Jump to content
Sign in to follow this  
Corneda

Nelamurire Lampi Stop Cielo

Recommended Posts

Salutari colegilor acestui forum.

 

 

 

 

Sunt membru nou al acestui forum si am si eu o nedumerire privind al meu Cielo Executive din 2006, euro 3.

 

Daca a mai fost discutat va rog sa ma indrumati catre topicul respectiv, intrucat eu nu l-am identificat.

 

Eu am la lampile de stop doua becuri, cu intesitati diferite, functie de pozitie sau franare.

 

Insa pe drum am mai vazut si alte automobile cielo ce au patru becuri la stop.

 

Intrebarea mea este daca si al meu ar fi trebuit sa aiba (precizez ca am cumparat masina in urma cu cateva luni), sau daca doar modele mai vechi au aceasta facilitate?

 

Pot pune si eu inca doua becuri (exista locas deja in tripla) sau sunt necesare si alte modificari?

 

Problema nu este arzatoare, ci mai mult o curiozitate a mea. As considera totusi ca este utila tinand cont de faptul ca astfel te poti remarca mai bine in trafic seara, in conditii de ceata, viscol etc.

 

 

 

 

Multumesc frumos.

Edited by Corneda

Share this post


Link to post

Ce ai vazut tu erau legaturi la becuri facute de propietarii masinilor.

Deci poti sta linistit ca ai legaturile la becuri corect. Cel putin daca e asa cum zic in continuare: Sunt 4 becuri la pozitie (extremitatile si mijlocul), in extremitati sunt becuri cu 2 filamente pentru pozitie si stop, iar lampile din interior sunt pentru luminile de ceata.

Unii si-au facut ei modificari: ca de exemplu, mijlocul pozitie, iar extremitatile si interioare stop, sau pozitii in toate 6 locasuri si tot felul de combinatii care tin de inspiratia fiecaruia.

Sper ca te-am lamurit!

Share this post


Link to post

Lamurit perfect.

 

 

 

 

Multumesc mult pentru raspuns

 

 

Share this post


Link to post

Nu sunt neaparat modificari facute de proprietari in cazul celor 4 becuri aprinse ca pozitii; la mine -cielo exe DOHC /2000 este tot cu 4, din fabrica!

Share this post


Link to post

La masina mea ( Cielo std din 2006) eu am pe extremitati bec cu doua filamente, unul de pozitie si unul de stop frana, in mijloc pozitie si in extremitatea de la interiorul masinii am bec pentru ceata

Share this post


Link to post

Atunci sa inteleg ca am partea electrica, dar imi lipsesc becurile de pe mijloc (adica daca ii pun bec pur si simplu va functiona)? Eu am doar becuri cu doua filamente pe extremitatile exterioare iar ceata am lumina doar pe dreapta la un bec pe extremitatea interioara (iar pe mijloc nimic).

Edited by Corneda

Share this post


Link to post

Atunci inseamna ca ai becurile arse sau deloc! Inclusiv becul de ceata din stopul stang! Si daca tot desfaci stopul uite-te pe suportul de plastic si vezi cum vin legaturile. Si da, ar trebui sa mearga daca pui becuri in mijloc dar sa fie de 5W (verifica cu cartea masinii)

Share this post


Link to post

post-10203-0-20252700-1336142255_thumb.jpg

 

In partile incercuite cu albastru vin becuri cu 2 filamente 5/21W, sunt lampile de pozitie+frana.

In cele cu verde becuri cu un filament de 5W, sunt lampile de pozitie

in cele cu negru becuri cu un filament de 21W, sunt lampile de ceata

Sper ca am fost destul de explicit.

Share this post


Link to post

Va multumesc mult pentru explicatii. Voi verifica sa vad ce gasesc pe acolo.

Edited by Corneda

Share this post


Link to post

Mi-am bagat azi nasul in stopuri. Prima concluzie a fost ca ... becurile se schimba foarte usor (tinand cont ca aveam de gand sa rog un baiat la un service ceva sa ma ajute) :aloooecineva: .

Becurile de pe mijloc lipseau cu desavarsire, iar cel de ceata de pe stanga nu era ars, insa nu lumina (?). Legaturile sunt ok.

Am pus becuri noi si acum functioneaza toate luminile.

Multumesc mult pentru sfaturi.

Edited by Corneda

Share this post


Link to post

Cu placere! Si pana la urma merge si becul de ceata din stopul stang?

Share this post


Link to post

Da merge, dar nu stiu de ce becul vechi nu mergea, deoarece filamentul nu era ars (am uitat sa ii verific rezistenta cu multimetrul). Probabil nu facea contact bine . Cablajul l-am verificat si este in regula. Am pus bec nou si merge fara probleme

Edited by Corneda

Share this post


Link to post

Mai sunt becuri defecte care nu merg chiar daca filamentul este bun.

Share this post


Link to post

becurile de ceata din spate se aprind odata cu aprinderea proiectoarelor ?... la mine sunt becuri acolo dar nu se aprind ... posibil sa fie arse amandoua ?

nu ar fi mai bine sa le pun pentru frana daca tot o sa umblu acolo ? o sa fie mai vizibil ...

Share this post


Link to post

Au buton separat, dar nu se aprind daxa nu sunt aprinse proiectoarele pe fata. Poti aprinde proiectoarele singure dar lampile spate doar impreuna cu proiectoarele.

Edited by danutza

Share this post


Link to post

si unde e acel buton separat ?

Share this post


Link to post

Pe partea opusa, in dreapta volanului insotit de insciptia pentru iluminat.

Share this post


Link to post

Sub Butonul de avarie.

In partea stanga ai dezaburire si proiectoare, iar in dreapta avarie si lamp spate ceata.

 

Edited by cristidavid

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...