Jump to content
Sign in to follow this  
nt98adu

Daewoo Evanda

Recommended Posts

O intrebare : ai trecut sambata dimineata pe langa mine ( zona Carpati ) si fiind liniste pe strada mi s-a parut cam mare zgomotul de rulare, asa este sau doar mi s-a parut mie ?

 

 

 

 

Nu ti s-a parut. Si eu ma intrebam ce este si abia cand am ajuns la vulcanizare am vazut: un surub de toata frumusetea infipt in cauciucul din dreapta fata. Dupa nu am mai auzit nimic si cu geamul deschis, nu am curajul sa merg.10000001.gif Plus de asta cauciucurile destul de late cu profil de 7mm pot fi inca o sursa de zgomot.

 

Dj, stii tu, gusturile nu se discuta. Voi fi lipsit de modestie, insa astazi 35 de oameni au zis la unison ca sunt belea. Suspensia e a doua oara coborata. 10 ore am muncit sambata 3 oameni sa o aducem la formatul actual. 4 ore la incalzit, presa, racit arcuri si 6 ore montat, demontat cu pauza de masa si bericile de rigoare. De atins, nu atinge ca nu prea are cum. Voi atasa o poza sa vezi cum arata suspensia vineri dupa montarea noilor jante si o poza (chiar daca se repeta) si cum arata duminica. Diferenta in poze e putin perceptibila, insa in realitate e serioasa.

 

Multumesc tuturor pentru felicitari si pentru sinceritatea de care a-ti dat dovada si sper ca la final sa aveti o parere buna despre modificarile aduse acestei masini, de fapt si un examen pentru mine.10000000.gif

Edited by nt98adu

Share this post


Link to post

Felicitari pentru munca depusa :thumbl: si cred ca o sa arate si mai bine cand o sa-i pui si folie pe geamuri

Numai bine!

Edited by fiu25ionut

Share this post


Link to post

Culoarea cred ca e de vina totusi :D . Neagra si cu niste finitii crom pe usi si bari (cum are cielo) cred ca ar da mult mai bine cu jantele.

 

Sau manere de la usi negre sau crom, nu-mi dau seama inca. Ideea e ca nu prea are contrast.

Edited by Dj_Dark

Share this post


Link to post

Dap, se vede diferenta de inaltime si in poze, desi unghiul este schimbat. A iesit super masina.

 

Eu i-as pune crom pe chederele de sub geamuri, dar nu Logan stile :D . Cu putin noroc/bricolaj cred ca merg niste chedere originale de Epica. La mine cromul este prins in cauciuc pe mijloc si nu da rau deloc. La Logan (cel putin ce am vazut eu) se pune peste cheder si arata ca dracu.

In rest nu i-as mai face nimic, poate doar niste stopuri originale (ale tale vad ca sunt fumurii) sau unele cu LED tunate discret.

Share this post


Link to post

Decat mai mult crom mai bine alta culoare la jante, eu credeam ca sunt singurul caruia ii se par ciudate jantele!

Share this post


Link to post

Stopurile sunt originale, eu nu am intervenit cu nimic asupra lor. Sa schimb culoarea la jante se poate rezolva, insa ce culoare habar nu am39000000.gif dat fiind fapul ca nuanta masinii e ciudata si nu stiu ce ar merge.

Share this post


Link to post

"You can have any colour, so long as it is black. " (Henry Ford) :thumbl:

Share this post


Link to post

Negru suna foarte bine, in special daca ai zis ca ii pui si folii este exact contrastul de care este nevoie! Plus ca ar da o eleganta specifica masinii :thumbl:

Share this post


Link to post

Eu as opta pe argintiul normal al jantelor de aliaj. Cred ca ar arata cel mai bine. Negre mai sunt si anvelopele si atunci nu se mai observa atat de bine janta.

 

Bineinteles asta e punctul meu de vedere.

 

Oricum arata super bine acum, lasata.

Share this post


Link to post

Bine zis Sorine! Negre, imi iau niste table si rezolv problema.21000000.gif Mie nu-mi plac jantele de aliaj negre si chiar daca am la Peugeot, parca tot nu-mi plac, insa asa a fost comanda si dorinta sotiei.22000000.gif

Share this post


Link to post

In acest moment masina a primit folie,unele upgrade-uri la bara stabilizatoare. Urmeaza esapamentul in curand. O poza.

Edited by Salex

Share this post


Link to post

Salut, am citit in graba... si revin eu cu inca un Daewoo Magnus (alb-crem perlat) cu numere de AB care este in posesia mea de vreo luna. Abia ma obisnuiesc cu ea, se aprinde cateodata ABS si TCS dar nu intotdeauna si inca nu am ajuns la un service cu ea. In rest cuvantul potrivit pentru masina asta este CONFORT.

Edited by bogdanpc2000

Share this post


Link to post

Daca e Magnus inseamna ca ai motorul de 2,5 / :) Are tractiune spate cumva? Hai cu ceva poze sa vedem si noi. Poti face un topic separat cu ea.

 

ABS si TCS se aprinde din cauza unui rulment care are in componenta senzorii si care da semne de oboseala, sau poate doar un contact imperfect. Vezi la ce service mergi pt. ca majoritatea (cel putin la care am fost eu si am intrebat cate ceva) habar nu au ce sa-i faca. Nu mai spun ca am umblat aproape 1luna pana am dat de un service care avea program pentru reglat directie Daewoo/Chevrolet Evanda.

 

Si nu in ultimul rand, am rezolvat cu evacuarea.

post-3263-0-88042200-1325780036_thumb.jpg

post-3263-0-36083200-1325780071_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Este Magnus, de fapt pe spate scrie Magnus Eagle la emblema, motor 2.0 transmisie manuala, tractiune fata si masina a fost a Directorului Daewoo Romania, trimisa din Korea si pana la mine a mai avut un proprietar. Foto o sa-i fac cat de curand. Altceva nu stiu ce sa mai zic... decat ca se poate vedea in Sibiu si cu noua lege va ramane cu nr de Alba din pacate.

Edited by bogdanpc2000

Share this post


Link to post

Pai legea nu a intrat in vigoare, deci ai timp s-o inmatriculezi. Cat despre Magnus eu asa am gasit ca fiind echipate doar cu motoare de 2,5, insa nu zice nimic de tractiune. Cum arata proiectoarele la a ta: mici si rotunde cu lupa sau mari (in genul Cielo) si cu sticla clara?

 

 

 

 

 

The Daewoo Magnus is a mid-size sedan developed and manufactured by Daewoo Motors until its purchase by General Motors, and now built for GM Daewoo Auto & Technology (GMDAT) by Daewoo Incheon Motor Company at its Bupyeong facility in South Korea. GM Daewoo and other GM divisions, as well as GMDAT stake holder Suzuki, have marketed this car under different badges in various countries. The car is also known under its internal Daewoo designation of V200. The Project Manager was Dr. W.J Lee.

The V200 is a further development of the Daewoo Leganza (model V100), based on a stretched platform of that model. Launched in 2000, it was sold alongside the Leganza in Korea until the end of V100's production in 2002, when it also superseded it in export markets. The V200 itself was given an extensive facelift for 2006, which resulted in the model known as V250, or Daewoo Tosca in Korea. The V250 completely superseded all versions of the V200 during 2006.

The Evanda comes equipped with the Daewoo-developed XK6 inline-6 engine (DOHC 24V, 155 hp (116 kW) at 5800 rpm, 177 lb·ft (240 N·m) of torque at 4000 rpm - Canadian specification) or a Holden-built 2.0L E-TEC II Inline-4 (DOHC 16V) carried over from the Leganza. ItalDesign of Italy was responsible for the styling and design of both the Leganza and Magnus. However, the upcoming V250 was styled in Korea by GM Daewoo.

Contents

[hide]

[edit]V200 in export markerts

 

200px-Chevrolet_Evanda_l_champagne.jpg

magnify-clip.pngChevrolet Evanda

The V200 was marketed as Daewoo Evanda in Western Europe, and Chevrolet Evanda in many Eastern European countries where GM did not use the Daewoo brand, as locally-manufactured versions of old Daewoo models were still sold under that marque. The Evanda replaced the Leganza, and also the Chevrolet Alero. Later, in 2004, the entire Daewoo brand was replaced by Chevrolet in all Europe, with models renamed accordingly.

The Evanda was also badge-engineered as the Suzuki Verona in the United States andChevrolet Epica in other markets, including Canada, China and Arabia. However, Suzukiannounced it would drop the Verona after the 2006 model year due to poor sales.[2]

Finally, this car is also known as the Formosa Magnus in some Asian markets.

[edit]Chevrolet Epica (Canada)

 

220px-2004-2006_Chevrolet_Epica.JPG

magnify-clip.pngChevrolet Epica (North America)

Since 2004 (during which it sold alongside the Suzuki Verona), the Chevrolet Epica was sold in Canada in two trim levels, the LS and LT. It replaced the Oldsmobile Alero since themarque's phaseout in 2004, as most Chevrolet dealerships sold Oldsmobiles. For model year 2005, both versions featured the 2.5 liter inline-6, driving the front wheels through an electronically controlled four speed automatic transmission. The car was positioned as an economical luxury entry, with the LS model equipped with 8 way power seat, 15 inch alloy wheels, 4 wheel disc brakes, air conditioning, cruise control, and CD player. The LT version added traction control, ABS, and sunroof, all also optional for the LS model. Base price was $24,710 (Canadian) for the LS and $27,400 (Canadian) for the LT. In price, it was Chevrolet's top-of-the-line sedan in Canada, priced between the Malibu andImpala, but slotted in size between the Cobalt and Malibu. Sales of the Epica were slow in Canada, with the Impala and Malibu outselling those two models. The Chevrolet Epica is also sold as such in Chile.

The Chevrolet Epica is no longer sold in Canada as of September 2006. For the last year, a single version was sold: the LTZ at $26650. This unique trim level being fully loaded, only options were the side airbags and the Pearl White color. Some colors are unique to 2006: silver and charcoal grey.

The Chevrolet Epica nameplate is now being utilized globally for the Daewoo Tosca, the successor to the V200 Daewoo Magnus.

[edit]Chevrolet Epica (United States Insular Areas)

For a brief time the Chevrolet Epica was also available in the United States territories of Guam and Northern Mariana Islands, and like the Canadian version it also carried the same features. Like the Epica in Canada, it too was withdrawn from the market.

Edited by nt98adu

Share this post


Link to post

Sunt mici si rotunde, cu lupa iar... de lege stiu ca inca e ok dar... mai dureaza un pic pana la finalizare si pana atunci sper sa fie ok cu actele... ceva mai complicata situatia, nu are rost sa intru in detalii ca este off-topic, adica actele sunt ok, dar dureaza pana sa pot face transferul de proprietar.

Edited by bogdanpc2000

Share this post


Link to post

O poza pe seara.

post-3263-0-11099400-1325949433_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Arata bine, am avut si eu jante pe 17 pe megane, vreo saptamana, si le-am dat jos, desi sunt omologate in carte, drumurile sunt cum sunt, nu-mi place sa-mi bat joc de mine si nici de masina, dar daca o ti de show merge.

Edited by argon

Share this post


Link to post

In decembrie am circulat cu ea cam 400km din care si un drum de Iasi, deci iti dai seama cat circul cu ea. :rolleyes:

Share this post


Link to post

era mai rau daca facea unu cu mana ca vrea si el o poza :shocking:

Edited by Rafi

Share this post


Link to post

Dar ce are mai baieti cu jante de 17? Pe unde mergeti de va sperie asa tare?

Arata bine, am avut si eu jante pe 17 pe megane, vreo saptamana, si le-am dat jos, desi sunt omologate in carte, drumurile sunt cum sunt, nu-mi place sa-mi bat joc de mine si nici de masina, dar daca o ti de show merge.

Eu de show de 5 mii de km am tinut-o in ultima luna cu 17. Am mers si cu 18 si cu 19 si nu mi s-a parut deloc o problema.

Daca ai suspensii proaste, poate ca da, pui de 15 dar altfel nu vad sensul sa mergi cu balon de autobuz.

Share this post


Link to post

Baga cativa km prin Iasi si vei vedea imediat logica.

Share this post


Link to post
Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...