dreapta... sau ce simptome ar avea o caseta de directie defecta.

 

Ba mai mult , am intrebat si un coleg de liceu care lucreaza acolo si nu mi-a confirmat nici o problema cu casetele de directie sa fie o problema obisnuita ( gen MIL aprins ).

 

 

 

 

 

Share this post


Link to post

Aceeasi problema si la mine la un Aveo HB din 2006. Trancane usor la denivelari iar cei de la service mi-au spus ca este de la caseta de directie. Voi primi si de la ei o oferta d pret dar as vrea sa mai aflu pareri. Rog daca a inlocuit cineva caseta de directie sa-mi spuna si mie la ce preturi sa ma astept. Stiu ca mai merge deoarece este abia la inceput uzura care a aparut dar as vrea sa nu las sa treaca prea mult. Multumesc anticipat celor care-mi vor raspunde.

Edited by obywan

Share this post


Link to post

Salut am revenit cu rezultate neasteptate ...

M-am gindit sa mai fac o vizita la service la ei si am ia-m rugat sa-mi faca o verificare in spacial la caseta si uimine ,caseta de directie nu are NIMIC, mentionez ca seful lor nu era acolo si masina a fost verificata de alt mecanic de aici intelegem disperarea lor de asi recupera piesele montate in regim de garantie...

Share this post


Link to post

Caseta directie schimbata la RUCOM CRAIOVA pentru AVEO 1.4 pret 2500

La virari usoare si la trecerea peste denivelari se auzeau troncanituri repetate

Share this post


Link to post

A optat cineva pentru reconditionarea casetei de directie? Am gasit cateva oferte, in jur de 1000 lei.

Share this post


Link to post

1000 mi se pare un pret mare pentru reconditionare cand o iei cu 1400 noua.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...