Jump to content
Sign in to follow this  
iuzar

Vreau Sa Lucrez Expat!

Recommended Posts

...daca te uiti pe site-urile de angajari, tara te vrea agent de vanzari. Naiba stie insa cui sa mai vinzi in conditiile actuale...

Mai sint joburi pt videochat, esti inca tinar, aptitudini ai, "remember" Bicaz 2008 24000000.gif , se cistiga bine...cica...

 

"Go Planet" daca ai unde, intinde-o si nu te uita in retrovizoare...

Si prin Germania se cauta in domeniul auto si nu neaparat vorbitori de pasareasco-germana :)

Totul tine de noroc.

Astia sint prea timpiti ca sa faca ceva inteligent si nu ma refer numai la cei care sint temporar la volan...

Chestia cu criza pe sfirsite o fi pe la ei dar in lumea reala deabia incepe...

In auto cel putin in zona de masini noi o sa bata vintul, numai zona SH se mai misca putin si asta la preturi mici.

Cum zicea si galateanul de mai sus se poate cu mult mai rau... si sper sa nu am dreptate dar o sa fie si mai rau...

Share this post


Link to post

Da, cu siguranta se poate si mai rau ca in Romania orice se poate, muncim ca sclavii, stam peste program ca oricum nu luam nimic in plus la salariu, suntem chemati sambata la munca ca oricum tot munca patriotica se cheama si aia, avem 8 ore pe cartea de munca dar stam cate 10-12 ca este necesar, executam 10 sarcini desi functia releva foarte clar ce esti la locul de munca iar daca nu iti convine ti se arata usa ca mai sunt inca 1000 de persoane care abia asteapta si tot asa. Cati dintre voi cunosc fisa postului cu adevarat? Cate faceti pe langa obligatiile contractuale? In curand nu o sa mai dea nimeni nici bonuri de masa ca si pe alea le impoziteaza si cu siguranta ni se mai pregatesc multe surprize.

 

Laur daca ai ocazia nu mai sta pe ganduri, si pe mine ma bate gandul sa plec dar nu cu studiile mele, facultatea care am facut-o am facut-o ca Ferrari pe autostrada si nu stiu nimic, daca ar fi sa profesez s-ar scufunda vapoarele. :) ) Noroc ca stiu niste limbi straine si astept ceva care sa ma ajute in acest sens.

 

De foarte mult timp nu mai este de stat in Romania, multi au sperat ca se va indrepta ceva si s-au inselat, eu sunt unul din ei din pacate. Desi nu ma prea plang in legatura cu locul meu de munca mereu este loc de mai bine.

Share this post


Link to post

Hai sa nu discutam aici despre cat de prost este privit angajatul in Ro, despre faptul ca poti fi mai bine platit si privit daca muncesti "la saiba" decat la birou pe studii superioare (munca intelectuala nu conteaza la noi), despre cat ai de munca versus cat esti platit, intrucat tot discutam despre asa ceva de vreo 20 de ani incoace si, cat timp nu suntem noi patroni si nici in guvern, discutam degeaba.

Sa ne axam pe ideea de lucru in afara, preferabil ceva munca mai calificata decat culesul de capsuni. Lucrand in service auto, am contact cu destui capsunari si, sincer, prefer sa raman unde sunt decat sa lucrez cot la cot cu astfel de specimene. Fac intuneric pe unde trec si cand ii vezi, dar nu-mi tin umbra.

 

Eu merg pe ideea ca, daca vrei bani, trebuie sa te duci unde sunt, sau sa ii atragi la tine in zona. Cum la mine in zona nu-i nici o perspectiva de a se construi vreo fabrica de ceva, macar de piese, subansamble, etc, care sa mearga la export si sa vina bani in schimb, si nici infrastructura ca sa ajunga investitorul pana la tine in siguranta si confort si sa-l faci sa investeasca la tine in zona (practic sunt la marginea estului salbatic), inseamna ca trebuie sa o intind eu de aici. Aici doar se plimba banii de la stat la cetateni sub forma de pensii si ajutoare sociale, cetateanul mai imi scapa mie cate-un leu, eu cu leul ala cumpar de mancare de la market, traieste si marketul, si tot asa, dar nimic serios. Cum minim 5 ani de acum incolo tot asa va fi, eu voi avea peste 30 de ani atunci, e clar ca n-are rost sa astept mana cereasca, ci trebuie sa o caut.

Daca gresesc pe undeva, spuneti-mi.

 

@Maxitehnicus: experienta mea in domeniile de care spui tu e aproape zero. Am eu intuitie tehnica, dar imi lipseste partea de matematica si rezistenta a materialelor, si probabil multe altele. Oricat de mult as vrea eu sa plec, totusi nu vreau sa ma arunc cu capul inainte.

Share this post


Link to post

Gresesti din start, Romania nu e de vina ca unii cu studii superioare nu pot sa ajunga in functii din care se produc bani. Peste tot in lume sunt apreciati cei care produc bani, iar studiile si specializarile dau posibilitatea sa ajungi cat mai aproape de locul care atrage banii clientilor. Cei mai bine apreciati sunt cei care te determina sa cumperi un lucru de care n-ai nevoie sau sa le lasi banii tai in grija lor pe un interes marunt. Studiile superioare nu garanteaza o specializare, iar completarea de formulare nu este munca intelectuala, ea poate fi facuta si de catre persoane cu studii medii. Munca intelectuala presupune lucrul cu capul, indiferent de studii, dar nu l-a impins vagoane sau la dat goluri cu mingea, iar rezultatul ei poate produce valori banesti sau nepretuite. Faptul ca nu gasesti un post in domeniul pentru care ai obtinut o diploma de absolvire a unui stagiu de studiu n-are legatura cu piata muncii. Oricum, pe durata studiilor n-ai fost invatat sa completezi niste formulare, macar, asa ca, si acolo poti fi considerat necalificat.

Edited by tolin

Share this post


Link to post

Cel mai bine si mai scurt cu putinta a sintetizat Wolfman: "Daca stii BINE sa faci ceva si esti adeptul dictonului "Ubi bene, ibi patria", GO FOR IT! "

 

Inafara aspectului tehnic si al limbii in caz ca vrei sa mergi afara si sa ai o slujba calificata nu una in care singura comunicare sa fie sa-ti arate lotul de capsuni sau banda de incarcat, trebuie sa stii ca afara ti se face urat rau, dar urat nene nu asa, numeri zilele ca puscariasii. Afara e un loc caruia nu ii apartii, e o lume care nu e a ta si sunt oameni care nu vor sa se apropie.

 

Insa un lucru e sigur, daca aici nu te descurci, afara sigur nu o vei face.

 

Trecand peste asta, hai sa-ti povestesc cateva aventuri ale unui fost coleg:

Acum vreo 4 ani a vrut sa plece, a gasit usor o firma si i s-a promis pe linga salariul bunisor si cazare si masa.

Asta si-a lasat proaspata nevasta si a fugit cu primul avion. Ajuns acolo a vazut ca erau evrei si ca sambata era liber dar duminica se lucra, cazarea era mirifica, la hotel, cu inca vreo 10 chinezi si indieni in camera si masa la pranz o facea unul din patroni, in principiu mult usturoi :) ) A fugit de urgenta acasa.

Aici i-a mers bine, a schimbat matizul cu focus, focusul cu octavia superb, a mai luat un teren, o casa mai mare, dar i-a venit dor de duca. Il contacteaza iar un tip, asta ii spune din prima ca sub o anume suma maricica nu sta la discutii, i se zice ca se poate rezolva si se intalnesc. Asta punctual, corect, asteapta vreo 15 minute sa vina marele manager, care incepe sa turuie sa promita prime, mariri bla bla, ca asa a plecat si el de jos dar acum e tare. In sfarsit, pleaca amandoi spre parcare si il vede pe marele smecher in matiz, cam ce avea colegul cand era student. :) )

I-a trecut de negocieri cu sarlatani si pelicani si a ramas aici.

Edited by Tommy

Share this post


Link to post

Tommy, ai punctat un lucru: "Daca aici nu te descurci, in afara sigur nu o vei face".

Ce ai spus tu are multe intelesuri. Eu aici ma simt oarecum plafonat, nu vad nici o perspectiva de a evolua. Si nu ma intereseaza neaparat banii (n-am simtit niciodata nevoia la o masina scumpa si la vila cu piscina, ci mai degraba nevoia de a calatori, de a vedea tot globul), cat satisfactia de a munci cu placere. Ori asta nu prea o obtii la noi in Ro, cu atat mai putin in zona mea rurala.

 

A nu se intelege ca eu vreau neaparat sa plec, scopul a ceea ce scriu e nu sa aud replici:"uite si la asta", vreau doar argumente pro si contra. Cu argumentele astea iau decizia, si de aici stiu ca am parte sfaturi dintre cele mai bune.

 

Am mai spus: sunt bun pe parte de tehnica la domeniul auto (nu imi place sa ma laud, de aceea nu scriu cu majuscule), poate asta si explica faptul ca dupa o facultate de finante-banci am ajuns sa lucrez in acest domeniu si inteleg foarte bine ce se petrece intr-un motor si mai si "predau" clientilor acest lucru, ca sa stie pe ce dau banii. Ca mai sunt multe de invatat, partea a doua. Ca sunt multe aspecte proprii fiecarui motor, nu contest.

N-am insa nici un fel de diploma de asa ceva, si nici nu se pune problema de a ma apuca de o facultate pentru asta.

Edited by laurentziu83

Share this post


Link to post

Esti prins intre 2 rele : o diploma fara cunostinte/experienta si experienta/cunostinte fara diploma...

Cel putin in Ro majoritatea vor si diplome pe domeniul jobului...

Oarecum, in aceeasi situatie am fost acum 8ani, faceam CAD in proiectare arhitectura si eram destul de bun dar un viitor in domeniu la alte firme, pauza, exact din cauza diplomei...si am ales sa trec inapoi pe mecanica in speta domeniul CNC unde aveam si diploma ,teorie si putina practica dar pe masini din 19xx...in 2-3 luni m-am pus la punct cu si cu asta...

Alegere proasta...buna...hmm...nu stiu inca :) ... inca mai sper...

Dar nu dispera, ideea e sa cauti...

Am avut colegi care dupa 1/2 an de interviuri acum sint prin Belgia, Norvegia, Irlanda... de vreo 2-3 ani... si nu aveau diplome...interviuri test limba si tehnic, recomandare de la colegi/sef de sectie si au reusit.

Si daca nu ma insel era o firma de recrutare din Galati la unii...

Alta idee e Canada... mai ales ca zici ca franceza nu e necunoscuta... acolo e ceva mai usor de ajuns si ceva mai bine dpdv joburi.

Pe de alta parte sint de acord cu Tommy trebuie sa ai nervii tari si o doza de nesimtire sa rezisti pe afara. E naspa mai ales daca pleci singur. Te cam urci pe pereti...

Share this post


Link to post

Emigrarea nu e o solutie intotdeauna. Poti sa reusesti sau nu. Cunosc doi frati care au emigrat in Canada in acelasi timp, fiecare cu familionul lui. Unul a rezistat, celalalt s-a intors dupa 6 luni. Nu a facut fata.

 

Sa stii ca afara nu umbla cainii cu covrigii in coada.

 

Ca o paranteza, fara sa bat nici un apropo voit, io nu inteleg de ce lumea in Ro face o facultate, ca apoi sa tina diploma in vitrina. Facultatea nu este obligatorie. Scopul (cel putin teoretic) al unei facultati este sa te ajute sa reusesti in viata, aplicind in viitoarea cariera ceea ce ai invatat la facultate. (ce sa faci, nu toti ne-am nascut ca Gigi, Bill Gates sau Patriciu).

 

Pentru cine vrea sa lucreze afara sa nu uite ca, potential, va concura cu indieni, filipinezi, marocani, etc. care pot presta aceeasi activitate de doua ori mai repede si de zece ori mai ieftin. Din pacate calitatea in ziua de azi se pare ca nu prea mai conteaza.

 

Ca sa reusesti afara, pe meseria care ai prestato in Ro (sau nu), trebuie sa fii foarte bun si/sau sa ai o meserie care se cauta (spre exemplu neurochirurg, tapinar in Canada, inginer oil and gas, etc.). Si, nu in ultimul rind, mai trebuie si putina sansa. Dar cum spunea cineva: Sansa favorizeaza mintiile pregatite!

Share this post


Link to post

Daca zici ca nu te tine nimic si nu ai nimic de pierdut, go for it!

 

Eu am plecat in 2001, initial pentru 3 luni. Mi-am luat concediu fara plata in Romania pentru cele 3 luni. Si uite ca se fac 9 ani, "acasa" e acum in alta parte.

 

Desi am facut cerere de concediu fara plata doar 3 luni, din Ro am fost dat afara abia in 2008, la cerere. Au descoperit ca inca sunt angajatul lor cand am cerut o adeverinta ca am lucrat candva acolo... chiar mi-au indexat si salariul intre timp :dizzy:

Share this post


Link to post

Ce parinte as fi daca ma chinui sa le asigur o educatie buna si dup-aia ii las sa vada ca bunul simt si profesionalismul sunt exact valorile cu care te duci sigur in jos in tara...

 

Da bre, tot ce e in tara asta pute, noi suntem cinstiti si cu bun simt si lucram profesionist si avem o eficienta ridicata a muncii dar tara e viciata si din cauza asta ne ducem in jos. Eu sunt perfect de acord ca toti care cred asta sa mearga sa-si gaseasca fericirea afara.

Oricum motivatia ta e una cel putin bizara, deci inteleg ca nu le dai educatie inspre bun simt, ca s-ar lovi de viata asta amara si te-ar nega? Daca asta crezi, daca esti sigur ca viitorul copiilor e nul de ce i-ai mai facut, sau solutia e sa strangi bani sa-i "by-passezi" si tu?

Mircea Badea are ecouri profunde eu vad, poate ii da cineva un pasaport de china la un loc cu cainii comunitari pe care ne grabim sa-i exportam.

  • Like 1

Share this post


Link to post

Ca tot veni vorba de educatie si copii, spre ce domenii ati indruma un copil care termina scoala prima de exemplu... liceu/facultate...?

Pina una alta inclin sa-i dau dreptate lui Maxi...daca esti un adolescent normal (pe stil vechi, nu "normalul" anilor 2000), nu "sclipitor" adica olimpiada internationale etc... ce ai face?

Share this post


Link to post

Eu n-am inteles nimic :dizzy: ... tre' sa ma pensionez. :scarpin:

GMAT CCCR PCR PLM... :dizzy:

  • Like 2

Share this post


Link to post

MR_ ai o nuca 24000000.gif

Maxi ideea cu Cisco o aveam si eu... am un pusti din vecini care acum e prin SUA dupa ce a facut nu's ce curs de CISCO...

Se pare ca ii place calculatorul, are inclinatie spre mate si engleza, sper sa-i placa si franceza si D-zeu cu mila...

La mine oarecum e prematur dar vreau sa o directionez de pe acum...

Eu am pierdut trenul cu plecatu' din motive de familie...

 

E prea greu pt noi cu prescurtarile dar daca intrebi un pusti de pe strada ce inseamna PLM , GTM, MM etc ai sa fii surprins cite se pot spune prin 2-3-4 litere smilies56.gif

Share this post


Link to post

Deviati de la subiect.

De ce nu postati aici oferte de joburi expat?

Share this post


Link to post
... De ce nu postati aici oferte de joburi expat?

Pentru ca nu vrem sa deviem de la subiect. Cand acest loc se va transforma in Radio Erevan, vei primi raspunsul.

 

Mai ai o solutie: apesi butonul de la statie si intrebi: "Colegu', stii un job la expat ?"

Edited by tolin
  • Like 1

Share this post


Link to post

Nu este neaparat o legatura inte "placutul cu calculatorul" si Cisco :)

 

Hai sa va dau un exemplu de... reversul medaliei.

Vine la noi expatul Omer. Nu stiu cum miroase el treaba (poate avea mirosul in nari de pe la el, nu stiu de unde, dar vorbea destul de bine romaneste), dar lanseaza afacerea cu... casa de comenzi de... apa.

Nu mi-a venit sa cred (poate sunt de pe alta lume, avand in vedere ca eu sunt mai mult sofer de dus nevasta la cumparaturi): ma duc la ai mei acu' vreo 2 saptamani si imi arata cu mandrie ce oferta au primit: 3 bidoane de 10l de apa plata la 19 lei + 1 cap pompa la 15 lei, aduse acasa. Zic: unde? Colea la colt! M-am dus si eu si mi-am luat 1 cap si doar 2 bidoane (economia la 3 bidoane era de 2 lei, dar si eu aveam doar 2... maini). Azi, in drum sprei ei ca sa-mi iau "importul" de oua (nemarcate, dar care stiu eu ca, daca ar fi marcate, ar incepe cu 0) de Paste, le dau telefon sa-i intreb daca vor sa le duc niste apa. Cica; nu, ca dam comanda cand avem nevoie Imi imaginez ca au luat-o razna si zic sa nu ma duc cu mana goala la ei. Trec pe la magazinul cu pricina, un soi de bacanie mica (nu butic). Acolo, plin de butelci de 5 si 10l. Zic: 4 de 10 (2 pentru ai mei, 2 pentru mine). Calculeaza doamna 4x7, isi aduce aminte ca 3x7 face 19 si economisesc cei 2 lei, dupa care zice: stati sa vina baiatu' sa va ahute. Zic: no, fac eu muschi, duc 2 la masina si pe urma 2 colea la 2 pasi. Plec la masina cu 2 bidoane. Cand ma intor, consoarta facea conversatie cu... Omer. Ca daca nu livreaza si in Drumul Taberei?! Cum sa nu, zice omul si ii da numarul de mobil. Ma uit la el, ma linistesc, nu parea interesat decat de... afaceri :)

 

Oare care sa fie morala faptului ca unii vin la noi ca expati, in timp ce noi vrem sa mergem la altii ca expati?

 

Daca tot mi s-a ivit ocazia sa postez... Zicea cineva ca n-are chef sa "alimenteze" nu-s-cate milioane de pensionari. Nu vreau sa par prea "patriot", dar ce ar trebui sa facem: sa plecam, sa asteptam sa moara si apoi...?

Share this post


Link to post

Eu ziceam ca m-am saturat sa alimentez nustiucate milioane de pensionari. Intr-o tara normala, trebuiau sa fie mult mai multi cei care muncesc, la noi e invers.

Nu as pleca de bunavoie, normal ca mi-ar place mai mult sa lucrez aici, unde vorbesc limba perfect, unde stiu ca sunt aproape de tot ce am nevoie, unde am toate cunostintele, etc, dar ce sa lucrez? Am deja 2 ani unde sunt si mi-a ajuns pana peste cap, vreau sa fac ceva mai decent. Iar la mine in zona nu ai ce sa alegi. 90% din anunturile de pe site-urile de job-uri din zona sunt pe vanzari, ori eu fix asta evit, vreau un program normal, de 8 ore pe zi, 5 zile pe saptamana sau daca nu, un proiect sa lucrez o perioada, apoi pauze.

Cu salariul de aici mare lucru nu pot sa realizez, si m-am cam saturat sa-mi fac planuri pe "ce voi face la anul, sau in urmatorii 5 ani", fara ca sa fiu sigur ca voi ajunge atunci la un nivel de venit care sa-mi permita asta.

Am sa iau la puricat monster.com, si vedem ce mai gasim.

Edited by laurentziu83

Share this post


Link to post

vreau un program normal, de 8 ore pe zi, 5 zile pe saptamana sau daca nu, un proiect sa lucrez o perioada, apoi pauze...

...Cu salariul de aici mare lucru nu pot sa realizez

 

Salariu versus timp liber, asta da contradictie! Nu stiu de ce traiesc io cu impresia (cred ca am fost gresit educat) ca cele doua marimi fizice sunt invers proportionale.

Exista o mare diferenta intre Romania si tarile cu traditie in apa calda... din pacate diferenta o facem exact noi, locuitorii eternei si fascinantei: si anume, la atitudine! Nu prea o sa intalnesti acolo, la ei, atitudinea asta: sa ni se dea! Dar sa nu se atinga de timpu nostru liber!

Edited by zet

Share this post


Link to post

Laur, rabdarea si orientarea e cea care iti lipseste tie...Crezi ca a avut cineva de la inceput salariu mare si timp liber indestulator? Eu cand am terminat facultatea am lucrat la facturare la un en-gross cu salariu jumatate cat un profesor suplinitor. Si mai supravegheam si descarcarea cate unui TIR dupa miezul noptii, ma vedeam cu nevasta-mea doar duminica (eu plecam la 6.30 la serviciu si veneam dupa 12.00 noaptea, cand dormeau toti ai mei)... Ce-i drept, pe timpurile alea schimbam job-urile minimum de 2 ori pe an, tot timpul la salariu dublu . Inainte de facultate am lucrat strungar, lacatus montator, administrator la un camin de nefamilisti, etc. Am o carte de munca cat o mini-biblie, la cate job-uri am schimbat. Incearca sa schimbi cate ceva aici, nu tot ce zboara dincolo se si mananca...

Edited by Wolfman

Share this post


Link to post

La noi nu functioneaza nici piata: exista o multime de firme care nu produc venituri din care sa asigure un salar din care angajatul poate sa-si intretina decent familia. Statul este cea mai mare firma anormala. Unii patroni profita de asta si fac avere din salarii de mizerie si nu din valoare adaugata.

Edited by tolin

Share this post


Link to post

Sint citeva variante la noi:

-salariu de kkt, program de kkt

-salariu de kkt, program ~normal

-salariu spre decent, program de kkt si cu bomboane de coliva deasupra...

Varianta salariu decent, program ~normal nu prea exista in Ro

Eu sint la varianta 2 cu ceva optiuni 10000000.gif

Laur o varianta, slaba ce-i drept e sa-ti incerci norocul prin Bucuresti...acolo salariile sint cevaaa mai mari...dar si cheltuielile... mi-au zis 2 vecini 10000000.gif

Eventual spre Ardeal...

Daca nu la Canada cu tine 10000000.gif

Tolin are dreptate ... patronii profita la greuuuuuu... si mari si mici, si straini si romani...chiar daca ar putea da un salar decent de ce sa o faca...nimeni nu-i obliga...sindicate din prastie...alea care sint sint conduse de timpiti profitori care dupa o vreme ii vezi prin nus'ce partide eventual sefi...

Edited by lascarica

Share this post


Link to post

Ai uitat un amanunt, ca sa ai un CV beton trebuie sa ai minim 90% experienta pe masura. Cosmetizare peste mediocritate nu tine.

Share this post


Link to post

Asa-i cand ii cauti tu pe ei. Nu-i mai bine sa te caute ei pe tine ?

Share this post


Link to post

Laur, exista o vorba "nu te stradui sa vinzi ceea ce poti face, ci ceea ce se cere" (desigur, exista si exceptii, dar e o chestie cu tenta de principiu al economiei asteia de piata), cu atat mai mult cu cat perioada pe care ti-ai ales-o sa "faci greva" e complet inoportuna.

Despre problemele astea, pe care eu le-as numi "frustrari" (nu inseamna ca nu ar fi justificate), am mai schimbat niste vorbe la Varlaam... si poate mai vorbim la mare de 1 Mai :)

Desigur, nu-s un specimen prea bun in a da sfaturi in ziua de azi (peste 20 de ani, practic, in aceeasi companie), dar poate tocmai d-aia ;)

Poate daca stam la o sezatoare cu Wolfman-ul sa iti spuna "povestea vietii" (eu tare as mai asculta-o inca o data) vei avea o referinta mai buna.

Pe de alta parte, trebuie sa recunosc ca am citit pe nerasuflate blog-ul cu Cameroon-ul. Imi aduce aminte de filmele cu Erol Flynn si de filmul ala cu pinot noir de America (nu-mi mai aduc aminte numele), aka... romantism.

 

 

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...