Jump to content
Sign in to follow this  
danutza

Modificare Faruri Cielo

Recommended Posts

Reciteste topicul legat de reglaje si vei intelege vraja petelor.

1). Ai faruri de Craiova.

2). Becuririle nu-s compatibile.

Vezi care iti iese la calcule ... Exclud ca vreun tintar sa se de-a ciumeg pe sticla farului (sau cine stie?).

 

Tapatalkkal küldve az én Lenovo A2010-a eszközömről

Share this post


Link to post

Daca sticla e curata, poate oglinda e murdara, patata, exfoliata... oricum farul de Cielo e f prost gandit. Ce becuri folosesti?

Share this post


Link to post

Si eu tot cielo de craiova am si au venit farurile din fabrica reglate ca ... chiar daca aia de la craiova le-au reglat prost , dupa ce le-am pus Philips extrem vision 130%+ sincer am lumina mult mai buna dar tot trebuie reglate deoarece cel din dreapta imi prinde umpic si din contransens si cel din stanga tot e prea in stanga ... Si am acceasi problema ca cosdany , reglajul stanga dreapta deabea se misca umpic dupa 10 minute invartite ..

Stie cineva rezolvarae problemeie cu stanga dreapta ? Alte faruri nu vreau sa cumpar

Share this post


Link to post

Reglajele cam au legatura intre ele... adica daca e reglat prea sus/jos, nu merge sa-l dai dreapta/stanga. Trebuie centrat farul din reglaje si abia dupa aceea reglat cum se doreste.

Eu aveam farul din stanga dat mult spre stanga si nu mergea deloc coborat... cum l-am tras mai spre dreapta, a mers si reglajul in jos. Logica e ca oglinda nu are fizic loc sa se miste, daca e dereglat pe una din axe.

Mai e si varianta in care piciorusul de reglaj a scapat din oglinda farului... ori pur si simplu a iesit, ori s-a rupt plasticul de acolo.

Share this post


Link to post

Osram Silverstar 2.0,h4 + up to 60℅

Edited by Cosdany

Share this post


Link to post

Reglajele cam au legatura intre ele... adica daca e reglat prea sus/jos, nu merge sa-l dai dreapta/stanga. Trebuie centrat farul din reglaje si abia dupa aceea reglat cum se doreste.

Eu aveam farul din stanga dat mult spre stanga si nu mergea deloc coborat... cum l-am tras mai spre dreapta, a mers si reglajul in jos. Logica e ca oglinda nu are fizic loc sa se miste, daca e dereglat pe una din axe.

Mai e si varianta in care piciorusul de reglaj a scapat din oglinda farului... ori pur si simplu a iesit, ori s-a rupt plasticul de acolo.

Multumesc Geo_ZGA,ai avut dreptate reglajele chiar au legatura unul cu celalalt.

Farul meu drept batea mult in stanga si in sus,pana nu l-am dat in dreapta nu am putut nici sa il las mai jos. Concluzia: intai trebuie facut reglajul stanga-dreapta(cu multa rabdare) apoi sus-jos

Farul meu drept batea mult in stanga si in sus,pana nu l-am dat in dreapta nu am putut nici sa il las mai jos. Concluzia: intai trebuie facut reglajul stanga-dreapta(cu multa rabdare) apoi sus-jos

Share this post


Link to post

Eu unul am ajuns la concluzia ca lupele te scot din intuneric😂

Edited by aleccs26

Share this post


Link to post

Va salut! Am vazut ca se discuta aici despre lupe si mai multi posesori de Cielo au trecut la lupe..am cumparat 2 lupe H1,cu 2 faze(scurta+ lunga) de 2.5 inch( am inteles ca intra perfect in far) dar am unele nelamuriri in legatura cu ele( nu prea ma pricep la electrica). Cum pot face trecerea de la bec h4 la h1, ce trebuie modificat la instalatie? Cum pot face sa functioneze lupa si pe lunga( ea avand "tablita" de comutarea fazei)? Vreau sa le montez pe halogen momenta..iar pe parcurs poate vine si un kit xenon, rog pe cineva care a montat lupe pe Cielo sa explice "babeste" cum pot face legaturile si de ce anume am nevoie pentru functionarea lor, daca exista si poze din timpu montajului e perfect. Multumesc anticipat!

Share this post


Link to post

Iti trebuie un "cablaj bixenon" ca sa poti folosi si faza lunga. Gasesti si cu alimentare pe baterie, si scurte, care se baga direct in far. As recomanda varianta cu alimentare pe baterie, pentru mai multa lumina si protectia manetei

Share this post


Link to post

Am facut o mica proba azi..totul bine si frumos pana cand aprind faza lunga,si anume la aprinderea fazei lungi se stinge becul (becul este H1)..ce trebuie facut pentru a sta aprins becul la comutarea fazei lungi din maneta(faza lunga facanduse din "tablita" lupei)?

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...