Jump to content
Sign in to follow this  
VAXXi

Muzica pe Cielo/Espero/Leganza/Nubira

Recommended Posts

Nu prea imi vine sa cred desi s-ar putea sa aveti dreptate. Legarea s-a facut prin trecerea de la mufa de origine la mufele proprii aparatului printr-un adaptor si nu prin taierea si lipirea firelor deci putin probabil. Nu cumva ar trebui sa-i dau un reset? Am vorbit cu cei de unde l-am cumparat si ziceau ca e treba de 5 minute deci nu ar trebui sa fie ceva complicat. Oricum multumesc pentru raspuns :thumbl:

Share this post


Link to post

este exact cum s-a spus mai sus: trebuiesc inversate doua fire pe la mufa adaptoare (mufa ISO), deoarece nu toti producatorii respecta un standard in amplasarea firelor pe mufe.

Share this post


Link to post

Am facut exact cum ati spus adica am conectat conductorul de batery la cel corespunzator nu la cel de ignition cum il pusesera cei de la montaj. Sper ca acum sa mearga o sa testez miine dimineata. Nici nu stiu pt ce iau bani astia de la montaj pt ca a trebuit sa dau cusca casetofonului jos sa dau niste gauri corespunzatoare pozitiilor de pe casetofon si nici legaturile nu le-au facut ca lumea. O ultima intrebare pentru cei care au alte aparate decat RC TANK: antena electrica sta ridicata tot timpul indiferent ca aparatul este pe radio sau pe cd ca la mine asa e.

Multumesc anticipat pentru raspunsuri.

Share this post


Link to post

Pai depinde de aparat. Eu am Pioneer si asa face, o tine sus chiar daca opresc radioul/ scot fata. La Kenwood stiu ca nu face asa.

Share this post


Link to post

Ba nu depinde de casetofon ... depinde dacă ai activată sau nu funcţia TA (Traffic Announcements).

 

Adică.

 

TA activat, treci de pe radio pe CD/casetofon -> antena rămâne sus (în caz că apar TA-uri, scula trece automat pe radio ca să asculţi anunţul).

 

TA dezactivat -> antena se retrage când treci de pe radio pe CD/casetofon.

 

Funcţia asta are diverse denumiri comerciale, deci butonaţi aparatul şi dezactivaţi-le (la noi în ţară nu există aşa serviciu din câte ştiu eu).

Share this post


Link to post

Cum sa nu depinda de casetofon? Nu depinde de casetofon daca ai TA sau nu? :-W Uite de exemplu eu nu am si tot sta sus! :thumbl:

Share this post


Link to post

Păi ai zis că la tine nu se retrage nici dacă îi scoţi faţa ... deci cred că-l ai pe direct. Sau s-a înţepenit antena > :)

Share this post


Link to post

Cum pe direct? Cand scot cheia din contact se retrage.

 

De fapt casetofonul nu se opreste niciodata. Treaba asta am vazut-o cand am casetea inauntru. Daca apas pe butonul de oprit casetofonul nu se opreste si nici el nu o scoate afara (e cu mecanism servo). Trebuie sa scot caseta si dupa aia se stinge. :-?

Share this post


Link to post

HELP

Si-a montat cineva difuzoare mai mari pe spate la Espero ?

Daca da cum a facut ?

Share this post


Link to post

Buna dimineata.

Am facut ce s-a spus mai sus si anume am scos functia de trafic anouncement (TA) insa antema ramane ridicata iniferent de valoarea acestui parametru. Mai trebuie facut si altceva, de legat altfel antena la RADIO CD din punct de vedere electric? Precizez ca este vorba despre un PIONEER DEH-4700MP.

Si promit sa nu mai revin cu astfel de intrebari ( cel putin pentru moment)

Share this post


Link to post

Pret la care se mai adauga display TFT +TAXE transport&asigurare +spaga la vama ,deci nu merita .

Oricum gasesti asa ceva si in ro la 400e cu tot cu TFT .

Share this post


Link to post
Pe web l-am gasit intre 200-250$, avetzi idee unde gasesc JVC in buc. ?

 

Poti incerca pe www.emania.ro sau www.magazinultau.ro !

 

Daca nu gasesti aici este reprezentanta JVC in magazinul Unirii la etajul 2 sau 3 cum urci pe scarile rulante din mijlocul magazinului. :) >-

Share this post


Link to post

merg puse pe cielo pe spate boxe ovale ? a pus cineva ?

Edited by neonne

Share this post


Link to post

Importatorul JVC in Romania este Alltrom

Share this post


Link to post

Am vorbit cu un prieten cu o Nubira II, a montat un SW Infinity Basslink, are 200 W RMS, si spune ca se aude super, nu distorsioneaza deloc, chiar si la putere maxima, sincer nu l-am auzit pana acum, are cineva idee chiar asa este ?

Share this post


Link to post

este infinity, ce naiba... difurile de bas infinity kappa sunt iarasi excelente , raport pret/performante imbatabil.

Share this post


Link to post

ma gandeam sa imi iau o statie Blaupunkt GTA 270 de 200 w RMS si un SW Infinity Kappa Box12 de 30 cm. si 300 w RMS cu 18-250 Hz. fac 11 mil. amandoua sau un Basslink care are aceeasi putere dar este 10 mil. , care combinatie ar suna mai bine intr-un porbagaj de Nubira sau Cielo ?

post-1032-1119189650_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Firele de la alimentarea statiei conteaza ? cat de mult ? cam ce grosime merg ?

 

Daca am alimentat statia pe firul care alimenteaza antena am de suferit la auditie ?

Share this post


Link to post

ce parere aveti asa in general despre boxele pioneer ? suna bine ? sunt bune ? :scarpin:

Edited by neonne

Share this post


Link to post

Eu mi-am montat singur si difuzoare si mp3 si amplif si condensatorul.

 

Pe fata in usi am bagat Infinity 6500cs, diametrul de 16.5 parca, pe spate ovale 6x9, infinity pe 2cai, cele pe 3cai au bube, se cam ard al treilea tweeter, majoritatea de asta se plang, 2 amplif JBL GTO 75.4,din pacate unul a plecat, am ramas doar cu cutia in casa, prin august sper sa-mi iau altul, sau un Infinity tot pe 4canale. Am un trapez band-pass, JBL,cutiile acelea cu gura de bass portocalie, iar difuzorul tot un Jbl Gt12, diametrul de 30cm, 250rms, urmeaza sa-l schimb cu un Infinity Kappa, sper eu un Kappa Perfect, mai depinde si de cati bani ai. Ca HU am un Alpine 9827RR, la fel in august intentionez sa-l schimb tot cu un Alpine 9835 sau in cel mai rau caz Alpine 9853.

Sunt foarte multumit de HU de la Alpine, am avut de toate, Sony, care e cam varza, Pioneer care sunt bune,7600MP este excelent,are o gramada de reglaje, se aude un pic mai tare la volum, dar nu la fel de clar ca Alpine, Jvc este la nivelul lui Sony.

Alimentarea este de la baterie,diametrul cablului de 20,siguranta pusa imediat langa bacterie, minusul luat de pe suportii de bara spate.Condensatorul de 1F isi face si el treaba, nu mai omor bacteria.

 

HU a fost 8mil acum un an, l-am prins cu garantie 2ani, inclusiv partea optica,am fost si eu mirat. Rotundele din usile fata au fost 4.3mil, ovalele 3.1mil, 7.2milx2 amplifurile, dif SW 2.5mil, cutia o aveam de ceva vreme, am avut chiar 2cutii identice insa una am vandat-o, si acum plang dupa ea. Condensatorul 2mil, nou-nout cu garantie 1an. Am sa adaug si cateva pozne.

scuze de jegul din masina dar nu am mai facut curat de 2sapt ca nu prea am mai avut timp, si sunt si in curatenie.

Si cutia este murdara de la sacii de glet carati, dar iese cu aspiratorul.

 

geamurile fata nu au nici o problema, coboara pana jos, manivela nu atinge disuzorul, sunt la fix. TW din usi sunt in stare de functionare, dar nu le-am mai legat, imi sunt de ajuns cele de la infinity. Dif din bord sunt si ele functionale, dar sunt oprite din meniul MP3-ului, finalii nu sunt alimentati.

TW mi-au ramas de la niste dif pe 16 Alpine,care nu aveau filtre si la care am renuntat pt cele Infinity care au si filtre.

Masina este un GL din korea '95 cu AC si toate cele inafara de geamuri electrice.

post-887-1119546163_thumb.jpg

post-887-1119546230_thumb.jpg

post-887-1119546279_thumb.jpg

post-178-1119564040_thumb.jpg

post-178-1119564070_thumb.jpg

post-178-1119564091_thumb.jpg

post-178-1119564109_thumb.jpg

post-178-1119564127_thumb.jpg

Edited by ovi_jer

Share this post


Link to post

@lauriciu Pe spate ti-au intrat perfect boxele ovale sau ai mai taiat ?

Share this post


Link to post

Cum suna SW ca vreaui sa imi iau si eu unul, imi poti spune ceva de putere RMS si frecventa ?

Share this post


Link to post

@neonne: la cielo pe spate normal intra dif rotunde, de 16cm, ca sa bagi una ovala(6x9 sau 6x8care exista dar sunt mai mici) trebuie decupat putin, cu un pendular si o panza pt metal. Un tovaras,mai bine zis unchimiu, pe un opel vectra, tot rotunde avea,tot de 16 dar le-a schimbat cu ovale.A fost saracul la unii din ploiesti, (atentie la cei care sunt din ploiesti,este vorba de cei de la Sinvex,cei din curtea unde se afla si spalatoria de la nord din vale(complexul mic) (scuze pt reclama mascata,care de fapt nu este o reclama,mai de graba o atentionare pt ploiesteni) si au indoit tabla cu un patent pana au reusit sa bage dif acolo. Mai usor decupezi decat sa te chinui sa indoi tabla.

 

 

@basti77: are 250w rms si fregventa nu sunt sigur, nu gasesc manualul, banuiesc ca minim este 21 sau 23Hz, Sw suna acceptabil se putea si mai bine dar calitate/pret este ok. au adus in Bucuresti, la tornado,(scuze iar pt reclama) inlocuitorul lui Gt12,tot JBL, suna mult mai bine, are si doua bobine de 4ohmi. Sau Kappa pe 2005, la 3.1mil care este mai bun decat seria Reference (Infinity). Apropo Refu a ramas la 3.333 adica acelasi pret de acum 1an.Si nu inteleg de ce. Parerea mea este sa iti iei Infinity insa vezi ca preturile mentionate de mine pt SW este doar pt difuzor fara incinta.

Share this post


Link to post

@lauriciu, ma gandeam la un Infinity basslink, ce parere ai are 200 rms si 20-200 hz. este si activ deci este calculat zic eu

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...