Jump to content
Sign in to follow this  
cos22tm

Chedere Inghetate. Solutii ?

Recommended Posts

Ce solutii folositi pt a nu ingheta chederele de la usi si a putea intra in masina iarna la temperaturi mai jos de -5C ?

inevitabil ajunge umezeala la ele : lapovita , ninsoare , condens.

unii am auzit ca folosesc : - spray siliconic de bord (am incercat si eu - nici o imbunatatire)

- antigel pe o laveta si sters chederele - asta nu am incercat - se zice ca antigelul poate fi coroziv pt cauciuc

- spray special pt chedere ?

am trecut si prin temp de -15..-20 C si nu am avut probleme de genul acesta pana acum

Share this post


Link to post

Se zice ca si siliconul al dauna cauciucului.

Pe aici se recomanda glicerina boraxata. Am "consumat" o sticluta pe chederele de la sofer, sa vedem rezultate...

Share this post


Link to post

si se poate cumpara glicerina fara reteta ? :)

Share this post


Link to post

Nu, ca este o substanta chimica foarte periculoasa, care in combinatie cu azotul poate forma nitroglicerina si te transformi intr-un terorist periculos :) ) Evident ca se poate, de la orice farmacie, e in jur de 1 ron o sticluta.

Tratamentul se aplica chederelor in mod special dupa ce se spala masina sau dupa ce acestea s-au udat intr-un fel sau altul. Tot glicerina se poate introduce cu seringa in broastele usilor. Substanta asta nu ataca cauciucul, plasticul sau vopseaua si nu ingheata. Se poate folosi cu succes si siliconul, sub forma de vaselina siliconica, care la fel nu ataca nici cauciucul nici vopseaua. Vaselina sau uleiul siliconic se folosesc in mod uzual pentru intretinerea suprafetelor din cauciuc, nu stiu de unde traznaia cu "ataca cauciucul:.

Share this post


Link to post

Din pacate in timp siliconul deterioreaza stratul superficial al plasticului/cauciucului. De aceea o sa vezi ca multi producatori de produse de intretinere mai bune se lauda ca au spray-uri "Silicon free". Si eu am dat pe chedere la Nubira si dupa putin timp se albeau si aratau ca dracu. Acum folosesc Nigrin Gummi Pfledge. Se aplica usor (are un buretel cu stift ca la cremele lichide pt pantofi) si arata bine. Vad ca face si treaba buna, pana acum nu mi-au inghetat chederele. Eu am dat <10RON pe flacon, am tratat mai multe masini cu el si inca mai am destul. Glicerina oricum e mult mai ieftina la 1RON/sticluta.

Edited by ches

Share this post


Link to post

Recomand tot Nigrin-ul, cred ca e prima iarna in care intru in masina fara probleme.

Pentru incuietoare, folosesc un tubulet Sesam ... Ma uit la masina si va scriu exact produsul. La fel, nicio problema iarna aceasta.

Share this post


Link to post

Din pacate in timp siliconul deterioreaza stratul superficial al plasticului/cauciucului. De aceea o sa vezi ca multi producatori de produse de intretinere mai bune se lauda ca au spray-uri "Silicon free". Si eu am dat pe chedere la Nubira si dupa putin timp se albeau si aratau ca dracu. A

Vaselina siliconica sau ulei siliconic, nu tampeniile la spray care contin o gramada de detergenti, arome si alte prostii

Share this post


Link to post

Vaselina siliconica sau ulei siliconic, nu tampeniile la spray care contin o gramada de detergenti, arome si alte prostii

 

 

Nigrin este ok, si eu folosesc aceasta solutie si imi pare rau ca nu am dat chederele inainte de primul inghet, acum totul e ok, am dat doua masini si abia am consumat ceva, un tub tine cateva ierni daca e folosit la o sg masina, acum urmeaza sa vad din cat in cat timp trebue sa repet ungerea chederelor.

Nu va jucati cu alte uleiuri si glicerine, riscati sa va deteriorati chederele ( unflare, crapare ), am vazut chedere date cu ulei de masina care s-au deformat de numa numa.

Share this post


Link to post

Vaselina siliconica sau ulei siliconic, nu tampeniile la spray care contin o gramada de detergenti, arome si alte prostii

 

Poate astea or fi mai OK decat sprayurile, totusi un produs dedicat cred ca e mai recomandabil. La fel si glicerina care este recomandata si in manualul utilizatorului (cel putin asa e la Nubira).

 

Va impartasesc experienta mea completa cu siliconul: Eu am folosit la Nubira spray cu silicon de bord (Bolidon, Valvoline etc) si la interior a fost OK, in schimb pe plasticele exterioare&chedere a fost f nasol. Initial aratau f bine, un negru puternic si lucios, insa dupa cateva saptamani s-a albit plasticul si f greu am reusit sa-i scot fata. Aparatorile de noroi au ramas albite si n-am avut ce sa le fac. Chederele s-au albit si ele, dar le-am lasat asa. In timp au inceput sa crape, dar nu stiu cat sa dau vina pe silicon si cat sa dau vina pe varsta masinii (am observat crapaturi serioase cand deja avea 6 ani). Mentionez ca plasticele de la interior au aratat tot timpul bine si nu am observat efecte negative datorate siliconului, desi l-am folosit 2-3 ani. Cel mai bun spray cu silicon mi s-a parut Bolidon - costa putin si tinea cam 1 an de zile. Ulterior am trecut pe curatitoare de plastic "silicon free" care au mers f bine si la interior si la exterior.

Share this post


Link to post

Azi am vazut fenomenul. Chederele se aseaza pe tabla, iar apa se scurge si ingheta pe tabla. La usile fata, la modelul meu, nu ingheata vreodata pentru ca nu patrunde apa pe tabla. La usile spate patrunde. O solutie simpla este sa stergeti cu o carpa uscata portiunea de tabla pe care se aseaza chederul exterior la parcarea de seara. Oricum, dupa cateva minute de incalzire se dezgheata. Rau este cand fenomenul apare la usa sofer, acolo trebuie vazut de ce ar patrunde apa.

  • Like 2

Share this post


Link to post

Problema apare si fara sa vrei, in zilele cu umiditate mare sau dupa ce se spala masina. Iar daca gheata pe masina ajunge la 1-2 cm, cum a fost la noi acum 2 saptamani...

Share this post


Link to post

am dat acuma cu glicerina ...sunt curios dimineata cum va fi  :-?   o sa caut si "Nigrin Gummi Pfledge"  dar pana atunci am zis sa incerc ceva ca nu mai am radbare.

 

merci pt sugestii

 

 

Share this post


Link to post

Folosesc glicerina boraxata de 5 ani pt chedere si nu am avut probleme nici cu chederele si nici cu deschisul usilor, asta dupa ce am urcat in masina pe partea dreapta de cateva ori pentru ca cea din dreapta nu vroia neam sa se deschida.

Share this post


Link to post

Azi am vazut in Auchan spray Sonax pentru anvelope si chedere numai ca am citit pe spate ca ar contine "silicon in solventi". Ala Nigrin are silicon? Unde se gaseste?

Share this post


Link to post

Tinand cont ca nu e o problema specifica anumitor modele, se muta la Tutoriale, Tips & Tricks.

Share this post


Link to post

Ulei de silicon special pentru chedere :thumbl: eu am luat din belgia.. e excelent!

Share this post


Link to post

Vaselina siliconica sau ulei siliconic, nu tampeniile la spray ...

Confirm si eu eficienta vaselinei siliconice. O folosesc cu succes de multi ani de zile. Ca dovada, doua din 4 chedere au virsta masinii, adica 13 ani si nu au nici cea mai mica problema. Sint flexibile, nu s-au albit, nu s-au crapat.

Share this post


Link to post

Azi am vazut in Kaufland - Sonax gummi phelge - pe baza de glicerina si ulei siliconic - 2,5 Euro - tub tip crema de pantofi.

Pentru yala am achizitionat Sonax Turschloss enteiser - 3 Euro - nu de alta dar iarna isi face rau de cap pe aici.

Share this post


Link to post

azi dimineata am reusit sa deschid toate usile fara mare efort . erau -7 C.

am vazut Nigrin Gummi Pfledge la real e vreo 35ron...poate gasesc mai eftin

Share this post


Link to post

O sticluța de glicerina boraxata e maxim 2 lei si are efect garantat, eu nu stiu de ce vrei sa dai 35.

  • Like 1

Share this post


Link to post

E 10 RON la Praktiker (Vitan) Nigrin Gummi Pfledge, in recipientul ala cu aplicator din burete. M-am cam chinuit sa ung chederele cu el, nu se imbiba asa bine buretele. Sunt curios cum o sa deschid maine masina. Aveau si recipientul cu pulverizator la 25 RON parca, dar era prea mare pentru gustul meu.

Share this post


Link to post

Si eu folosesc glicerina boraxata si e foarte buna!

Share this post


Link to post

Nigrin Gummi Pfledge + WD-40 pe la toate articulatiile metalice = "iarna e ca vara"! Spalat si masina de vreo 4 ori de atunci fara cefalee ulterioara. Recomand!

Edited by hidralazina

Share this post


Link to post

Am aplicat si eu azi un strat de glicerina boraxata.Dimineata a facut figuri.

Iarna trecuta nu am avut nici cea mai mica problema dupa aplicarea glicerinei.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...