Jump to content
Sign in to follow this  
xavyi

Spark - Anvelope

Recommended Posts

Am un Spark LS 2010 cu anvelope 155/70/R14. Doresc sa montez anvelope de iarna si nu exista nici un producator de anvelope sa fabrice pe aceasta dimensiune.

Singura solutie pare sa cumpar jante de 13 si anvelope 155/80/R13 sau sa pun anvelope 165/65/R14 pe jantele existente.

Problema cu anvelopele astea de 165/65/14 este ca sunt mai late si imi este frica sa nu atinga ceva la bracatul rotilor. Am calculat diferenta intre 155/70/R14 si 165/65/R14 este de doar 3 mm. Am sunat la Chevrolet Romania si nu au gasit nici o solutie, inca!.

Pe linkul asta masina fost testata cu anvelopele de 165/65/R14 http://www.drive-tes...rticole_masini.

In cartea masinii, talon si CI nu apar alte anvelope optionale pt jantele de 14.

Astept parerile si sugestiile voastre

Edited by xavyi

Share this post


Link to post

Salutare tuturor!

Am un Spark din 2007, cumparat anul trecut si vreau sa il echipez pentru iarna. Avand in vedere ca am gasit o ocazie pentru 2 anvelope foarte putin rulate (50 RON/bucata) as dori sa cer parerea celor care stiu despre ce este vorba, daca dimensiunile 155/80/R13 sunt bune, avand in vedere ca producatorul recomanda 145(155)/65/R13. Exista riscul ca anvelopele sa atinga elementele caroseriei? Daca pun anvelopele astea pe spate, este vreo problema daca montez anvelope noi pe fata, sa spunem ca iau unele noi de 155/65/R13? Exista vreun risc sa afectez transmisia prin montarea unor anvelope diferite, dar cu cote sensibil apropiate fata-spate?

Multumesc anticipat pentru raspuns!

Edited by visual0202

Share this post


Link to post

Nu sunt bune, cel mai probabil chiar vor lovi. In plus, masina va fi caruta cu talonul ala, nici Dacia 1300 nu folosea talon asa inalt...

Share this post


Link to post

:o fftopic: La Dacia 1300 chiar talon de 80 era...

Share this post


Link to post

Parca era pe 70. Variantele vechi aveau anvelope radiale, cu alt sistem de masurare.

Share this post


Link to post

@visual - Ating clar, nu te complica.

Share this post


Link to post

Multumesc baieti, ma orientez catre ceva nou cu dimensiunile din cartea masinii!

Share this post


Link to post

A montat sau a cautat cineva anvelope all season dimensiunea 155/65R13?

Share this post


Link to post

Pai 155/65 R13 sunt anvelopele originale, care e problema cu montarea lor?

Share this post


Link to post

Am vrut sa montez anvelope all season, sa nu am doua seturi (iarna/ vara) pt. ca la rulajul de 5-7000km/an mai degraba vor imbatrani cauciucurile, dar nu se vor toci. La vulcanizari/piese auto nu am gasit. Am cumparat de iarna si probabil cu astea va fi incaltat si vara..

Share this post


Link to post

Mersi! Nu stiu daca Nexxen-ul acela chiar e all season sau doar este de vanzare. Sigur e fabricat in China. M-am uitat si pe net, dar nu prea erau nici de iarna la sfarsit de octombrie. Cum am scris, cumparat de iarna dar eram curios daca cineva a gasit/montat all season.

 

 

Share this post


Link to post

Ai dreptate ca se gasesc mai greu all season pe dimensiuni mici, dar totusi acuma e trecut de 1 decembrie. Sunt convins ca in urma cu 2 luni gaseai mai multe oferte, la preturi chiar mai bune.

Share this post


Link to post

Nexen sunt chiar bune, coreene. Sunt la a 4-a iarna cu ele si sunt multumit.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...