Jump to content
Sign in to follow this  
andy2008

Demontare Iac

Recommended Posts

Salutare

Are cineva vreun tutorial cu poze pentru demontarea IAC-ului pt un aveo sedan 1.2?

Am gasit topicuri despre IAC insa aratau pt motor 1.4, la 1.2 e diferit si nu stiu exact cum se desface.

As vrea sa va mai intreb daca este normal ca in momentul in care scoti masina pe liber, ( ex te apropii de un semafor si scoti din viteza) sa scada turatia pana la 1000 si pe urma sa creasca putin pana la 1200 si sa revina la loc la 1000. La mine asa se intampla.

Aveti vreo sugestie?

Multumesc

Andrei

Share this post


Link to post

Motorul de 1,2L nu are IAC, ci MTIA. Citeste pe forum discutia despre fenomenul semnalat de catre tine, "asa face toate".

Share this post


Link to post

Mersi de informatie

Stie cineva unde se gaseste acest MTIA? M-ar ajuta mult si o poza.

Mersi

Andrei

 

 

Share this post


Link to post

Acest MTIA se afla pe corpul clapetei, ca sa umbli la el, daca esti curios, se da jos corpul clapetei si apoi desfaci capacul lui. Dar nu stiu ce ii poti face, decat sa-l strici. Problema la ele este de firmware.

Share this post


Link to post

@Andy2008 - si o sugestie: nu mai scoate pe liber cand vrei sa opresti la semafor, foloseste-te de frana de motor. Las-o in viteza in care erai pana turatia scade sub 1000 si apoi debreiezi si "o lasi la punctul mort" :rolleyes: .

 

Si eu am MTIA pe motor si am observat un comportament similar. Atunci cand stau la un semafor in vale si o mai las "sa curga" din frane, imediat ce roata se pune in miscare turatia de relanti se mareste sesizabil.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...