Jump to content
Sign in to follow this  
VAXXi

Muzica pe Cielo/Espero/Leganza/Nubira

Recommended Posts

Copil, copil da trebe sa ai buzunarul adanc tare ca sa te uiti la asa ceva.

 

Diferenta dintre un set de coaxiale de 16mil si unul de 3.5 mil o simt numai cei cu urechea f bine formata si e mai mult o satisfacere a egou-lui pentru ca ceilalti oricum nu vor face diferenta :D . O fi sony shit in comparatie cu altele dar ofera o performanta decenta la un pret acceptabil... Decat sa dau un munte de bani pe o sonorizare mai degraba imi schimb masina (renunt la cumparatul Nubira 2 si imi cumpar Megane2 :dizzy: ).

Share this post


Link to post

daca s-a deschis vb. am spus ce ar da randament maxim ... eu prefer sa merg pe infinity si jbl la noi pt. ca ofera raport calitate pret f. bun si degeaba bagi o galagie de bani in muzica daca trepideaza tabla pe masina in draci cum e cazu meu in dacie momentan ... asa ca pt. tico vor pleca ceva banuti si pt. antifonare la atta nu e cazu ca boxele ale ade cielo sunt multumitoare pt. el :D

 

dupa parerea mea diferenta intre boxe se simte pe la concursuri cand tot e impins la maxim ... tinand cont ca un cass 4x50 w scoate doar 4x 22 w rms si boxele mele de exemplu au 100 w rms si sunt infinity si nici acei 22 de w nu sunt clari doarece de pe la 28 din 40 (la volum) incepe sa distorsioneze deci doar cu o statie incepi sa asculti ce pot boxele in general.

Share this post


Link to post

f. corect..depinde si de hud..in apropierea volumului maxim al hud-ului acesta distorsioneaza...asa am testat infinity-urile vechi care le aveam. pe panasonicul de pe masina la volum mare distorsiona. am dat cu statia in ele si klar mergeau mult mai sus.

Share this post


Link to post

si la mine infinity ovale de 100w rms 300w max distorsioneaza pe mp3 panasonic 4x50 deci 4x22 dupa 3/4 din volum de cand vreau sa le testez cu o statie :)

Share this post


Link to post
bogdang ... probabil ca daca ii spui acelui vanzator ... de audiobanh, mtx, hertz, power acoustyk JL Audio, Phoenix Gold, Soundstream... o sa iti zica `` ce sunt domne` alea uite aicea sony :P

 

 

 

Pai cred ca nu ai citit cu atentie ce am scrie eu ,vz era super avizat si cind a vazut ca "am ureche muzicala " mi-a recomandat cel mai bun raport calitate pret ,ei oricum nu vind SONY ,sony e bun la VIDEO si cam atit .

Share this post


Link to post

da cred ca am inteles gesit cu toate ca ma mir sa nu isi vanda marfa mai scumpa ...

Edited by steph

Share this post


Link to post

TOTAL OFFTOPIC :o fftopic:

Cu toate modificarile o sa ai un consum la tico de 10% ,si o greutate de +100kg :D

Share this post


Link to post

da intre timp am editat ca nu prea are legatura tico cu cielo :D ramane de vazut cum o sa pun in prctica planurile astea :)

Edited by steph

Share this post


Link to post

Nu mai edita ca ma trage lumea de urechii :mda:

Share this post


Link to post

sry oricum dupa bac cand ``project tico`` va fi macar partial gata ... jajaja

Share this post


Link to post

vreau si eu pareri despre audiobahn, am gasit niste difuri de bass ca alea din poza de mai sus (alea 2 in portbagajul cu catifea albastra, cu design "flacari") la super pret, dar pe ebay.com

 

bagati ochiul aici , 2 bucati la aproape 50$ si mai bagati ochiul aici , sistem pe componente, de 16,5 cm cu doar 60$

 

eu am pe cineva care imi aduce ceva marfa de aici, dar imi cere 100$ pe container si nu prea imi convine, decit daca mai gasesc pe cineva care sa dea o comanda ferma, sa impartim taxa de transport. ce ziceti, se baga careva?

Share this post


Link to post

Daca mai adaugi pretul de transport sari de 100$ deci nu merta .

Am uitat sa mentionez vama care te jecmaneste si ea ,deci tot nu merita .

Share this post


Link to post

mah, nu ma intereseaza pe mine treaba asta, mie imi cere omul pt transport 100$. nu ma intereseaza, platesc cind am marfa in miini.

Share this post


Link to post

Pt. Cielo meu am adoptat solutia unui subwoofer amplificat de dimensiuni mici care asigura un sound decent in combinatie cu un mp3-player si cele 4 boxe standard + 2 tweetere:

Pioneer TS-WX105A

 

Short description Bass Reflex Amplified Subwoofer

Features TS-WX105A

Sensitivity (1W/1m) 100 dB

Woofer size (cm) 10 cm

Damper type Double Damper with Dual Damper Ring

Built-in amplifier 100 Watt

Built-in variable LPF (50-125 Hz, -12dB/oct.) Yes

Enclosure Volume 4 liter

Input gain control / phase switch Yes

RCA/speaker level inputs Yes

Dimensions (W x H x D) 162x154x395 mm

 

Cost = 100 EURO

 

Acesta se poate monta intre scaune sau sub luneta (eu l-am pus sub luneta, intre dif. din spate).

TS_WX105A.jpg

Edited by Wolfman

Share this post


Link to post

Intradevar sistemul HERTZ al lui Vlad suna bine, ai putere in tot spectrul audio, este un raspuns plat in frecventa, inaltele foarte bine definite, medii clare...este exact ca sonorizarea din Peugeot 607 dar are in plus subwoofer-ul care in ciuda dimensiunilor reduse face treaba buna. Cutia de la sub este foarte grea lucru care dovedeste calitatea materialului dens anti rezonanta. Dai un ban da ...sti ca nu-l mai ai :)

Share this post


Link to post

multumesc pt. aprecieri :">

Share this post


Link to post

poze?

Edited by steph

Share this post


Link to post

Salut!

Am un cd player Aiwa cdc-z127 http://www.carreview.com/CD,Receivers/Aiwa...20_2861crx.aspx

si l-am montat pe masina cu boxele din dotare da se aude naspa de tot.

Ma gandeam sa las boxele pe fata si in spate sa pun pe placa doua boxe ovale da nu prea stiu spre ce sa ma orientez.

Vreau sa cumpar ceva potrivit pentru cd player sa nu mai fie nevoie sa mai pun si statie.

Astept parerile voastre!

Asa si era sa uit ...am vreo doua milioane pentru boxe.

Share this post


Link to post

Faine jucarii! Tu esti multumit cum se aude?

Daca nu e prea mult poate faci public si cam cat ai cheltuit cu noua sonorizare a masinii tale +

cam la ce parametrii functioneaza jucariile. (putere boxe fata spate, woofer, amplificator), etc.

 

 

Pt. Cielo meu am adoptat solutia unui subwoofer amplificat de dimensiuni mici care asigura un sound decent in combinatie cu un mp3-player si cele 4 boxe standard + 2 tweetere:  Pioneer TS-WX105A ...

 

 

1. Esti multumit cum se aude?

2. De unde ai cumparat subwooferul ala smecher

Share this post


Link to post

Se aude beton, dupa gustul meu si al catorva prieteni cel putin... L-am cumparat de la un tip de pe un forum, nu avea decat unul...

Share this post


Link to post

Am achizitionat de curand un MP3 player PIONEER DEH 4700 MP de care sunt extrem de multumit. Acum ramane problema boxelor care sunt "sparte" si pe care vreau sa le schimb. Ce recomandati, la ce preturi, de unde si mai ales daca se poate ceva care sa pastreze sita originala pentru boxele din spate. Exista asa ceva sau va trebui sa acopar polita din spate cu cartoane sa nu se sperie hotii? Apropos mp3 luat pe casco dupa ce am gasit masina fara RC si cu yala sparta.

Multumesc de raspunsuri

Share this post


Link to post

daca iti iei boxe de acelasi diametru se poate pastra sita fara probleme

Share this post


Link to post

Multumesc pentru raspuns.Ma gandisem la JBL GT06536e. Acum insa am alta problema. Am observat ca radio cd-ul nu tine minte posturile de radio setate, adica dupa ce opresc contactul si indepartez fata, daca la 5 minute o pun la loc posturile de radio s-au pierdut si trebuie sa reiau procedura de resetare. Credeti ca fac eu ceva gresit sau se face obiectul garantiei (aparatul e luat acum 5 zile)?

Share this post


Link to post

Nu a fost montat corect. Are 2 alimentari si cel mai probabil alimentarea pentru memorie nu e montata pe direct. Poate e montata chiar invers (ea pe contact si cealalta pe direct).

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...