Jump to content
Sign in to follow this  
Mavet

Probleme Usa Tico /butuc/balamale/macarale

Recommended Posts

Buna seara!

 

Asta-seara am fost la cineva in vizita, si intorcandu-ma la masina am observat butucul (incuietoarea) de la usa soferului (fata, stanga) iesit in afara... Nu stiu daca a fortat-o cineva intentionat (pentru a fura ceva) sau din greseala a confundat masina cu a lui. Nu lipsea nimic si usa era inchisa! Cert este ca in jurul incuietorii nu se vad urme de fortare, gen surubelnita etc. Problema mea este cum fixez butucul la loc fara sa mai iasa cand deschid sau inchid usa... Apreciez orice fel de sfat! Cum este prinsa incuietoarea sau mai bine spus in ce?

Share this post


Link to post

Pune si tu o poza sa vedem despre ce este vorba. Daca insa este ce banuiesc eu, va trebui sa dai jos fata de usa si sa verifici butucul pe interior.

La tico parca butucul vine prins direct de portiera, caz in care este posibil ca pe interior sa ai o lamela de tabla care ar trebui sa sustina butucul in mod normal si care la tine este sarita/rupta/slabita/orice altceva. Oricum nu vei sti sigur cum sta treaba pana nu dai jos fata de usa. ok.gif

Share this post


Link to post

Trebuie sa demontezi capitonajul usii ,butucul este fixat cu o siguranta (lamela in forma de U) ! :thumbl:

Share this post


Link to post

La fel ca la butucul de la portbagajul matizului, doar ca nu stiam sigur daca e la fel greenguy.gif

Share this post


Link to post

N-a umblat nimeni, am patit si eu la usa de la portbagaj. E simpla treaba, tre sa pui siguranta la loc.

Share this post


Link to post

Multumesc tuturor pentru sfaturi. Intr-adevar era cazut "U"'-ul de la butuc...

Share this post


Link to post

Va salut, am si eu o problema , am postat aici la"probleme" sper ca e ok, iata in ce consta, geamul de la usa stanga fata a cedat in urma unui inghet si fortarii deschiderii din manivela, mai exact s-a indoit un brat al macaralei ,nu se mai inchidea drept , forma un luft de 0,5mm stanga sus, in incercarea mea de a-l resuscita , am demontat fata de usa , am incercat sa indrept bratul macaralei ,am observat un joc foarte mare al ansamblului (macara+ geam) stanga-dreapta foarte mare 3-4 cm , am incercat sa-l reduc din culisa dreapta, cea dinspre balamale, intr-un final am obtinut un geam nefunctional, care nu mai urca si nici nu mai coboara decat ajutat cu mana , (ghidat mai exact), am o varianta sa iau de pe un tico macaraua si ghidajele stanga , respectiv dreapta, dar m-am impotmolit la a da geamul jos din acea tija unde este infipt cu cauciucul de fixare de jos, am slabit cele doua suruburi, nu da semne ca ar iesi geamul , mai sunt alte operatiuni de facut ca sa scot geamul din acea priza??

va multumesc anticipat , toate bune.

Share this post


Link to post

Cumpara o macara noua. E pana in 50 ron. Mai intai incearca sa demontezi macaraua veche, pt ca eu nu am reusit sa desfac niciodata acele suruburi.

Share this post


Link to post

Sa traiesti, cea mai la indemana operatiune in momentul de fata, este transplantul, costa doar efort fizic, spune-mi te rog , geamul este ghidat de cele doua rame verticale , la cea dinspre butuc am identificat un surub de prindere , dar se mai tine in ceva , nu am identificat unde se mai agata , ai cumva idee? tb sa le dau jos si pe alea ,cea dinspre butuc nu mai tine chederele pe ea de nici o culoare, iar cea de la balamale e stramba , asta de la balamale am scos-o , 3 suruburi, unul sub oglinda unu sub fata de usa , si altul jos pe partea cu balamaua , multumesc.

 

PS: geamul iese cu tot cu rama de jos? desfacand cele doua suruburi de pe macara?

Share this post


Link to post

Salut,

Geamul iese cu tot cu acea rama de jos. Este necesar sa ii desfaci cele 2 suruburi de pe macara, si il scoti prin inclinare.

Am avut si eu prb la macaraua de la usa dreapta si am tot dat fata de usa jos, :) )

Share this post


Link to post

Multumesc, mai ramane sa ma lamuresc cum dau jos rama dinspre incuietoare pe care se ghideaza geamul , ca nici in manual nu am vazut mare lucru , arata decat pe latura cu balamale, pe care oricum am dibuit-o...complicat.

Share this post


Link to post

Ramele alea au cate 2 suruburi fiecare. Cate un surub e pe marginea usii iar celalalt e pe fata.

Bafta!

Share this post


Link to post

Ok, m-am interesat si de piesele noi pentru reparatia completa, adica :

chederul care este dintr-o bucata cel ce intinde de pe o rama pe partea de jos a usii sub geam si urca pe rama dinspre balamale la ghidaje 100 ron cu aproximatie, se aduce pe comanda, macaraua noua 45 ron , cele doua rame nu am auzit sa se comercializeze pentru ca e putin probabil sa se deformeze, in cazul meu ramane transplantul sau usa noua completa , asa scap i de doua floricele de rugina , multumesc mult , celor care au avut bunavointa sa ajute, spor la treaba.

Share this post


Link to post

Intr-adevar chederul nu merita sa-l iei nou. Iei unul sh in stare buna la 10-20ron

Share this post


Link to post

Am si eu o problema cu macaralele geamurilor din fata: desi le-am schimbat cu unele noi,nu cred ca am reusit sa le reglez prea bine.

Cand inchid geamurile, se lasa nitel pe laterala, spre spatele masinii si cand ajung sus, nu etanseaza bine in partea aia. Daca le cobor foarte putin si apoi le ridic la loc, se aseaza bine. Sau daca le ajut cu mana cand le ridic.

Sa fie doar o porblema de reglaj, sau pot fi si sinele prea strabme?

Macaralele vechi aveau fel de fel de piese rupte si la un moment dat, geamurile chiar au cazut in portiera :shock: .

Edited by Dr.L

Share this post


Link to post

Macaraua se mai poate regla din suruburile cu care este prinsa.Se pot misca sus-jos

Share this post


Link to post

Da, cam asta am si facut cand am montat noile macarale, le-am reglat din suruburile de prindere, ca permit ceva joc.

O sa mai incerc din nou, poate imi iese mai bine.

Multumesc de raspuns!

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...