Jump to content
Sign in to follow this  
eugen_pustiu

Motor De Nubira Pe Leganza

Recommended Posts

Salutare!Am un amic care vrea sa si ia o Leganza si vrea sa i monteze motor de nubira 1.6 16 v pentru a scapa de taxe si de consum(asta nu stiu cat).Se potriveste?Daca trebuiesc modificari,cam care ar fi alea?Cu actele la RAR...s-ar putea omologa??Am cautat prin topicuri si nu am gasit mai nimic.Multumesc anticipat!

Share this post


Link to post

Nu se poate omologa deoarece nu a fost montat vreodata 1.6 pe leganza.

Share this post


Link to post

Eu cred ca se poate, dar nu cred ca merita efortul.

Omologare artizanala individuala.

Ordinul ministrului transporturilor, constructiilor si turismului nr. 2132/2005 (RNTR 7) - de studiat

http://www.legestart.ro/Reglementarea-2005-omologarea-individuala-eliberarea-cartii-identitate-certificarea-autenticitatii-vehiculelor-rutiere-RNTR-7-(MTc3OTA5).htm

 

extras:

2.9. In cazul modificarilor vehiculelor care afecteaza masa proprie a acestora (schimbarea motorului cu unul cu un alt cod, modificarea numarului de locuri, modificarea/inlocuirea suprastructurii etc.), noua repartitie de mase sau pozitia actuala a centrului de masa trebuie sa respecte conditiile prezentei reglementari. In cazul in care pozitia centrului de masa s-a modificat semnificativ, omologarea individuala se poate acorda numai daca rezultatele incercarilor de stabilitate sunt favorabile. <BR style="COLOR: rgb(255,0,0)">

Share this post


Link to post

Salutare!Am un amic care vrea sa si ia o Leganza si vrea sa i monteze motor de nubira 1.6 16 v pentru a scapa de taxe si de consum(asta nu stiu cat).Se potriveste?Daca trebuiesc modificari,cam care ar fi alea?Cu actele la RAR...s-ar putea omologa??Am cautat prin topicuri si nu am gasit mai nimic.Multumesc anticipat!

 

De taxe mai scapa, dar de consum o sa-i consume mai mult, masina devenind submotorizata. Si asa consuma mult, pe Nubira.

Share this post


Link to post

se poate omologa dar costa de rupe...pe dacia 1300 de exemplu am vazut motor diesel de golf 2 daca nu ma insel chiar am ramas masca :-o dar nu prea face schema...mai bine isi mai ia un matiz...practic motorul fiind mic pentru caroserie trebuie turat, iar un motor niciodata nu consuma mai mult decat cand e...ai ghicit in turat :) ar putea incerca un 1.8 de pe espero parca sau tacuma dar si alea sunt mici.Cel mai bine e sa stea linistit...sau sa o dea si sa si ia nubirica, e masina ok nubira, nu e mare cat leganza dar stii tu vb aia "nici avion cu consum de motoreta nu se poate"

Share this post


Link to post

Fratilor Leganza e varf de gama eu cred ca prietenul tau ar trebui sa ii puna un motor de tico sau de scuter asa il va ajunge mai putin impozitul si consumul la fel. :dacucapul: :dacucapul:

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...