Jump to content
Sign in to follow this  
VAXXi

Muzica pe Cielo/Espero/Leganza/Nubira

Recommended Posts

Merg daca pui intre tabla si boxe un inel inaltator ( poti sa il faci din orice, pal, mdf ) de grosima .. cam 1 cm !

Share this post


Link to post

Bine ar merge de 2 cm inelul de mdf, dar mai bine alegi ceva mai bun si de 16.5 si nici nu faci modificari. :mrgreen:

Share this post


Link to post

Merge sa pui de 20 (cred) daca elimini suportul de plastic. Gaura in care sta suportul oricum e mare.

Si eu as recomanda eliminarea suportului de plastic si adaugarea unui inel mdf orice dimensiune ar avea difuzoarele. Ajuta mult la rigidizare.

 

Bafta!

Share this post


Link to post

multumesc pentru raspunsuri

 

eu ma gandeam sa elimin suportul de plartic original pe care scrie daewoo si sa le pun pe eceastea Sony + capacele lor... sa inteleg ca si in acest caz am nevoie de acele inele "inaltatoare" ?

 

10x

Share this post


Link to post

Da, pentru ca nu se potrivesc asa (gaura e mai mare).

 

Oricum, repet: orice solutie s-ar alege, e mai bine pentru sunet sa se puna inele din mdf.

Share this post


Link to post

Deci am finalizat lucrarea...sunt un fericit... sunetul este beton pentru ce vroiam eu si pt orice, si m-a costat cu totul 5.5 milioane... incredibil dar adevarat. Recomand Coustic, sunt super ok calitate pret.

 

Deci am pus pe spate niste coaxiale 3 cai - 16.5 - Coustic CX653 (RMS 65W), au intrat parca erau de acolo :) , iar pe fata am schimbat pentru ca nu mai aveau coustic si am trecut pe MTX - XT402 - 10cm...(RMS 45W)... pentru toti cei cu Cielo - AU INTRAT PERFECT DAR DUPA PUTINA MUNCA... MAI GREU DAR INTRA...

 

+ Pioneer DEH-2900MP ... si sincer nu simt nevoia de amplificare, pentru ca nu prea trec cu el de 40 si volumul merge pana la 62... iar la 40 bubuie de rupe.

 

Deci cam atat :) me happy! Recomand solutia asta oricui... tinand cont si de pretul incredibil.

Share this post


Link to post

Am un amplicator blaupunkt GTA 4 Special 4x50 RMS si sunt incepator in ale sound-ului. Daca are cineva intructiuni de conectare sau un manual pt amplificator, as fi recunoscator.

Va rog sa-mi recomandati ce fel de cabluri sa pun pentru intrare (HUD-ul meu nu are RCA-uri, dar am inteles ca se gasesc adaptoare ISO-RCA) si de iesire (grosimi, compozitie conductor, etc.)

Ce boxe imi recomandati pentru spate pentru Nubira 1, avand in vedere ca bugetul meu e limitat si pt cabluri si pt boxe (pt boxe 200 RON)?

Multumesc anticipat

Edited by Ath

Share this post


Link to post

Mai am o intrebare, si sper sa nu dati cu pietre :) >- . Intre boxele pe 2 ohmi si cele pe 4 ohmi, care sunt diferentele, dezavantajele si ce-mi recomandati (la ohmi ma ferer) pentru amplificatorul Baluapunkt GTA 4 Special:

Date tehnice:

Număr de canale 4/3/2 ch clasa A/B

Max. Power@4 Ohm 4x110 / 2x375 Watt

Max. Power@2 Ohm 4x170 Watt

RMS Power@4 Ohm 4x55 / 2x170 Watt

RMS Power@2 Ohm 4x85 Watt

Treaptă de frecvenţă 10-26.000 Hz

Distanţă semnal/zgomot > 90dBA

Factor climă la putere nominală < 0,05 %

Impedanţă de recepţie>10kOhm

Factor de amortizare 01,-8 V

Sensibilitate de recepţie 0,1-8 V

Stabilitate de 2 Ohm (funcţionare în punte 4 Ohm)

Filtru joase (trecere joase) 50-250 Hz (12 dB/octavă)

Filtru acute (trecere acute) 80 Hz (12dB/octavă)

Watt Amplificare joase 0 / 6 / 12 dB la 45 Hz

Intrări 4 x RCA

Ieşiri 4x boxe

Dimensiuni 190 x 49 x 426 mm

Share this post


Link to post

Numai de dragul documentarii pun niste poze cu mufa adaptoare de la radiocass Tank (de Cielo) la mufa ISO -suportata in general de cam toate modele de cd-playerele moderne.

E o solutie eleganta sa monezi un mp3 player, nu se taie fire, nu se pierd functionalitati gen diming cand aprinzi faza lunga, retragerea antenei, etc. Alte comentarii sunt de prisos, pozele ...aaa sa nu uit am dat pe ea 12 euro, in Olanda.

post-754-1180983349_thumb.jpg

post-754-1180983356_thumb.jpg

post-754-1180983361_thumb.jpg

post-754-1180983369_thumb.jpg

post-754-1180983389_thumb.jpg

Edited by sorin77

Share this post


Link to post

Foarte bine ca ai pus pozele. Asemenea cabluri se gasest in talciocurile noastre la 10 RON bucata.

Share this post


Link to post

Cu ceva timp in urma am schimbat caloriferu de incalzire in service autorizat. Nu stiu daca are sau nu legatura dar de atunci nu mai am receptie radio corespunzatoare in masina.

Azi am vandut Tanku de pe Cielo. Cu acest motiv i-am facut si o proba.

Asta a fost si o ocazie buna sa fac o masuratoare a cablului de antena cu un ohmmetru.

Mi-a iesit ca este in scurt circuit. Am scos mufa antenei din portbagaj, si este in continuare scurt pe cablu.

Initial am zis ca e de la mufa si am tot miscat de ea dar nu s-a intamplat nimic e scurt si pace.

 

Ce e de facut? cum dau de locul unde e buba. Aparent cablul din bord intra pe sub plasticele alea care mascheaza mecanismul de schimbare viteza.

Azi nu am timp sa ma ocup de dat jos tot. Mi-am zis ca poate e mai simplu sa intrb aici pe unde merge cablul de antena pana in portbagaj? Pot sa il schimb fara sa distrug tapiserie etc ...?

Share this post


Link to post
Am un amplicator blaupunkt GTA 4 Special 4x50 RMS si sunt incepator in ale sound-ului. Daca are cineva intructiuni de conectare sau un manual pt amplificator, as fi recunoscator.

Va rog sa-mi recomandati ce fel de cabluri sa pun pentru intrare (HUD-ul meu nu are RCA-uri, dar am inteles ca se gasesc adaptoare ISO-RCA) si de iesire (grosimi, compozitie conductor, etc.)

Ce boxe imi recomandati pentru spate pentru Nubira 1, avand in vedere ca bugetul meu e limitat si pt cabluri si pt boxe (pt boxe 200 RON)?

Multumesc anticipat

 

te ajut eu cu cea mai mare placere..eu mi-am montat singur toata muzica pe nubiruta mea si crede-ma ca...am ceva muzica. daca vrei ajutor da un tel 0721460166

Share this post


Link to post

Salutare,

 

am o Leganza si nu pot sub nici o forma sa scos masca de la boxele din spate.Nu vra sa iasa.Am incercat sa scos spataru de la bancheta , nici aia nu am reusit...cine imi poate da un sfat...cineva care a schimbat boxele de pe spate.Multumesc.

Share this post


Link to post

Trebuie sa desfaci toata "masca", daca pot sa ii spun asa.Vezi sa nu tragi de "capacele" din plastic ale boxelor, pentru ca sunt prinse cu suruburi de acea masca (luneta).Asa ca trebuie sa deschizi portbagajul si sa strangi cu un patent sau sa impingi in interior cu o surubelnita niste cleme micute, cat "buricul degetului" :) . Aceste cleme le vei observa pe langa boxe, bec si...mai vezi tu pe acolo.Apoi rabatezi banchetele si vei observa niste "suruburi" in spatele lor, tot din plastic, pe care trebuie sa le scoti tot cu o surubelnita.

Dupa ce ai scos toate clemele din caroseria masinii, poti sa tragi de intreaga luneta.

P.S.: Daca vrei sa mearga treaba si mai usor, poti sa scoti bancheta din spate, cea pe care stau pasagerii, tragi in sus de ea pana vei auzi niste cleme iesind din locasuri, iar apoi..te descurci tu.Dupa ce ai scos bancheta, vei observa niste piulite, pe care trebuie sa le scoti cu cheia de 12-13.Acele piulite nu permit ca "pernutele" de langa...portiere, sa se miste.Eu nu le vazusem, dar am scos luneta, cu putin efort si fara sa indepartez acele pernute.

 

Sper ca m-am facut inteles.Abia am venit de la un examen si sunt cam @-) .

Bafta !

Share this post


Link to post

salutare. In caz in care stie careva rog ajutor.

am un mp3 VDO(din metro) care are are in spate 4 mufe rca

-2 pt line in - nu ma intereseaza

-2 pt iesirea de bas - asa scrie si in cartea lui

Problema este ca daca leg acolo basul(activ) nu da nimic

Cele 2 mufe sunt left si right mie pt bas imi trebuie decat = si -(alimentarea 12V am facut-o)

deci cum ar trebui sa il leg.

Multam

Share this post


Link to post

Are, sau a auzit, cineva pe Cielo difuzoare Infinity de 10 cm (4"). Recomandari pentru un model anume? Vreau claritate pe toata gama de frecvente, in special partea superioara a intervalului...

Share this post


Link to post

Mda..probabil tre sa iti pui luneta din plexi ca sa nu se duca naibii :) )

Share this post


Link to post
Are, sau a auzit, cineva pe Cielo difuzoare Infinity de 10 cm (4"). Recomandari pentru un model anume? Vreau claritate pe toata gama de frecvente, in special partea superioara a intervalului...

 

Am eu pe fata Infinity REF 3012CF de 10 cm, suna bine pe partea de inalte, pe joase sa nu te astepti la minuni. Daca vrei si bass iti pui pe spate niste difuzoare mai pretabile pentru asa ceva. Eu am DLS Classic 226 (16,5 cm.) si suna bine.

Edited by kAos

Share this post


Link to post

Nu de bass ma plang eu, din plaja de -10/+10 il tin pe -7, spatele reda excelent basu`; am nevoie de claritate, pot amplifica doar inaltele pe fata din HU, deci, as obtine un spectru satisfacator.

Ma uitam la KAPPA 42.7I de la Infinity, nu stiu daca pot obtine mai mult cu alte difuzoare. Pareri?

Share this post


Link to post

Salutare, sunt nou pe aici, in curand o sa ma echipez cu un Espero si ca tot omul de rand primul lucru pe care-l modific la ea e sonorizarea :)

Din ce am citit pe aici mai toata lumea lauda firma Hertz, mai ales gama Dieci, probabil din cauza ca n-are nevoie de amplificare?

Va cer un sfat daca e ok combinatia DCX690 spate cu DSK165 fata, in combinatie cu un Blaunpunkt Hamburg MP57 de exemplu?(sau poate imi recomandati voi un casetofon auto intre 600 si 700 RON, dar care sa aiba USB , ptr a folosi Stick USB)

Nu ma astept de la boxe sa bubuie,sa rupa, eu vreau un bass clar si in general claritate de la ele, nu sunt genul sa merg cu 10 km pe ora printre blocuri cu geamurile deschise si boxele date la maxim... :)

Pentru a pune DCX690 pe spate, va trebui sa fac modificari in spate, sa le sustina mai bine,sa nu baraie placajul ala? SI daca face asa mare diferenta daca pun si folie care izoleaza fonic, am citit pe aici ca ajuta...

Mersi anticipat.

Edited by Georginho

Share this post


Link to post

...

nu stiu daca iti intra 165 pe fata pt k ele sunt de 100

maxim poti pune 130 pe fata fara sa modifici nimic la fata de usa

si la astea nici nu trebuie antifonata usa

pe spate merg cele de 690 puse

se fixeaza pe locul celorlate originale

se fac un pic modificari dar f greu pt ca e tabla groasa acolo nu placaj cum sti tu si in cazul in care vrei sa fi mai sigur k nu baraie le fixezi pe o placa de placaj decupata dupa marginea difuzorului si apoi o fixezi pe tabla

iar ca hu iti recomand un alpine sau pioner care are si usb si card de memorie

si gasesti la banii aia destul de bune

dak vrei ceva detalii de unde sa cumperi da un pm k aici poate fac publicitate si...

si app mai bine pui compacte decat coaxiale k se aude mai bine si sa fie din aceeasi gama ori dsx ori de cek

 

Nu mai cita inutil si integral postul anterior. Pentru limbaj IRC ai ajuns la al treilea warn.

Edited by tolin

Share this post


Link to post

Mersi de sfaturi, cred ca pe spate as ramane la DCX690 iar pe fata, daca zici ca nu intra cele de 165 mm, poate totusi intra DCX sau DSK de 130 mm.

Dar de ce sunt mai bune cele compacte decat cele coaxiale? si care e diferenta intre cele compacte si cele coaxiale?

Am fost adineauri sa masor difuzoarele de pe fata de la espero si au fix 100 mm cele montate acum, oare o avea loc cele de 130 mm?

Iar in legatura cu HU, din oferta de la Pioneer DEH-4800 MP s-ar incadra in bugetul alocat ptr asta, dar daca il iau pe acesta cum il conectez la un Stick USB, printr-un adaptor ceva?

Share this post


Link to post

OK, am comis-o. Boxa de pe stanga fata a cedat si ea, dar de data asta s-a dezlipit membrana de pe bobina. Gajaia ingrozitor...

Am pus o pereche de LG de 13 cm, cu mici modificari la inelele de sustinere de pe usa si gata. Se aude mai bine decat cu cele originale, daca inainte tineam faderul pe +2 spate, acum il tin pe +1 fata. Ieftina modificarea, 60 lei.

Share this post


Link to post

pentru cine vrea muzik acceptabila intr-un cielo se poate cu infinity fatza (deoarece sunt care au cea mai mare fidelitate la dimensiunea aia ) iar pe spate ceva pe 3 cai (PIONEER) si un cas nu conteaza sa aibe 4x50 si mp3 . Cine vrea ceva competitiv la bani rezonabili pot opta pentru boxe MTX si pentru cei care ar avea un raspuns gen "Ce e aia MTX" sa intre putzin aici http://www.youtube.com/watch?v=4eUDmVKHHiE si pentru cei care nu stiu de unde sa cumpere ceva bun si ieftin mai ales pentru cei din provincie exista www.sono.ro si trimit peste tot in bucuresti eu am primit colet de la ei in 3 ore dupa comanda sunt super ok ... si au si preturi sub unele magazine . O zi buna si sper k am fost de ajutor

Edited by Mircea
Greu sa scrii romaneste nu? Mai ai 20% si intri in vacanta de pe acest forum....

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...