Jump to content
Sign in to follow this  
VAXXi

Muzica pe Cielo/Espero/Leganza/Nubira

Recommended Posts

Am si eu de gand sa schimb boxele pe Cielo. Vreau sa iau atat pe fata cat si pe spate. MP3-Playerul este http://www.be-loud.ro/produse/CD_Playere_MP3/SONY/CDX-GT20/.

Pentru fata am gasit asa: http://www.mikado.ro/?p=productsMore&iProduct=1893, la 60 RON. Pentru spate am gasit tot niste Boschman ovale, dar nu stiu modelul.

 

Astept ceva recomandari atat pentru boxele din fata (la cele pe care le-am sugerat eu am garantia ca le pot monta in lacasurile din fata) cat si pentru cele din spate. Ma intereseaza sa se auda cat mai bine (atat tare, cu bass si calitate, atat cat poate duce MP3-Player-ul) si sa nu depasesc suma de 200 RON pentru ambele perechi.

Share this post


Link to post

eu am in bord boschmann - precursoarele a ce arati tu in link

pot spune ca au incaput la limita - dar s-au asezat bine in suportul original, si sunetul este mult peste cartoanele de fabrica, se aude mai clar, exista si inalte, si bass (cat se poate fara incinta), iar vocile sunt f bine definite

 

pun cateva poze cu dimensiune acomparativ cu originalele - si cu asezarea in suport

 

pe spate nu stiu sa spun... as merge in locul tau pe niste rotunde de 16.5 in mastile originale (aproape toate de aceasta dimensiune incap) - scapi de probleme de inele mdf, distantieri, gauriri si se va auzi f bine - mastile masinii sunt chiar f bine concepute

eu am o pereche de difuri stock Fiat - si suna f bine (evident ca astea au fost o ocazie - exista sa sune si muuult mai bine)

 

a - si am uitat sa zic - le "misc" cu un mp3 kenwood 4x45 (real pe la 4x22) si incep sa distorsioneze peste 3/4 din volumul playerului (cu bassul pe +7 (din +8))

post-1317-1211353157_thumb.jpg

post-1317-1211353161_thumb.jpg

post-1317-1211353165_thumb.jpg

Edited by madkat

Share this post


Link to post

Este semnificativ de mare diferenta intre ele. Dar este bine ca incap acolo. Sa inteleg ca trebuie sa rup doua din urechile de prindere, pentru a ramand doar doua dispuse paralel.

Mai astept si o recomandare pentru o pereche de difuzoare pentru spate. Vreau sa fie cat se poate de puternice, pentru ca cele de pe spate duc greul in masina.

Share this post


Link to post

da, e mare diferenta - si se simte la sunet :) - cele din linkul tau par a fi 95% identice ca dimensiuni - sa nu te sperii ca o sa se lipeasca "fundul" magnetului (cel cu eticheta) de tubulatura de la aeratoarele laterale - nu vibreaza nimic

urechile se rup usor - am vazut ca si modelul nou de boschmann are la fel decupaje la "urechi"

 

boxele spate sunt f bune cele stock - eu am fost multumite de ele pana cand au cedat din cauza a 10 veri trecute peste ele ...

Edited by madkat

Share this post


Link to post
NU e vorba de vechimea difurilor. Un dif simte distorsiunea si din secunda 0 iar eventualitatea sa fie bulit dini fabrica este oricand posibila.

Orice HU scoate distorsiuni iar Alpine e foarte violent cu boxele, iar la cat de sensibile sunt DCXurile, e foarte foarte violent cu ele.

La ce volum/din cat maxim ti se intampla asta; si la cat basul din cat; si asta cu Loudness activ, banuiesc nu ??

 

Stii alpine-ul care l-am luat de la tine, da?....

 

Pana la vol 12 cu bass max, nu face nimic, cum sar de 12 la volum incepe sa faca, si numai una din boxe face :(

 

Loudness activ , ai banuit bine...

 

Chiar asa slabute sa fie, chiar mai slabe decat coustic? X(

 

l.e. @andy cam la fel face si al meu

Edited by uskt2005

Share this post


Link to post
da, e mare diferenta - si se simte la sunet :) - cele din linkul tau par a fi 95% identice ca dimensiuni - sa nu te sperii ca o sa se lipeasca "fundul" magnetului (cel cu eticheta) de tubulatura de la aeratoarele laterale - nu vibreaza nimic

urechile se rup usor - am vazut ca si modelul nou de boschmann are la fel decupaje la "urechi"

 

boxele spate sunt f bune cele stock - eu am fost multumite de ele pana cand au cedat din cauza a 10 veri trecute peste ele ...

 

Cele de pe spate trebuiesc schimbate. Sunt niste chestii ciudate care nu au bass deloc.

De Alpine-urile astea ce spuneti: http://www.shopmag.ro/produse/232-auto/235...7-spe-17cs.html?

Share this post


Link to post

@uskt Iei niste burete, il prinzi in jurul firelor leonice, fara sa-l lipesti (garantie, chestii) si vezi daca mai face. Dupa cum ai observat, se-ntampla si la case mai mari.

Edited by andy

Share this post


Link to post

Si daca tot mai face? Este obiect pt garantie? Sau o sa-mi spuna replica celor din service "Asa face toate!!!" ?

Share this post


Link to post
Pana la vol 12 cu bass max, nu face nimic, cum sar de 12 la volum incepe sa faca, si numai una din boxe face :(

Loudness activ , ai banuit bine...

Chiar asa slabute sa fie, chiar mai slabe decat coustic? X(

l

 

Nu sunt mai slabe, sunt mai sensibile. Se excita mai mult din semnal putin, de aia sunt recomandate pentru hu(fara statie). Zbarnaiala era de la inceput sau a aparut intre timp?

 

Loudness+bas maxim nu-i tocmai sanatos stiut fiind ca loudnessul taie din medii si mai adauga in +ceva pe bas; dai si bas maxim, nu duc difurile atata.

Edited by andy

Share this post


Link to post

stie cineva cum se  monteza(schema electrica)2 dif. de inalte(twitere)la un matiz cu 4 dif din fabrica?

Edited by damici

Share this post


Link to post

@ursacke.

Eu cand ti-am dat Clarionul l-am dat pt ca dadea prea violent in Dieci.

Pt Dieci iti trebuie un sunet mai moale, gen Pioneer.

Iar daca bagi loudnessul basul nu are voie sa mai fie mai sus de +1 din +5.

Pentru ca practic loudnessul aplifica exact frecventele care casul le genereaza cel mai greu. Cele de bass jos.

Orice sistem cat de cat performant se face FARA loudness la volum mare.

El, prin definitie este gandit sa amplifice basul la volum mic ( 1-10 din 30-40 )

Daca ai avea o statie bunicica ai putea sa misti mai controlat difurile ( chiar si Dieci, desi tre sa ai grija la volum ) evident NEfolosind loudnessul.

Daca iti place basul ( si te inteleg aici ) si vrei sa NU modifici sistemul actual, singura solutie este sa scoti loudnessul si sa dai basul pe la +4 sau sa ti activ loudnessul ( vei avea un sunet mai profund ) si sa dai basul la 0.

Oricum, odata ce sari de volum 10 cu loudnesul activ diecii incep sa fie necontrolate cum trebuie.

Pt Alpine e recomandat sa ai boxe mai greu de miscat , exact opusul lui Dieci. Asta petnru ca Alpine e un barbar iar Dieci sunt niste fetite sensibile.

Mie cel mai bine mi se auzeau Dieci ( pe Cielo ) pe Kamosonic cu loudness activ. Toata lumea ma intreba unde e statia si wooferul. Se pupau excelent. DIn pacate Kamosonicul avea problema cu saritul CDului la gropi.

Apoi am incercat Pioneer ( 3 bucati diferite ) , Alpine , Clarion si acum Clarion de serie pt masina ( ala de il am stock pe Chrysler ) . Niciunul nu se aude mai bine ca si impact fonic pe Dieci decat Kamosonicul. Au claritate mai mare dar nu produc bas.

 

Acum sa revenim.

Solutia pt tine ( pt boxele din spate ) : schimba-le ! DACA pastrezi si iti place sunetul Clarion. Schimba-le cu ceva mai greu de condus care iti va permite sa urci mai mult in volum ( nu inseamna ca o sa se auda mai bine sau mai tare cu mult ) dar oricum la un mom dat va distorsiona.

Buba e ca te-ai obisnuit cu sunetul si treptat treptat ai dat mai tare si mai tare samd. Dieci NU sutn facute sa se auda tare. Iti doreste inima mai mult, nu e nimic rau in asta, decat pt buzunar.

Iar ( desi nu o sa ma crezi ) sunetul trebuie sa fie mai bun pe FATA, spatele fiind destinat exclusiv basului.

Adica daca ai incorpora in usi intifonate fata 2 perechi de sisteme bine amplificate si bine conduse ai sa observi ca nu mai ai nevoie decat e un woofer ce sa lucreze pana in 50 hz, in rest, alea de pe spate sunt de pomana.

Share this post


Link to post

Stie cineva ce "scula" e asta ?

post-3313-1215520506_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Pioneer sau panasonic cred.

Share this post


Link to post

as inclina spre chinezism de vapor - avand in vedere butonul de volum pus "invers"...

Share this post


Link to post

Fratilor, mai fac ceva cu boxele astea,s-au sunt bune de gunoi?S-a mancat cauciucul dintre carton si rama,s-a farimitat precum manuscrisele de la Marea moarta.Ma gandeam la un decupaj din camera de bicicleta,si lipit cu pernandez...sau nu se merita?

post-2267-1220038798_thumb.jpg

post-2267-1220038822_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Fratilor, mai fac ceva cu boxele astea,s-au sunt bune de gunoi?......

 

Recicleaza-le !

Share this post


Link to post

daca erai din Buc as fi acceptat cu placere o donatie de tweetere :)

serios acum - se pot recicla - dar nu prea merita, nu sunt difuzoare rele, dar nici atat de bune sa merite reparate...

plus ca sunt pe 8 ohmi - ceea ce nu pune in valoare unele playere...

Share this post


Link to post

Da, o sa demontez inaltele si restu,"out of work",multumesc de raspunsuri.

Share this post


Link to post

As dori sa schimb si eu boxele din fata la un Cielo. Nu am desfacut niciodata locasul unde stau boxele, nu stiu ce dimensiune au ...sau ce putere. As vrea sa cumpar o pereche care sa se potriveasca acolo si sa merg la cineva sa mi le monteze. Rugamintea ea este sa-mi recomandati si mie un model pe care l-ati testat si vi se pare ok ( ca dimensiuni, calitate sunet etc.) Eventual si locul de unde se pot cumpara. Un amanunt important...banii...as vrea sa fie undeva in jurul a 50 ron perechea.

Va multumesc!

 

ps: nu doresc sa achizitionez o statie, subwoofer sau alte chestii...vreau sa schimb difuzoarele din fata doar in ideea ca cu o suma mica voi capata un plus de performanta sesizabil. Ma insel oare? :)

Edited by antidot

Share this post


Link to post

eu sunt f multumit de boschmann-uri (am un model care nu se mai fabrica, dar si urmasele lor sunt f ok)

nu e bordul suficient de inchegat pentru cat scot ele... a trebuit sa montez garnitura d ecauciuc intre grile si bord ca sa nu zdrangane la bass :(

 

si modelul asta: http://www.sono.ro/car-audio-142/boxe-auto...ds-210-614.html se aude ok pe cielo - oricum cauta unul cu urechile usor de rupt (si ce am dat eu si uskt sunt asa) pentru ca nu incap altfel, si oricum prinderea se face in 2 suruburi

Share this post


Link to post

acum am primit boxele pe care le recomanzi :)

Ma duc sa le montez si dau feedback aici

merci

 

si modelul asta: http://www.sono.ro/car-audio-142/boxe-auto...ds-210-614.html se aude ok pe cielo - oricum cauta unul cu urechile usor de rupt (si ce am dat eu si uskt sunt asa) pentru ca nu incap altfel, si oricum prinderea se face in 2 suruburi

 

LE :

le-am montat in 30 min. Aveti nevoie de surubelnita cu maner mic ;) iar pt modelul asta de boxe pregatiti-va cu 2 holsuruburi negre (alea de rigips) ...sunt mai lungi si va vor ajuta sa prindeti mai usor boxele in bord.

Cu casetofonul de acum 15 ani se simte un plus destul de mare de performanta ...sunt convins ca niste boxe pe spate si un mp3 player in loc de vechiul casetofon ar ridica calitatea auditiei cu cel putin 50%.

Sunt multumit...dar acum stiu sigur ca vreau sa continui...boxe pe spate si mp3 player :D

 

Multumesc pt raspunsuri...mai ales ca am fost incurajat sa le montez singur

 

ah..si inca ceva: donez cele 2 boxe originale de cielo -fatza :)

 

APROPO : ce ar merge pe spate ? :D

Edited by antidot

Share this post


Link to post

imi pare bine ca a fost ok recomandarea - in bord la cielo incinta e extrem de nefavorabila, si niste boxe de preturi mult mai mari, performante, fitze etc, nu isi au sensul

 

pentru spate nu stiu f bine ce sa iti recomand... eu am incercat Blaupunkt si am fost extrem de dezamagit (aveam mai putin bass decat cu alea originale - care sunt oricum net superioare celor de pe fatza) si acum am niste coaxiale de 16.5 de Fiat/Alfa montate in mastile originale - si se aud excelent.

 

btw. si mie mi-au ramas difurile originale prin debara... :P

Share this post


Link to post
APROPO : ce ar merge pe spate ? :D

 

Cati bani esti dispus sa bagi?

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...