Jump to content
Sign in to follow this  
d_shiznyt

Problema Matiz, Cand Merg Se Balanseaza Usor In Stanga Si Dreapta

Recommended Posts

Buna ziua, am un matiz cu 55k km,l-am rulat mai mult in afara tarii (100-110km/h max) si am o problema la el, masina se balanseaza usor in stanga si dreapta ca si cum ar fi rotile dezechilibrate.Am echilibrat rotile si tot asa, nu stiu ce ar putea sa aibe, daca poate cineva sa ma ajute ii multumesc.

O zi buna.

Share this post


Link to post

Daca ar fi fost rotile dezechilibrate n-ai fi putut tine volanul in maini !Masina ta face ca barca pe valuri! De fapt poti incerca asta echilibreaza-le si incearca din nou ! Problema ta este la amortizoarele din fata ,trebuiesc schimbate !

Share this post


Link to post

si cam cat m-ar ajunge doua amortizoare? as putea sa le pun singur?

?

Share this post


Link to post

... masina se balanseaza usor in stanga si dreapta ca si cum ar fi rotile dezechilibrate.Am echilibrat rotile si tot asa...

acelasi lucru l-am patit si eu, am schimbat anvelopele (toate 4), am echilibrat rotile si apoi se balansa masina ca o barca, iar de la 90 kmph in sus simteam bataie si in directie; am roluit apoi toate 4 jantele, le-am reechilibrat si masina merge ca noua...

problema cu jantele matizului este ca sunt facute dintr-o tabla cam subtire si se deformeaza repede.

Share this post


Link to post

si cam cat m-ar ajunge doua amortizoare? as putea sa le pun singur?

?

[/quote

Daca ai prese pt arcurile din fata se pun usor ,daca nu cam 90-120 Ron buc. amortizoarle ,manopera in jur de 150-200 Ron in functie de service !

Desigur se gasesc si amortizoare la 60 Ron .dar nu recomand !

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...