Jump to content
Sign in to follow this  
criss_blue

Cedare Leasing Prin Act Notarial?

Recommended Posts

Am si eu o intrebare. Vreau sa predau leasingul pe care il am dar toti care sunt dispusi sa-l preia nu prea se incadreaza in cerintele leasingului ,ca si salariu ma refer.

Mi sa propus sa facem un act notarial intre noi doi ,cu acordul societatii de leasing, in care se obliga sa plateasca ratele iar eu ma oblig ca la final sa-i inmatriculez masina pe numele lui. Ce spuneti se merita sau ma leg la cap fara sa ma doara? Multumesc pt eventualele raspunsuri.

Share this post


Link to post

Suna a "contract de subinchiriere".

 

Tu soliciti acordul soc. de leasing sa dai spre folosinta masina altei persoane si pe urma faci o promisiune de vanzare (incasezi eventual niste bani, si la expirarea contractului tau cu leasingul, te obligi sa imatriculezi auto si apoi sa-l vinzi celui caruia ai facut promisiunea)

 

Daca tine eu zic sa mergi(desi e ceva bataie de cap) numai daca ai incredere in persona respectiva. Plata ratelor o sa o faci tot tu(asta daca nu se schimba titularul contractului cu soc de leasinag).

Da poti sa ai si surpriza ca respectivul sa te mai si amane cu plata unor rate . Timp in care el foloseste masina si tu ii platesti ratele. In final masina o poti recupera. Dar poti avea surpriza ca o sa platesti niste rate(altcineva folosete masina),masina bulita.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...