Jump to content
Sign in to follow this  
iuzar

Vreau Sa Lucrez Expat!

Recommended Posts

La noi nu functioneaza nici piata: exista o multime de firme care nu produc venituri din care sa asigure un salar din care angajatul poate sa-si intretina decent familia. Statul este cea mai mare firma anormala. Unii patroni profita de asta si fac avere din salarii de mizerie si nu din valoare adaugata.

La noi la firma se face avere din ambele parti, atat din salarii, cat si din valoare adaugata. Drept dovada, de 2 saptamani s-a mai deschis inca un punct de lucru, fara sa se angajeze nici un om in plus, ci doar redistribuirea angajatilor existenti. De aici si momentul in care mi-am ales eu sa plec de aici, intrucat in curand nu voi mai face fata, singur fiind si facand de toate, fara ca macar sa am satisfactia lucrului bine facut, ci doar o alergatura continua.

Firma merge, nu zic nu, cel putin pe partea de service cred ca suntem singurul service de reprezentanta din zona care sa fim atat de aglomerati, la restul bate vantul, pentru ca au tarife mai mari si nu repara marci populare ca noi. Insa toate astea se fac pe spinarea angajatilor, nu e nimeni in firma care sa nu lucreze si sambata (poata doar femeia de servici), se merge pe principiul ca "esti liber sa pleci daca nu iti place, dar daca gasesti alta firma in zona careia sa-i mearga la fel de bine ca la noi sa ne spui si noua". Recunosc, au mare dreptate, tocmai de asta ridic eu ochii spre zari nu prea apropiate.

 

@Wolfman, job-uri de care spui tu am avut si eu prin facultate, bine, chiar fara carte de munca, intrucat ma interesau doar banii pe atunci, dar acum am totusi un alt nivel, nu merge sa ma reorientez spre a face facturi sau a fi magazioner. Evolutia o faci in sus, nu in jos. Si apoi, trebuie sa prospectezi bine piata inainte de a face o schimbare de job, mai ales ca primii bani de la noul job ii primesti de regula dupa mai bine de o luna de la inceperea lucrului si nu sunt cine stie ce. Sa te mai trezesti dupa 2-3 luni ca nu ai facut alegerea potrivita...

Ca imi lipseste orientarea, ai foarte mare dreptate, daca o aveam, acum deja eram plecat unde vedeam cu ochii, dar fix de asta am decis sa scriu pe aici, pentru a face schimb de opinii si a-mi forma o parere. Cat despre rabdare, nu inteleg momentan la ce te referi, pot sa spun doar ca strang din dinti si lucrez aici momentan, nu m-am aruncat cu capul inainte cu cererea de demisie cum fac altii.

Stiu ca nimeni nu a avut salariu mare de la bun inceput, dar eu vreau doar sa castig decent corespunzator la ceea ce fac, si sa-mi traiesc cat de cat viata, la fel cum o face orice om dintr-o tara cu apa calda, ca sa pot spune ca zicala "nu ne-am nascut in locul potrivit" nu ma reprezinta. Atat. Exact la fel cum traiesc americanii sau australienii ce isi trimit copiii in Europa sa viziteze turnul Eiffel in vacanta, la 16 ore de zburat cu avionul de casa.

 

@zet: mie nu imi place sa muncesc extensiv, adica sa muncesc mai mult timp ca sa produc mai mult, prefer mai degraba sa imi eficientizez munca si sa o termin mai repede. De asemenea, daca eu imi eficientizez activitatea, am ajuns la un nivel de salariu decent, prefer sa plec mai repede de la serviciu decat sa imi iau de treaba suplimentar doar pentru 1 leu in plus. La noi patronii nu inteleg asta, si merg pe principiul ca "firma nu te plateste ca sa stai". Drept urmare, nimeni nu se osteneste sa munceasca mai rapid, daca oricum stau 8 ore pe baricade pe aceiasi bani.

In plus, in afara, pe orice job te duci, iti permiti sa platesti o chirie, sa iti asiguri o masa si cele necesare existentei. La noi, din 1000 ron salariu, trebuie in primul rand sa platesti 6-700 ron chirie. Eu de exemplu castig 1100 ron fara bonuri, si am o groaza de stress pe cap. La magazia de piese, se castiga cam 850 ron, dar tot timpul o vad la tigara pe fata care se ocupa cu asta si se plange ca se plictiseste. La un moment dat mi s-a propus sa fac si facturi, pentru 200 ron in plus la salar. I-am refuzat spunand ca fara minim 5, nu misc un deget, cat timp fata care face facturi ia 700. Sa mai fac si facturi (si sa stau sa ma cert toata ziua la telefon cu contabilitatea pentru cine stie ce) mi-ar fi luat si energia de a mai sta intins la orizontala. Cam asta e cu salariile la noi, pur si simplu nu merita sa muncesti mai mult, la fel cum nu se merita sa comanzi piele, cutie automata, xenoane si alte nebunii pe un Spark, de exemplu.

 

@lascarica: eu ma incadrez la varianta 3 la ce scrii tu, aia cu bomboanele de pe coliva, acuma de bine de rau o duc, ca n-am obligatii, dar poate vreau sa fac si altceva cu viata mea decat sa traiesc ca sa muncesc, poate voi avea o familie intr-o buna zi. Cum sa te ocupi de familie cand ajungi rupt acasa? Sa ne mai miram de ce ajung copiii din ziua de azi la un nivel din ce in ce mai scazut?

Share this post


Link to post
... Cum sa te ocupi de familie cand ajungi rupt acasa? ...

Ajuns acasa, mananci, iti bati nevasta si copiii (stiu ei de ce), te uiti la Mircea Badea si apoi te culci.

  • Like 2

Share this post


Link to post

Pentru ca se vorbeste de job-uri: am impresia ca BestJobs, Ejobs, MyJobs sunt doar ca sa fie; personal, postez frecvent, pentru ca unde lucrez acum, s-a dat anunt in ziar pentru o alta persoana, handicapul meu fiind ca nu am invatat cursiv limba italiana. Deocamdata se tatoneaza, probabil nu au gasit ceva sa le placa. Sunt om de tehnic IT (hardware/software) intr-un callcenter, dar nu va imaginati ca am trecut de 1000 ron cu bonuri cu tot. La job-urile la care postez, unele nu sunt vizulaizate si expira, altele sunt vizualizate dar nici macar nu sunt chemat la un interviu. Nu vreau sa nominalizez, despre un job anume, postat de o firma, fosta partenera cu cea in care eu am lucrat (ajunsa in insolventa) si careia ii faceam garantiile (nu vreau sa ma laud) si care dupa vizualizarea CV-ului meu, nici macar nu m-au chemat sa ma intrebe daca mai traiesc.

Ce sa inteleg? altcineva trebuie sa ocupe postul...

Cine poate oase roade, cine nu nici carne moale.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...