Jump to content
Sign in to follow this  
Paulx32k

Demontare + Montare Maner Usa Tico

Recommended Posts

Salut,

 

nu ma descurc sa montez un maner nou la usa de la sofer. PLS HELP!

 

 

Ms

Share this post


Link to post

Desfa fata de la usa intai..te uiti atent ca sunt doar doua suruburi in care se prinde :shock:

Share this post


Link to post

OK, e mai in detaliu treaba.

 

1. am scos panoul interior, am desfacut cele 2 piulite care tin manerul. scot tija care deschide.

2. partea de montat maner nou m-a dat peste cap.

 

Am fortat intrarea tijei la loc in manerul nou, si s-a rup piesa in care intra tija. Am luat piesa de la manerul vechi si am desfacut manerul pentru a introduce tija doar in piesa respectiva. Piesa respectiva, se prinde in clapeta, care clapeta se fixeaza cu 2 cuie + arculetul care tine clapeta (mecanism complicat).

eh, acum, dupa ce am prins manerul cu cele 2 piulite, vreau sa prind clapeta de piesa in care e tija, si sa pun cuiele sa fixez clapeta.

 

foarte complicat. nu stiu care e cea mai buna ordine a operatiunilor...

 

Poate ma ajuta careva care a mai montat un maner...

 

Multumesc.

Edited by EM!L
Nu mai cita integral mesajul anterior! Foloseşte AddReply sau FastReply din partea de jos a paginii!

Share this post


Link to post

Am schimbat si eu una pe stanga , este foarte usor, cu atentie fara sa fortati

Share this post


Link to post

Salut,

 

nu ma descurc sa montez un maner nou la usa de la sofer. PLS HELP!

 

 

Ms

 

se demonteaza panou usi iar maneru rste prins cu 2 piulite dupa ce ai desfacut piulitele scoti tija care deschide usa si gata scoti manerul afara

Share this post


Link to post

auziti dar cum se scoate panoul usii ca am abservat ca nu sunt suruburi ?

Share this post


Link to post

Mai intai demontezi manivela de la macaraua de geam, apoi demontezi clapa interioara de deschidere a usii (scoti surubul apoi o faci sa culiseze spre inapoi), apoi manerul fix. Dupa aceea tragi usor de marginile panoului tapitat ca sa desprinzi clemele de plastic cu care sta fixat in usa.

Succes.

Share this post


Link to post

Va rog cine ma poate ajuta si pe mine sa schimb un maner exterior la un tico pe partea stanga la sofer ... am demontat totul pana acuma si am ajuns la manivela de la geam si aici nu mai stiu cum sa scot siguranta, intre manivela si tapiterie se vad 2 cercuri din sarma ... este siguranta sau este intre ele si tapiterie? Am incercat si metoda cu o carpa dar inafara de a da luciu la cele 2 inele nu am reusit mare lucru.stima

Share this post


Link to post

Nu stie nimeni cum as putea da jos manerul de la manivela?

Share this post


Link to post

Cu o carpa.Cauta un material mai uzat.Insista

Share this post


Link to post

Dar siguranta este intre cele 2 inele si tapiterie? acolo vad doua inele din otel care este siguranta? m-am uitat de jur imprejur si nu se intrerupe nici unu inel poate se intrerupe dar in dreptul manivelei ... imi este team sa nu fac vreo alta buba

Share this post


Link to post

Pana la urma cu ajutorul unui prieten am scos manivela si am reusit sa schimb manerul exterioer la portiera dar am observat niste cabluri in portiera care nu aveau nici o treaba ... stie cineva la ce ajuta sau care este treaba cu ele am versiunea Tico PM.stima

Share this post


Link to post

Geamuri electrice, inchidere centralizata sau boxe. Cel mai probabil la un moment dat masina a avut inchidere centralizata

Share this post


Link to post

are careva idee care ar fi metoda standard/normala de deconectare a manerului de tija de deschidere ?

Share this post


Link to post

Rotesti sa iasa din clema si ridici sa iasa din urechiusa.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...