Jump to content
Sign in to follow this  
kinderu56

Verificare Canistra Vapori De Benzina

Recommended Posts

Canistra de vapori are un furtun de cauciuc negru in partea de jos pe unde trage aer. Celalalt capat e in aer mai sus decat canistra. Daca masina o pun in rampa/panta  cu botul in jos si e cald afara acolo picura benzina.

Eu ma gandeam ca in rezervor este o supapa care se deschide cand este presiune in rezervor si lasa doar vapori sa ajunga in canistra nu si benzina. 

Electrovalva care duce vaporii din canistra in galerie tzacane, pare sa functioneze.

Asa arata sub masina, pe caldura dupa ce cobor Piatra Craiului. Este partea din fata sub canistra.

 

cielo20180621_160341.jpg

Edited by adyc

Share this post


Link to post

Deasupra scutului de plastic e canistra, cum a specificat Geo. Inspre roata, furtunul de cauciuc se conecteaza la o conducta metalica care are legatura cu cea albastra, spre electrovalva. Verifica acel furtun.

Edited by cris06

Share this post


Link to post

Da, stiu unde este canistra, stiu furtunele de la ea, am schimbat-o acum un an. Problema e ca atunci cand e cald afara si cobor panta, da benzina afara pe la furtunul care ar trebui sa traga aer. Furtunul de sub canistra. (mai sunt 3 furtune in partea de sus a canistrei) 

In mod normal la canistra ajunge benzina din rezervor sau doar vapori?

 

canistra download (1).jpg

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...