Jump to content
Sign in to follow this  
KalosOwner

Am derapat si am lovit o bordura

Recommended Posts

@ Mircea; da, ai dreptate.

 

@dsasorin: Da, asta e procedura (cum ti-au spus cei de la service) daca faci pe CASCO, constatarea se face de catre asigurator, mai exact de un inspector de daune de la asiguratorul respectiv. Si eu in trecut cand am avut un eveniment nefericit cu masina de firma pe atunci tot asa am facut (dupa declaratiile la politie (care acum nu mai e nevoie), am mers la asigurator cu masina, s-a facut constatare si am fost trimis la service. Dupa ce s-a reparat masina a trebuit numai sa semnez niste hartii si apoi sa ridic masina. Apoi a trebuit sa platesc o suma la asigurator, "reintregire de polita" se cheama si era ceva genul 5% din valoarea reparatiei parca (nu e o suma mare in comparatie cu dauna)).

Share this post


Link to post

cei de la CASCO Generali (inspectorul) mi-a scris pe constatare: lipsa material janta si verificare roata; si masina intra in reparatie. Mergem mai departe. La ce sa ma astept acum de la cei de la service ?

Share this post


Link to post

Cei de la service trebuie sa identifice "avariile ascunse" sa le mentioneze pe foaia de constatare, iar asiguratorul urmeaza sa dea acceptul pt reparatie. In mod normal nu trebuie sa fie probleme.

 

Mai mult dureaza pana se rezolva hartiile, reparatia nu ar trebuii sa fie o problema. Banuiesc inlocuire de brat inferior, sau bieleta de directie. Lovitura primita in partea inferioara a rotii, nu cred sa fi afectat amortizorul. Incarnirea tijei amortizorului duce la blocarea acestuia, si ti-ai fii dat deja seama daca e vorba de asa ceva.

Edited by wwillym

Share this post


Link to post

Salutare,

 

Am si eu un Cielo Exec an fab. 2000 si am o problema cu el.

Roata din spate stanga este stramba (se vede in poza directia in care s-a strambat - spre interior)...de la cine am luat-o sustine ca a alunecat cu ea pe gheata si a lovit-o intr-o bordura (dupa pozitia rotii in acest moment este plauzibil raspunsul). As vrea sa ii schimb puntea spate pt ca uzeaza cauciucul probabil din aceasta cauza am si ceva probleme cu directia (trage stanga) dar ma confrunt cu o problema...nu gasesc punte spate cielo executive an fab 2000. Poate anul nu este obligatoriu dar, din cate stiu, puntea de pe Cielo nu se potriveste pe Cielo Exec la urechile de prindere pe caroserie.

 

Cunoaste cineva acest aspect? ideea e ca am mai gasit undeva in bucuresti o firma care aduce din germania daewoo nexia/cielo si le dezmembreaza dar mi-e frica sa nu iau si sa raman cu ea ca nu se potriveste (am mai patit acest lucru). PANA LA URMA: Se potriveste sau nu de pe Cielo pe Cielo Exec???(fabricatie Romania, bineinteles, am auzit ca conteaza si acest lucru, diferenta intre unele piese Romania - Koreea).

 

As lua una noua dar este scumpa: am vb la un magazin (sunt din Ploiesti) si mi-a comunicat pretul de ~1100 ron (ea e min 700-800 ron si cu transport pana in Ploiesti ajunge undeva in ~1100, mi se pare foarte mult....). Am luat legatura si cu o firma din Craiova si astept raspunsul lor, poate este mai avantajos sa cumpar de la ei si sa imi trimita prin curierat, ma gandesc la 700-800 ron + transport ( 15lei + x kg * 1.2 lei/kg) ).

 

Ce ma sfatuiti, sau daca are cineva din dezmembrari!

 

Multumesc.

 

Tot folosind search-ul am omis sa ma uit in ce sectiune postez...voi nu prea aveti cum sa ma ajutati din moment ce topicul este deschis pentru chevrolet"

 

sorry de post!

post-29650-063718200 1299952494_thumb.png

Edited by chrysstyann

Share this post


Link to post

Eu cred ca se poate indrepta.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...