Jump to content
Sign in to follow this  
Abram Burel

Cautare Membrii Dupa Localitate

Sa facem ceva pentru a gasi mai usor cine de unde este? Daca da, cum?  

21 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Daca se poate afla ce membrii sunt din cutare localitate e o "cestie" pe care am citit-o ca intrebare pe ici pe colo prin forum.

Chestia ar fi, nu neaparat de ne-trait fara ea, dar cred ca utila in oaresce situatii, pentru membrii "de rand" (ba chiar si moderatorii, ca adminii pot sa scotoceasca direct prin baza de date).

Se pare ca nu se poate face o dupa numelele localitatii pe care l-ati inscris (eventual) in "Your Location" din profil. Desigur, poate ar mai trebui facute ceva sapaturi.

Ca alternative de tip "trick" ar fi utilizarea unor alte "campuri" pe care fie le-am "sacrifica" (drept semnificatie originala) si aici ma refer la ID-urile de feurite messenger-e, fie completam SI localitatea (eventual codul judetului?) in alte campuri.

Motive pentru care, dupa ce am analizat formularul de cu optiuni avansate, a iesit chestionarul de mai sus.

Mentionez ca dintre toate ID-urile am ales AOL pentru ca presupun ca e dintre cele mai putin folosite (am facut sondaje cu "a" si "e" si nu aveam 10 membrii distincti.

 

Va invit sa va exprimati opinia!

Share this post


Link to post

Ultima, ce naiba, doar nu e pus cimpu ala acolo doar asa... la shto!

 

Altfel, ideea cu AOL e buna, eventual poate se poate modifica AOL identity cu Location! Si eventual sa fie si obligatorie la inscriere. Si tipul masinii ar trebui sa fie obligatoriu.

 

Ar fi o chestie buna din mai multe puncte de vedere: functional, statistic si estetic.

Share this post


Link to post
Well, avem de sapat (click <Toggle More Options...> to see what I mean).

Share this post


Link to post

Beton, Aditional Options: Car and Location! Exact ce ne trebe!

Share this post


Link to post

Da, beton, dar în pachetul standard al IPB nu există opţiune pentru aşa ceva. Sau n-o găsesc eu că e prea bine ascunsă.

Share this post


Link to post
Well, avem de sapat (click to see what I mean).

=)) Au adaugat inca un camp Locatie =))

Daca click pe un membru o sa vedeti ca are 2 zone unde trebuie sa-si completeze locatia. Asta putem sa facem instant si noi, dar nu am gasit cum sa dezactivez prima locatie

Share this post


Link to post

Da, asa e. Si e un camp obligatoriu.

Daca ar fi sa ma iau dupa ce-mi zic simturile (?!), ar trebui sa se faca asa:

- fiecare camp are un nume cu care acest camp poate fi referit pe ici pe colo

- ar trebui editat formularul de , astfel incat sa se adauge si campul dorit, la fel cum este pentru Auto

Eu nu am habar cum e pachetul de IPB, dar in mod normal exista niste template-uri pentru diverse pagini si astea pot fi "custom"-izate.

post-482-1113451495_thumb.jpg

Share this post


Link to post

@Abram Burel: se face usor, insa NU GASESC CUM SE DEZACTIVEAZA LOCATIA 1

Share this post


Link to post

Pai las-o in pace. Nici aia nu o aveau "dezactivata". Undeva mai in josul paginii de profil mai era si "Your Location".

Facem o "Location" noua, o dam obligatorie (ca si auto, cred ca are sens) si pe urma copiem ce e in "Your Location" in "Location".

Apoi mai vedem (desi poate ca nu trebuie sa ne grabim prea tare, dar... "bate fierul cat e cald"?!).

Share this post


Link to post

Locatia 2 = obligatorie (la fel si Auto)

 

Locatia 1 = optionala (daca nu se poate dezactiva)

Share this post


Link to post

sau:

Modificam locatia 1 ca traducerea (Locatie/De la) in Info :D unde fiecare trece ce vrea

 

Edit1:

In loc de locatia veche putem pune Profesie ca tot nu exista,iar in PhpBB exista :dizzy:

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...