Jump to content
Sign in to follow this  
dleganza

Sonda Lambda Cielo

Recommended Posts

Buna am cumparat un cielo fabricatie corea din 95 motor 1.5 8 valve , poate sa imi spuna cineva daca are sonda lambda , am observat ca , unde trebuia sa fie sonda ii un surub .

Share this post


Link to post

In mod normal nu au sonda lambda cele vandute de noi in Romania, uita-te pe oala dreapta, pe langa carcasa filtrului de aer, daca e un potentiometru, ala tine locul sondei lambda.

Share this post


Link to post

Numai cele automate au.

Share this post


Link to post

A mea automata nu are, are potentiometru.

Share this post


Link to post

Vorbim de cielo sau de Espero?

Share this post


Link to post

Conteaza? Nici Espero de 1.8, la fel ca si CIelo de 1.5 nu au sonda lambda..poate ala de unde stii tu e adus din vest la un moment dat?

Share this post


Link to post

Cielo noneuro cu cutie automata are sonda lamda, cel cu manuala are potentiometru de CO in locul ei.

Edited by danutza

Share this post


Link to post

Ti-a rasuns colegul scurt si la obiect. Nu mai compara Cielo cu Espero, nu au nici o treaba una cu alta si nu e prima data cand faci asta.

 

PS A mea de 1.5 are sonda lambda si e manuala noneuro, deci... nu prea au legatura una cu alta.

Share this post


Link to post

La mine nu are sonda lambda pe galerie de evacuare,doar un surub,m-am uitat dupa mufa de conectare sonda lambda,si o am,si chiar intra in ea o mufa cu 3 fire,acuma e ciudat o am, sau nu? :scarpin:

 

 

Share this post


Link to post

Din cite stiu eu, da.

Share this post


Link to post

Asa zic si baietii astia, dar la capitolul "martor bord" imi baga un mare MAY. So, disputable. :mda:

Share this post


Link to post

Teoretic ar trebui sa se aprinda cand valoarea este fixa (sonda in scurt sau strapunsa). Practic eu am mers mult si bine cu ea defecta si in afara de un consum foarte mare si fum negru la accelerari tari, altceva nu s-a intamplat, nici vorba de check aprins.

Asa ca cel mai bine te uiti la consum cand suspectezi o defectiune la ea.

 

PS cielo si espero sunt usor diferite asa ca regula cu becul aprins e posibil sa nu coincida. Poate la cielo se aprinde, e alta electronica.

Edited by Dj_Dark

Share this post


Link to post

Salut,

 

Nu am gasit un topic concludent asa ca ma folosesc de aceste...

Vreau sa schimb sonda lambda la masina din profil. Se poate face operatiunea asta doar in service?

As putea intampina probleme la demontarea celei vechi?(rugina care sa ma impiedice sa o desfac)

 

Merci pentru orice sfat sau idee.

Share this post


Link to post

As putea intampina probleme la demontarea celei vechi?

 

Exista riscul de a se rupe.

Share this post


Link to post

Banuiam...posibile solutii?In service nu se poate rupe?

Share this post


Link to post

Este foarte greu de desfacut. Se desface numai la cald, eu a trebuit sa dau galeria jos, am incalzit-o la aragaz, am prins-o in menghina si, dupa ce am stricat hexagonul cu o inelara, am taiat-o la nivelul hexagonului, am batut o tubulara cu ciocanul si am tras cu un cricket rezistent + o teava de 1 metru pana am convins-o.

 

Daca se rupe, metoda clasica, bormasina si refacut filetul daca e cazul. Nu prea e operatiune de spatele blocului ;)

Edited by Dj_Dark

Share this post


Link to post

Wow...in cazul asta, cred ca ma duc in service sa o schimb.

Share this post


Link to post

Se poate rupe si in service dar banui ca au scule sa o rezolva e fara a demonta nimic altceva. Daca esti pregatit, spor la lucru. ;)

Share this post


Link to post

Salut,



Am un Cielo Euro 3 din 2005, venit cu GPL din fabrica.


Am reusit sa distrug sonda lambda 2 de tot. Bineinteles ca sonda nu a fost greu de gasit, dar nu reusesc sa gasesc mufa care sa racordeze sonda cu restul instalatiei.



Are cineva idee de unde pot cumpara acea mufa? Am inteles ca se potriveste si mufa de la model Opel Astra F.



Ms,


Vali


Share this post


Link to post

Iti recomand, din propria experienta, sa renunti la acea mufa pt ca vei avea probleme cu ea din cauza pozitionarii ei. Apa aruncata de la roata dr. fata, o atinge. La mine s-a corodat un pin din ea de pe circuitul de incalzire a sondei. Am taiat mufa, am legat firele pe direct si le-am protejat intr-un tub gofrat (copex). De un an de zile nu mai am probleme. Problema e ca trebuie sa identifici firele noii sonde.

Edited by cris06

Share this post


Link to post

Sau izolezi fiecare fir, unde e lipit, cu tub termocontractabil. Izoleaza perfect, se strange pe fir si nu mai intra apa.

Share this post


Link to post

Sonde lambda nexia/cielo 95-96 sohc.

 

post-20861-0-59015400-1520095554_thumb.jpg

post-20861-0-64430600-1520095607_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...