Jump to content
Sign in to follow this  
raven84

Agresivitatea

Recommended Posts

In ultima vreme, desi nu am mai postat in mod frecvent, am intrat zilnic pe forum. Problema este ca in multe topic-uri, majoritatea situate in sectiunea "masina mea", multi useri, majoritatea cu o vechime si un numar de posturi apreciabile au ales sa adopte o atitudine agresiva fata de ceilalti membrii ai forumului, lucru pe care nu reusesc sa il inteleg pe deplin.

De cand sunt membru `Daewoo Club` am apreciat in mod deosebit modul in care este administrat si condus forumul dar si faptul ca se pot purta discutii libere iar cei care nu stiu pot invata destul de multe despre propria masina. Cumva aceste valori au disparut?

  • Like 2

Share this post


Link to post

Te referi cumva la agresivitatea valului de poze de parcare ce nu spun ceva ? O discutie libera de pe pozitii antagoniste ti se pare agresiune, oare masinile nu sunt expuse public tocmai pentru a provoca discutii sau defapt ele sunt expuse pentru a fi laudate cu cea mai mare ipocrizie ? Proverbul "apara-ma Doamne de prieteni ca de dusmani ma apar singur" iti spune ceva ? Progresul apare din dezbateri, din dispute, nu din mangaieri pe cap. Apararea unui demers sau al unei idei iti permite sa gasesti aspectele la care nu te-ai gandit, sa-ti descoperi greselile si sa-ti consolidezi pozitia. Lauda adoarme spiritul ! Disputele devin dure in momemtul cand se termina argumentele si fondul principal de cuvinte si se recurge la injuraturi pe care nu le pot transcrie corect in limba romana.

Sau, poate, agresive au devenit discutiile limpezi, fara ocolisuri, cele cu cartile pe masa ? Poate ca, am fost crescuti cu fular la gat si caciula pe cap in miez de vara si atunci cand nimerim direct in viata consideram ca am ajuns intr-un mediu agresiv ?

Cineva care are cea mai mica experienta de viata iti va spune sa te feresti de laudatori, ipocriti si fatarnici. Experienta forumului spune ca atunci cand s-au pus in discutie drepturile si libertatile unora, acestia au fost parasiti de catre 'vechii prieteni" si aparati de catre cei mai inversunati critici ai lor.

 

PS agresivitatea este inumana atunci cand este exercitata asupra cuiva aflat in dificultate, cazut, dispretuit de catre ceilalti, nu atunci cand acesta isi face soclul pentru statuie.

Edited by tolin
  • Like 2

Share this post


Link to post

Aproape intru totul de acord, doar ca teoria de mai sus este 100% valabila doar intr-o situatie idilica in care toti gandim la fel si avem aceeasi capacitate si toleranta.

Fiecare om percepe lucrurile diferit, cu totii stim asta dar nu toti constientizam faptul ca nu il putem judeca pe cel din fata prin prisma propriilor noastre reactii. Cu alte cuvinte, agresivitatea constructiva afisata de @Tolin, @Tommy si altii este inutila in fata unui om care vede doar componenta de agresivitate. In asemenea conditii eu unul nu vad rostul acestei atitudini. Un individ este in general mai usor de convins prin argumente exprimate la nivelul lui de intelegere decat prin remarci ce par mai degraba arogante decat constructive.

  • Like 1

Share this post


Link to post

O lege din fizica spune ca reactiunea este intotdeauna pe masura fortei. Asa ca, analizeaza cauza si nu efectul.

 

PS nu-si propune cineva sa lamureasca pe cineva, avem lucruri mai bune de facut. Argumentele sunt pentru cei care au urechi sa auda, pentru acea mare muta si nevazuta a forumului, prezenta doar in statistici, care invata din greselile altora.

Edited by tolin
  • Like 1

Share this post


Link to post

Cu alte cuvinte, agresivitatea ... este inutila in fata unui om care vede doar componenta de agresivitate. In asemenea conditii eu unul nu vad rostul acestei atitudini. Un individ este in general mai usor de convins prin argumente exprimate la nivelul lui de intelegere decat prin remarci ce par mai degraba arogante decat constructive.

 

:thumbl:

Din pacate se si exagereaza mult.

 

Emil a zis ceva foarte adevarat undeva. Asta este publicul pentru cielo la pretul la care a ajuns din pacate.

Generalizarea nu a adus niciodata nimic bun in opinia mea, si in ultimul timp, asta se face din pacate. Nu am inteles niciodata de ce unii oameni care odata erau oameni de baza (cei care au mai ramas) se coboara acum la nivelul asta.

De obicei incerc sa fiu subiectiv, din respect pentru cei care intr-adevar au facut ceva din forumul asta, insa in ultimul timp am inceput sa refulez, cand vad oameni care nu au adus mare aport cum se "umfla in pene" acum degeaba, in timp ce altii care odata ajutau, acum au plecat sau daca nu, au dezvoltat o lehamite extrema fata de tot.

 

PS In momentul de fata nu mai exista nici o persoana cat de cat pertinenta pe partea de probleme tehnice, suntem doar cativa amatori, insa persoanele de specialitate au plecat demult (ovi_jer, nini, pepinno, etc)

Ce facem, suntem forum auto sau de socializare si de scandal? Fara acest suport tehnic nu vad prea mare diferenta intre cele 2 categorii.

  • Like 4

Share this post


Link to post

Si atunci de ce ne mai implicam daca avem lucruri mai bune de facut. Ideea este sa facem o treaba buna atunci cand ne apucam de ceva nu doar sa facem act de prezenta. Corect?

In plus, experienta, cunostiintele si abilitatile in materie de tehnica de care userul @Tolin (spre exemplu) a dat dovada de-a lungul timpului i-au castigat respectul si aprecierea multor useri de pe aici, inclusiv a mea (daca are importanta). Din pacate asta nu am vazut in ultimile zile, ci mai degraba un dezgust general fata de anumiti useri care, ce-i drept, isi cam bat joc de masinile lor. Bine...e doar parerea mea ca se poate si altfel...

Edited by raven84

Share this post


Link to post
... Ce facem, suntem forum auto sau de socializare si de scandal?

Pai, asta se doreste, sa devina un Facebook auto, iar politica aceasta este aparata de catre unii moderatori prin exact ce se doreste, toleranta. Toti isi fac pagini personale, iar unii pentru a face publicitate diletantismul. Acum vii tu sa iei apararea celor din a caror cauza au plecat profesionistii, cand dezbaterile tehnice s-au transformat in unele filosofice si sociale ? Iar cand altii se opun acestei tendinte, ei sunt considerati agresivi, retrograzi, aroganti, 'inganfarea" naste ingamfare.

 

PS nu va mai laudati ca n-ati inteles ceva din disputele recente, nu s-a legat cineva de masinile lor, doar de halul in care au fost aduse si prezentate de catre posesorii lor ca mari realizari. Si a mai provocat ceva reactia fireasca si sanatoasa: valul de pupincuristi revarsat (refulat) in apararea unor demersuri inutile si periculoase, in anumite cazuri, transformate in pasiune.

Edited by tolin

Share this post


Link to post

Si la ce bun mai postam aici? Care este rostul forumului?

Share this post


Link to post

Din pacate asta nu am vazut in ultimile zile, ci mai degraba un dezgust general fata de anumiti useri care, ce-i drept, isi cam bat joc de masinile lor.

Pai, ai "doua alternative" (care sunt 3), cum se spune in fotbal: ori asisti pasiv pana la ignorare, ori iti spui activ parere ("iti aduci aportul", cum citeam mai sus), cum ai facut deschizand acest topic sau aplici metoda AB, alt profesionist ("nu mai intru pe forum pana nu apare o tema serioasa de discutie", am citat ideea). Ultima afirmatie nu tradeaza un dezgust infinit ?

Edited by tolin

Share this post


Link to post

Problema este ca in multe topic-uri, majoritatea situate in sectiunea "masina mea", multi useri, majoritatea cu o vechime si un numar de posturi apreciabile au ales sa adopte o atitudine agresiva fata de ceilalti membrii ai forumului, lucru pe care nu reusesc sa il inteleg pe deplin.

Tu pui problema, si tot tu raspunzi mai jos. :)

 

Din pacate asta nu am vazut in ultimile zile, ci mai degraba un dezgust general fata de anumiti useri care, ce-i drept, isi cam bat joc de masinile lor. Bine...e doar parerea mea ca se poate si altfel...

  • Like 2

Share this post


Link to post

Problema este neintelegerea de catre noii veniti a faptului ca aici, de vreo 6 ani se pune accent pe calitate nu cantitate. Au fost zile si nopti cand moderatorii faceau conferinte pe YM ca sa aranjeze informatia pe topicuri si pe sectiuni - este Toline? - si acum, cum se inchide un forum vin 2-3 (BTW, unii dintre ei au mai fost prezenti pe aici si s-au dus "dincolo" injurandu-ne), care deschid topicuri cu 2 spoilere, 3 leji, un subwoofer si niste capace, eventual vopsite, isi fac commenturi intre ei de parca am fi pe facebook sau hi5 laudandu-se reciproc si provocand discutii inutile, iar cand sunt contrati sar in haita.

Problema non-valorii nu este de ieri de azi si nu e singulara in societatea romaneasca, insa in ultimele zile din pacate a bufnit rau pentru ca respectivii nu au inteles nici rolul sectiunii masina mea, nici criticile, fie ele mai acide, si au ales sa reactioneze ca in melodiile pe care le asculta cu precadere in boxe gajaite tunarite, in spatele foliilor de vitan si a stopurilor innegrite.

Daca vin aici, sunt bineveniti, insa sa respecte regulile noastre si, mai ales, munca noastra de pana acum!

  • Like 4

Share this post


Link to post

De aceea am deschis acest topic...cineva trebuia sa o faca pana la urma sub o forma sau alta. Si pentru ca @Mircea a amintit de ceea ce moderatorii au facut in trecut, de ce credeti vreunul din cei care, cu vechime pe forum fiind, va manifestati dezgustul fata de unii useri de pe aici, ca atitudinea voastra va rezolva ceva. Ori poate forumul in sine nu mai prezinta interesul de alta data. Eh...eu sunt de doar doi ani pe aici si stiu tot ce stiu despre matizul meu de la voi dar in doi ani de zile nu am remarcat sa apara atatea reactii negative ca in ultimile zile.

Reactiile din ultimile zile nu pot face decat rau...mult rau.

Share this post


Link to post

Stii Raven, erau vremuri cand un nou venit care avea 2 postari consecutive ca cele ale lui PetricaPTK de exemplu nu mai apuca sa o faca pe a treia! Si poate si de-asta forumul asta este diferit total de 4tuning, cieloclub, cielofan, loganclub etc.

Sunt forumuri concurente si nu numai care au adoptat solutii care au functionat pe daewooclub, un exemplu este Hyundaiclub, KiaClub, si chiar DaciaClub!

Daca tu sau altcineva da o acum dupa un subiect tehnic ai 80% sanse sa gasesti informatia in sectiunea tehnica. Cu 2 ani in urma sansele erau de aproape 99%. Nu vreau - vorbesc strict in nume personal - ca peste 2 ani sa gasesc informatii despre garnitura de chiulasa in sectiunea cafenea si dupa ce cern zeci de offtopicuri.

Raven, te-ai inscris in noiembrie 2008 si ai postat prima oara la vreo luna dupa inscriere. Si nu ai vreo 40 de ani nu? Esti tot tanar! De ce unii pot sa gandeasca de 10 ori si sa scrie o data si altii emit posturi mai repede decat pot gandi? De ce trebuie sa stam noi moderatorii sa stergem, de ce ocupam spatii pe harduri (pentru care platim hosting) cu informatii inutile. De ce trebuie sa avem zeci de poze inutile si zeci de postari de pe o zi pe alta care n-au in comun decat spiritul mIrcist din realitatea virtuala?

  • Like 7

Share this post


Link to post

Fara sa incerc sa iau apararea vreuneia din "tabere", vreau sa spun ca mai exista un fenomen care partial poate explica blazarea unor membri vechi (din care ma consider si pe mine ca fac parte), chestie care am observat-o si pe alte forumuri:

De multe ori, unele probleme au fost discutate si ras-discutate, uneori chiar aprins, in "vremurile de glorie" ale forumului. Periodic apare cate unul nou care sa puna din nou acelasi intrebari, sau sa repete aceleasi argumente (si uneori ineptii) de care cei vechi s-au plictisit deja sau au auzit toate argumentele. Unii moderatori mai sictiriti raspund cu "foloseste functia " si in cel mai bun caz dau cate un link la un topic pe care ultimul mesaj a fost in 1907. In cazul asta reactia moderatorilor e oarecum justificata, insa si iritarea noului user, insa ambii sunt umani. Repet, nu ma refer neaparat la forumul asta, am observat acelasi lucru si pe alte forumuri.

 

Referitor strict la daewooclub eu ajunsesem sa ma sictiresc de moderarea care mi se parea cam stricta pentru gustul meu, asa ca n-am mai intrat mult timp pe aici desi eram proprietar de daewoo. Am revenit dupa ce mi s-a parut ca lucrurile s-au mai imbunatatit, desi la un moment dat am vandut daewoo-ul. La urma urmei, cui nu-i place poate sa nu intre, internetul e mare...

 

@Mircea

Unii moderatori de pe Hyundaiclub sunt tampiti, altii complet absenti :D In plus, pe forumul ala cred ca sunt cam 527 topicuri ACTIVE despre consum, 635 despre revizii, etc. O zgarietura la Santa Fe se repara cu totul altfel decat la Accent. Nu sunt convins ca ala e cel mai inspirat exemplu de moderare :D

  • Like 1

Share this post


Link to post

 

De multe ori, unele probleme au fost discutate si ras-discutate, uneori chiar aprins, in "vremurile de glorie" ale forumului. Periodic apare cate unul nou care sa puna din nou acelasi intrebari, sau sa repete aceleasi argumente (si uneori ineptii) de care cei vechi s-au plictisit deja sau au auzit toate argumentele. Unii moderatori mai sictiriti raspund cu "foloseste functia " si in cel mai bun caz dau cate un link la un topic pe care ultimul mesaj a fost in 1907. In cazul asta reactia moderatorilor e oarecum justificata, insa si iritarea noului user, insa ambii sunt umani. Repet, nu ma refer neaparat la forumul asta, am observat acelasi lucru si pe alte forumuri.

 

 

Pai asta nu inteleg userii noi si se pare ca nici tu. Trimiterea la un topic nu tine neaparat de gasirea unei solutii in topicul respectiv, ci de centralizarea informatiei. Este ceea ce semnalai ca problema existenta pe Hyundai Club.

@Mircea

Unii moderatori de pe Hyundaiclub sunt tampiti, altii complet absenti :D In plus, pe forumul ala cred ca sunt cam 527 topicuri ACTIVE despre consum, 635 despre revizii, etc. O zgarietura la Santa Fe se repara cu totul altfel decat la Accent. Nu sunt convins ca ala e cel mai inspirat exemplu de moderare :D

Merci... Printre moderatorii de acolo ma numar si eu, ce-i drept cu 1/4 norma. Asa e, mai trebuie centralizat acolo multa informatie, insa eu ma refeream la regulile aplicate acolo.

 

Referitor strict la daewooclub eu ajunsesem sa ma sictiresc de moderarea care mi se parea cam stricta pentru gustul meu, asa ca n-am mai intrat mult timp pe aici desi eram proprietar de daewoo. Am revenit dupa ce mi s-a parut ca lucrurile s-au mai imbunatatit, desi la un moment dat am vandut daewoo-ul. La urma urmei, cui nu-i place poate sa nu intre, internetul e mare...

 

D-aia luai cu copy/paste informatia si o duceai pe Masini.ro... ca nu-ti placea moderarea... Las' ca tocmai moderarea asta a adus forumul unde este, si ai dreptate, internetul e mare.

 

Oricum, topicul de fata se vrea nu o temperare a moderarii prea aspre ci poate din contra, si se refera strict la mIrcizarea, facebook-irea sau cum dracu' vrei sa zici a forumului de catre un grup restrans de useri noi si respectiv la reactia celor vechi fata de aceasta operatiune. Oricum, "pe aici nu se trece!" :) )

  • Like 2

Share this post


Link to post

Daca nu intram nu puteam da copy-paste la nimic, nu? Gizas.. :D

Pe masini.ro am facut trimiteri catre forumul asta, atunci cand putea raspunde la intrebarea vreunuia din useri. Desi nu l-am numit pe public ca era interzis la un moment dat... insa e permis sa spui "forumul monomarca", iar referinta zic eu ca e destul de clara. E destul de usor de verificat, daca cumva crezi ca sunt justificari ieftine.

 

Referitor la moderarea de pe Hyundai, nu la tine m-am referit, ci la unii care erau cu norma intreaga, si care fac exces de zel. Daca m-as fi referit la tine, ai fi stiut, si ai fi stiut si motivele. Tu insa esti discret, de aasta nici nu stiam ca esti moderator. Poti sa o iei ca pe un compliment...

Nu stiu daca acolo moderatorii discuta intre ei inainte sa ia o decizie, sau daca exista vre-un consens legat de politica de moderare... si nici nu-mi pasa, nu e problema mea, cand ma satur ma car. Si, ca sa o zic eu inainte sa o zici tu, si pe masini.ro exista moderatori tampiti :D

 

Referitor la centralizarea informatiei sunt de acord cu tine, insa repet, e iritant pentru cine e nou si nu are de unde sa stie despre necesitatea ei. In plus reactia lui AB despre care spunea Tolin nu are legatura cu centralizarea informatiei, si e de inteles, chiar daca nu e benefica pt forum sau userii noi. Uneori m-am surprins si me mine avand aceeasi reactie, unii punand o intrebare sau spunand o ineptie, iar reactia mea a fost " da-o-n ma-sa, am explicat asta de 100 ori, nu mai am rabdare s-o iau de la capat", deci nu incerc sa dau cu pietre in cineva, doar incerc sa semnalez un fenomen. Daca exista vre-o solutie la asta, abia astept s-o export si pe masini.ro :D

Edited by mr_

Share this post


Link to post

@raven84 > hai sa analizam putin cum functioneaza corpul uman proiectat sa stea "la ralanti" pe o entropie minima: cand apare un pericol sesizat doar de catre subconstient, acesta comanda secretia de adrenalina in sange pentru a scutura "constientul adormit", cantitatea fiind cu atat mai mare pe cat pericolul este mai mare. Acum vine intrebarea retorica: modelul naturii umane este inuman sau eficient ?

 

PS intre timp s-a starnit (impersonalul mult dorit) "agresivitatea" unui supermod. Astept interventia divina a unui admin care sa trimita discutia la culcare.

Share this post


Link to post

Doamne fereste sa o inchida. Nu suntem probabil asa de innapoiati incat sa ingropam problemele doar pentru ca nu le consideram demne de a fi rezolvate.

 

Mircea, sincer aici m-ai dat gata, eu nu am acces la statisticile alea, dar daca am sub 600 de postari in doi ani asta spune ceva, in general nu vorbesc fara rost, desi am si eu momentele mele. Oricum, stiti cu totii povestea cu drobul de sare. Poate ar fi bine ca acest club sa devina mai select direct din nu crezi?

 

@Tolin: fiinta umana este la limita dintre perfect si imperfect, doar noi, proprii nostri stapani decidem daca involuam sau evoluam, tu ce zici, agresivitatea indiferent de forma ei, in ce categorie intra si cat de mult distruge echilibrul interior al fiintei umane.

 

Oricum, topicul de fata se vrea nu o temperare a moderarii prea aspre ci poate din contra, si se refera strict la mIrcizarea, facebook-irea sau cum dracu' vrei sa zici a forumului de catre un grup restrans de useri noi si respectiv la reactia celor vechi fata de aceasta operatiune. Oricum, "pe aici nu se trece!" :) )

 

Imi pare rau Mircea, aici te inseli, cel putin din punctul de vedere al initiatorului acestui topic care pur si simplu s-a ingrozit de ce a vazut in cel putin doua topicuri de pe sectiunea masina mea. E drept, si cel doi useri scandalagii au partea lor de vina care trebuia sanctionata (strict parerea mea) cu un suspend sanatos insa sunt si cateva persoane cu vechime pe forumul asta care au accentuat mult problema.

 

In alta ordine de idei, daca doriti ma puteti acuza ca imi permit sa fac afirmatii gratuite pentru ca nu fac parte nici din echipa de moderatori si nici din cea de admini sau "Gold Member" sau ce o mai fi. Daca aveti de lucru dati incoace, nu asta e problema, dar sunt pe forumul asta de cand am masina si sincer e pacat sa se piarda exact ceea ce inseamna esenta Daewoo Club/GM Club.

Edited by raven84
  • Like 1

Share this post


Link to post

Cred ca ma reapuc de "culturism". Si-mi pun si poza la avatar.

Edited by augustinionut
  • Like 1

Share this post


Link to post

Agresivitatea restabileste echilibrul interior, este o reactie la o invazie.

  • Like 2

Share this post


Link to post

Cred ca se poate si altfel si voi stiti asta. Modificati regulamentul, educati masele. Pana la urma, acum 5-6 ani si voi erati altfel, sub nivelul de acum oare nu trebuie si altii sa invete si sa evolueze?

  • Like 2

Share this post


Link to post

Cred ca ma reapuc de "culturism". Si-mi pun si poza la avatar.

Totul este ca sa mai nimeresti avatarul, dupa primul PET. Pana acum ai confundat poza cu avatarul.

Edited by tolin
  • Like 2

Share this post


Link to post

Acum 5-6 ani, din principiu, orice incercare de tunereala nu se facea pe masini atat de obosite.

  • Like 3

Share this post


Link to post

Daca exista vre-o solutie la asta, abia astept s-o export si pe masini.ro :D

Mdea, e mai usor sa o iei de-a gata si pe asta, tot asa, en-gros si fara citarea sursei macar, sa vada ceilalti ce buni suntem "noi".

NU te supara, dar eu nu te-am vazut vreodata sa ai vreo confruntare asa dura cu mozii, cum vad ca te plangi.

 

Pai unii dintre cei care au consolidat informatia asta au depus o munca, o documentare, un studiu, e pregatire de ani de zile,

e efort intelectual si pasiune pentru cunoastere nu pentru lauda goala, nu le-a cazut din cer in cap ca marul lui Newton.

Normal ca e mai simplu sa nu dai 2 bani, sa dai verdicte psihologice si de compententa, sa postezi cu naturalete

"sa traiti tu si mashinutza ta pe linga ea", "bravo frate etc".

Eu unul cel putin, in mod sigur nu ma astept ca acestia sa aprecieze un dialog, o dezbatere intre oameni educati, pregatiti, instruiti,

pornind chiar de la un elementar bun simt al neviolarii limbii romane tocmai pentru ca le este extrem de greu sa se integreze

intr-un dialog de natura civilizata si sa incerce sa invete ceva, e mult mai usor sa te balacaresti.

  • Like 1

Share this post


Link to post

Bun venit prea-cuvioase

In alta ordine de idei, de ce nu se poate renunta la sarcasmul asta ridicol?

 

LE Sunt socat de faptul ca unul dintre cei mai vechi, bazat si deseori arogant user a reusit sa sintetizeze atat de bine una din problemele de aici. =D>

Edited by raven84

Share this post


Link to post
Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...