Jump to content
Sign in to follow this  
VAXXi

Muzica pe Cielo/Espero/Leganza/Nubira

Recommended Posts

Ei, a facut-o cineva ? S-auzim pareri, marci, preturi, ghiduri de instalare: head unit, boxe fata, boxe spate, amplificatoare, subwoofere.

 

Eu am in proiect:

 

- schimbat casetofonul actual (Sony XR5890R) cu un CD player (daca sa fie cu MP3 sau nu, mai vedem)

- instalat subwoofer "tun" in configuratie push-pull, cu difuri de 25 cm - fabricat artizanal :scarpin: combinat cu o statie Blaupunkt

- in functie de rezultatul pasului 2, schimbarea difuzoarelor din masina

Share this post


Link to post

Daca poti, ia-ti cu mp3 ... MERITA!

Bagi pe un cd 10 ore de muzica, combini cum vrei stiluri, ritmuri si trupe...

Share this post


Link to post

Nu-i vorba de putut, ci vorba de comoditate. Am vazut la cineva MP3 player auto instalat si mi s-a parut cam incomod de cautat o melodie, de navigat prin melodii (pana la 20 de piste pe un CD audio, mai merge sa-ti aduci aminte care-i melodia favorita, dar pe vreo 3-400 de mp3uri, mai greu).

Share this post


Link to post

Pai stii cum faci? Nu arunci toate melodiile in radacina la gramada... le pui in directoare! Apoi poti sa playezi doar melodiile din dir favorit. Iti arat la mine...

Share this post


Link to post

Stiu asta, dar tot mi se pare incomod de utilizat in timp ce conduc. Atasat e ce-am butonat eu - cu telecomanda cu tot; nasol e ca are volumul pe butoane si nu pe rotita.

MP3-3080R.jpg

Share this post


Link to post

Salut

Mi-am instalat un mp3 player pe Cielo luna trecuta. Pentru pretentiile mele e ok, nu e vreo super firma (REDSTAR - Productie Olanda), este refurbished si nu e de putere mare (2x25W), DAR merge si se aude bine, nu sare nici la maretele gropi prin care trecem zilnic. M-a costat 4,7 milioane, si cu montat cu tot, 5 milioane.. Nu are super bass nici super altceva, ca vad pe aici se vehiculeaza ideea de subwoofer "tun". Ei bine, tun nu e, dar eu zic ca raportul pret calitate e OK. Si spun asta dupa ce am facut o "cercetare de piata" intensiva si am umblat dupa oferte pe la toate magazinele mai mult sau mai putin de specialitate. Daca intereseaza pe cineva, pot sa-i dau detalii cum si de unde l-am cumparat.

Share this post


Link to post

m'ash mira sa fie doar 2x25W... macar 4x...sa fie...

in rest...sa'l stapaneshti sanatoasa! :)

Share this post


Link to post

Stiu si Redstarul. E cel din poza atasata daca nu ma insel, nu ?

 

Pe partea de putere audio, si eu sunt multumit; Sonyul scoate 4x45 de W, si depaseste boxele. Culmea, de calitatea difuzoarelor sunt destul de multumit; cu casete originale din magazin se aude foarte bine pentru mine (de-aia sunt curios cum se va auzi cu un CD player). Dar cum un bas mai pronuntat nu strica, de-aia vreau subwoofer.

 

Statia am de gand s-o montez in picioare, pe spatele banchetei; tunul, mai ma gandesc, cum sa-i fac niste urechi de prindere sau niste barete.

redstar.jpg

Share this post


Link to post

Un cass cu mp3 mai ieftin nu cred ca se gaseste la noi. Acum despre fiabilitate nu stiu nimic dar medion sunt facute in Germania cu piese coreene(Samsung,LG)

 

Tevion MD 9065

CD/MP3 player,ID3 TAG, reda CD-audio/MP3/CD-R/CD-RW, tuner FM/LW/MW, RDS (Radio Data System), http://www.gmclub.ro/forum/index.php?showtopic=15613&view=findpost&p=450382][url=http://www.gmclub.ro/forum/index.php?showtopic=15613&view=findpost&p=450382]cautare[/url]'> automata, memorare 30 de posturi, ID Tag, afisaj LCD multifunctional cu titluri MP3, putere 4 x 7W muzical, 4 egalizari presetate(flat,clasic,pop,rock),functie MUTE, panou frontal detasabil, iesire audio(pentru amplificare), intrare audio(aux). Garantie 12 luni.

 

www.xdata.ro

 

Pret produs 2,999,000 Lei

Share this post


Link to post

Ceva interesant:

 

http://www.cora.ro/cora/detalii?id=6216

 

poza_6216.jpg

Radio CD cu MP3 Clarion

Pret: 5.999.000 lei per bucata

Pret rata: 242.498 lei

 

538, radio CD cu MP3, 4 x 50 W, tuner digital RDS cu 18 memorii presetate, afisaj in matrice de puncte, egalizator, Z-enhancer. Garantie 12 luni

Share this post


Link to post

pai eu m-am gandit ca ar fi mai practic un mp3 player portabil, protectie soc 120 mp3/ 40 sec cda, e medionul 4403 de pe xdata (insa au trecut cateva zile de la comanda si nu mi-a venit nici o instiintare/confirmare mail) sau acel watson de pe spot.ro, ambele cu protectii la soc etc. un car kit si totul e ok, mai pastrezi si cassul, poate mai vine cineva cu o caseta noua :) si nici nu-l lasi in masina. ei, ce spuneti?

aia de la x-data sunt niste *********! nici nu s-au obosit sa-mi raspunda la mailuri (vreo 3 la numar), asa ca am luat de pe www.spot.ro asa ceva (nu dau multe detalii:Specificatii tehnice

Producator Watson

Model MCD 7550

Suporta (CDR si CDRW ) - MP3

- CD audio

Sistem antisoc CD-Player: 45 sec

MP3 Player: 120 sec

Display LCD

Functii http://www.gmclub.ro/forum/index.php?showtopic=15613&view=findpost&p=450382][url=http://www.gmclub.ro/forum/index.php?showtopic=15613&view=findpost&p=450382]cautare[/url]'> a melodiilor in ordine alfabetica

Afisare titluri MP3

Blocare taste (HOLD)

Afisare nume melodie (DISPLAY)

Repetare, redare aleatorie, intro

Asteptare

Incarcare baterii reincarcabile

Programare 64 melodii

Egalizator cu memorii prestabilite de utilizator: Rock/Pop/Jazz/Clasic/Fara corectii de ton/ Bas

Intensitate semnal >=60dB

Separarea cailor (10KHz) >=40dB

Frecventa 100Hz-20KHz (-3dB)

Butoane control Volum +/-

Play/ Pauza/ Enter

Stop

EQ

ASP/ Search

Next/ABCD

Back/ABCD

Programare

P-MODE

OPEN

Blocare taste (HOLD)

LED indicator baterii slabe

Telecomanda (pe firul castilor) Lungime fir: 70cm

Iesiri - Line-out

- Casti

- Alimentare

Alimentare - alimentator 4,5 V, 500mA

- 2 baterii AA de 1,5 V sau baterii reincarcabile de ce 2.4V

Dimensiuni 136.5 x 28 x 155 mm

Greutate 280g (fara baterii)

Pachetul include MP3/ CD PLAYER portabil Watson MCD 7550

Alimentator

Casti

Manual de utilizare )

 

e super OK, papa 2 baterii alkaline in 10 ore (o fi bine, n-o fi). uitati cum arata:

mp3_player_watson_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Nu cred ca are importanta daca cd-ul este sony sau philips sau mai stiu eu care,pt.ca toate au 4 * 50w,fidelitatea e mare.Asa ca iti trebuie boxe care sa-ti duca...

Eu mi-am luat cu 3.000.000 un cd Blaupunkt(de renault) si aveam impresia ca am boxe periculoase(oale Pioneer)pt.ca se auzeau bine pe cass..insa am in plan sa-mi mai cumpar doua Pioneer pt.medii ca nu se mai poate.

Share this post


Link to post

Deocamdata:

 

head-unit: VDO Dayton 2703

front sp: alea originale woo (zvonul e ca ar fi tehnoton)

rear sp: VDO 1721

 

 

HU: 4x55w mosfet! Nu uitati de el cand alegeti un HU. E spre binele vostru.

 

In plan: schimbarea boxelor rear cu Infinity Kappa 652.5i. Cam 3.5mil!

 

Not likely: schimbarea boxelor front tot cu Infinity Kappa! Mai tarziu poate daca hotarasc sa tin masina mai mult timp.

Dreams: un woofer de compresie infinity!

 

Legat de audio: stie cineva cum pot scapa de tetierele spate la Cielo? Ca am impresia ca boxele din spate sunt opturate de tetiere!

Share this post


Link to post

panzer a scris : "Legat de audio: stie cineva cum pot scapa de tetierele spate la Cielo? Ca am impresia ca boxele din spate sunt opturate de tetiere! "

 

Parerea mea : lasa tetierele la locul lor ca sunetu' oricum il auzi in portbagaj(basul) si spectrul mediu-inalt prin refletia din luneta spate asa ca nu le omori... :osanale: ... :lol:

Share this post


Link to post

Io am pastrat tanku original... Si am pus un MP3 player portabil (cu memorie sau cu CD). Pe fata boxe Boschmann 4532 (cele de 450.000 perechea), pe spate am primit o pereche de Roadstar pe 3 cai, oricum mult peste cele originale (pe 2 cai, adevarat, dar de hartie)... Rezultatul? Multumitor, mult peste originalul de fabrica... Investitia? Minima...

Share this post


Link to post

pe un executive am un mp3 panasonic, boxele originale pe fatza, in paralel cu o pereche de tweetere (ieftine), 2 boxe pioneer pe spate, pe car ele-am pus in suportzii daewoo ca nu stateau altfel, statie jbl de 600w si tun kenwood de de 700, si pot spune ca sunt super multumit de rezultat, numai daca dau f tare tunul imi zbarnaie capota de la portbagaj, ce sa-i face cielo e mashina, nu discoteca :D

Share this post


Link to post

Acum c-am terminat cu cheltuielile mari la maşină, e vremea să mă gândesc la cele pentru entertainment. Ca atare, să schimb boxele.

 

Pe spate, văd că e loc berechet (dacă nu mă înşel sunt ovale), şi oricum e loc de adaptări pentru fixarea unor boxe mai mari.

 

Pe faţă din câte ştiu eu, sunt de 10 cm diametru. Încap de 13 sau trebuie să-mi construiesc kickpanels ?

Share this post


Link to post

Nu incap de 13... Trebuie bricolaj sau ceva dedicat... Eu am pus Boschman de 10cm si merg super pe tank-ul original!

Share this post


Link to post

Bun, deci mă mulţumesc cu 10 cm... pe spate ce sunt ?

 

Sunt ovale am văzut, dar ce dimensiuni au ?

 

Astea sunt 10x15 cm: tb_SRC4663.jpg

 

Astea sunt 6x9 inch: tb_TS_A6900.jpg

 

Astea sunt 4x6 inch: tb_ts_h467.jpg

Share this post


Link to post

4x6inch shi 10x15cm inseamna, culmea, acelashi lucru!

Share this post


Link to post

Ca'n bancul ăla cu rabinul, ai şi tu dreptate... dar tot nu ştiu de cât sunt: 4x6 sau 6x9 ? dacă nu aflu până plec de la birou, vă zic mâine, după ce mă bag cu o ruletă în portbagaj :lol:

Share this post


Link to post

pai cred k in portbagaj sunt rotunde la espero (la cielo sigur sunt)...

Share this post


Link to post

Alea stock sunt rotunde si au o mare magarie... Au niste urechi si sunt prinse cu surub cu nit... Cred ca merg de 16cm...

Share this post


Link to post

Pe spate sint ca la Cielo adica de 165mm rotunde . Se desface prin portbagaj din trei piulitze de plastic . Difuzorul este "prins" intr-o montura de plastic si practic piulitele elibereaza ansamblul . Eu am pus Boshmann cu trei cai de 165mm si e OK . :thumbr:

Share this post


Link to post

Bre copii... încep să cred că am ceva prototip de Espero, sau maşină unicat :lol: eu am boxe ovale pe spate !

 

Ovale, cu 4 urechi de prindere, nu-i nici o montură de plastic - sunt 4 şuruburi, în nici un caz rotunde. Pe carcasa electromagnetului lor scrie ceva care sună a marcă asiatică, n-am reţinut exact (ceva cu K). O să iau mâine o ruletă la mine, să le măsor.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...