Jump to content
Sign in to follow this  
Adrian_C

Semnalizare Comfort Aveo

Recommended Posts

Salut,

 

Am cumparat un modul de semnalizare comfort, are 5 fire, teoretic e simplu de legat la maneta de semnalizare, doar ca am demontat-o si acolo sunt cam multe fire colorate.

 

In maneta de semnalizare intra 2 mufe: una mica, legate de lumini, in functie de cum invartim de capul manetei, cea de-a doua mufa, mai mare, legata de luminile de semnalizare.

 

Va rog frumos, cei care au cartea de service de la Aveo 2007, si pot sa-mi "dea" o captura la pagina in care este deschisa maneta/mufa din stanga de la volan, ca sa pot si eu sa identific firele de acolo, i-as ramane recunoscator pururea.

 

Eu nu mai am access la manualul acela fain pe care Tolin l-a indicat printr-un link, dupa cum stiti probabil, aceia si-au oprit site-ul.

 

Am nevoie sa stiu firele din mufa care intra la maneta, care sunt:

doua negre, doua negre cu dungi albe, unul albastru, unul visiniu, unul alb, si doua verzi, ce sunt fiecare.

 

Va multumesc anticipat,

Adrian C.

Share this post


Link to post

post-402-080108100 1290605764_thumb.png

sau

post-402-040829900 1290605787_thumb.png

si

post-402-097224200 1290605834_thumb.png

 

daca sunt bune, ajunge 2 min recunostinta, cat mi-a luat sa ...

  • Like 1

Share this post


Link to post

Multumesc frumos Tolin pentru ajutor.

 

Din ce vad, in paza 3 "recunosc" Hazard Switch, cam aia mi se pare mufa care intra in maneta.

 

Acum sa vad daca inteleg ceva din schema de la pozele 1 si doi. Eu sunt cam confuz la care o fi firul Common, ca asa scrie in specificatiile de la Semnalizarea confort, firul x se leaga la Hazard Common Wire.

 

Multumesc inca o data pentru promptitudine,

Va tin la curent daca reusesc sa montez,

 

Adrian C.

 

 

Share this post


Link to post

Comunul poate fi firul G legat la borna 2 a manetei ?

  • Like 1

Share this post


Link to post

Ce tare, acuma analizam si eu schemele si tot la 2 m-am gandit ca ar putea fi common-ul.

 

Peste o ora ma duc la masina si incerc. Daca reusesc va fi super.

 

Multumesc.

Share this post


Link to post

Am revenit cu detalii, ca sa nu las topicul asa in aer.

 

Deci, am reusit sa montez modulul de semnalizare cu impuls. Functioneaza foarte bine, mie imi place, ma ajuta.

Ating scurt semnalizarea cu degetul mic, si face de 3 ori. A fost configurabil numarul de ori, dar l-am fixat sa faca de 3 ori, ca e de ajuns.

 

Firele le-am detectat toate cu un aparat de masura banal, ca din scheme, fara culori, era foarte greu.

 

Numai bine,

Adrian C.

Share this post


Link to post

"Din scheme, fara culori, era foarte greu" e impropriu spus. Pe scheme sunt trecute si culorile (e drept ca nu le-a indicat nimeni, dar nici n-ai intrebat).

Totusi, nu ne arati/spui si noua ce ai facut. Poate ii intereseaza si pe alti. Functia asta e cu adevarat utila.

Share this post


Link to post

 

 

Am cumparat un modul de semnalizare comfort, are 5 fire

 

 

Cat costa, ce model? (este dedicat aveo, sau e de la un model GM?) , si de unde l-ai luat?

Share this post


Link to post

Din pacate nu am prea multe detalii despre acest modul.

 

Este vorba despre un modul replicat de catre o persoana care se pricepe la electronica.

 

Eu l-am cumparat, am dat 50 RON pe el, fara sa stiu daca si cum functioneaza.

 

Aveam scris pe placa cu circuite ce este fiecare fir, din cele 5 fire care atarnau si mi l-am montat.

 

Functioneaza perfect, ma ajuta mult, mai ales ca nu obisnuiam sa semnalizez cand faceam "slalom", pentru ca dau scurt de volan si nu imi sarea semnalizarea inapoi. Acuma doar o ating si face de 3 ori.

 

 

Numai bine,

Adrian C.

Share this post


Link to post

pune si tu o poza cu modulul respectiv

 

 

Share this post


Link to post

Buna tuturor,

 

Deci, dupa cateva cautari pe forum, am gasit exact locul de unde am cumparat eu acest modul.

Tot aici gasiti si poze si puteti cere detalii despre modul, pentru ca si mie mi-a explicat cu calm ce si cum.

 

Link-ul este: Link semnalizare impuls

 

 

Nu am avut nici o problema de functionare de cand l-am instalat, se comporta la fel, indiferent de frig/cald, ca doar l-am pus in bord, l-am lipit pe interior cu dublu-adeziv.

 

Craciun Fericit,

Adrian C.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...