Jump to content
Sign in to follow this  
VAXXi

Muzica pe Cielo/Espero/Leganza/Nubira

Recommended Posts

Nu e unicat, e mai din primele generatii si are boxe mai de calitate, nu hartii creponate cum am avut eu... Am mai vazut... Si arata/suna chiar bine!!!

Share this post


Link to post

:scarpin:

 

Acu' să ştii că pe cinstitelea, boxele pe spate nu pot să zic că mă deranjează cum sună, dimpotrivă - nu m-aşteptam să sune aşa bine. Mai ales cu portbagajul gol, cum merg eu de obicei, scot un bas destul de clar (mai ales pe casete trase foarte bine, de-aia tot sunt curios cum s-aud pe cd player). Dar faţa n-are putere totuşi, măcar p-alea tot le-oi schimba.

 

Eh, deci am eliminat dilema ... o să caut 2 bucăţi rotunde de 10 cm :) .

Share this post


Link to post

Sa stii ca dudele astea de 10cm, Boschman, suna excelent pentru 456.000 lei!!! Si am verificat cu mare atentie, sunt originale!!! Le gasesti in orice Metro/Selgros/Carrefour/Cora, sau le poti auzi la mine pe fata, se pupa la fix...

Share this post


Link to post

Salve !

Uite ce am eu pe masina ( cielo) !

Am un cass , care atunci cand l-am luat ( acum 4 ani ) era super tare Panasonic FX 220 Made in Germany , cu magazie CD-uri in portbagaj Panasonic Made in Japan ( 8 CD-uri) , iesire 4x45 si boxe Sony X-plode pe spate cele mai mari acum 4 ani cand mi-am pus sculele pe masina !

Se aude super misto , CD-ul pana acum NICIODATA nu a sarit !

Cassul e din ala care baga caseta ca la video cu motoras dupa ce cobori panelul din fata .

Costuri :preturile sunt de acum 4 ani

Cassul 4.300.000 lei

Boxele 2.200.000 lei

Magazia 5.600.000 lei

Total 12.100.000 lei

Sincer nu-mi pare rau ca nu am MP 3 pt ca la acest format calitatea auditiei e mai slaba decat la CD-ul normal.

Am vazut-o la sculele care le am in casa !

Bafta

Share this post


Link to post

Am uitat sa spun ca am facut un recital gen trupa pe butoaie cand am taiat cu Flexul ( nu cel de aici ) in spate ca sa pot pune boxele .

Eram strumpful flexar!

Bafta

Share this post


Link to post

M-am gandit sa inlocui si eu batranul tank cu un mp3 player si toate boxele (fata,spate).

Vreau sa va intreb ce boxe noi (ce dimensiuni ,model ,un site ceva) se potrivesc exact cu capacele de boxe originale daewoo din spate (ca nu vreau sa ma trezesc cu pietroiul in bancheta si fara boxe) si pentru fata ce dimensiuni trebuia sa aiba ca sa se potriv in locasul original ca nu vreau sa gauresc panoul de usa. Mentionez ca nu vroiam sa le schimbam dar se aud naspa cred ca s-a rupt hartia, mebrana etc.

Share this post


Link to post

M-ar interesa mult ceva ieftin si bun ce se gaseste prin hipermarketurile patriei stil "AMD Athlon + ECS NForce 2". M-ar interesa f. mult sa stiu dimens exacte la boxe care se potrivesc (sau ce v-ati montat voi si s-a potrivit)

Share this post


Link to post

atunci ramane solutzia sa dai jos ce ai (tot le schimbi), masori dimensiunea shi iei nishte blaupunkt'uri, care au printre cele mai bune raporturi calitate/pretz..

Share this post


Link to post

Eu mi-am cumparat 6 Pioneer ca boxe: 2 mici,2 medii si 2 oale pe spate plus un mp3 JVC. Se aude misto tare... :lol:

Share this post


Link to post

Păi şi nu zici cum le-ai pus ? alea mici, puse cumva sus pe A-pillars ?

Share this post


Link to post

Păi te-ntreb pentru că nu e loc standard pentru a 3-a pereche de boxe, de-aia ! şi la maşinile care nu au locul pentru ele din fabrică, am văzut tot felul de improvizaţii, boxele lipite pe A-pillars sau pe B-pillars, de te doare mintea.

 

Eşti sigur că ai 6 boxe în maşină ? :P

Share this post


Link to post

La CIELO:

- 10 cm fata

- 16.5 cm spate

ROTUNDE.

 

Nu se potriveste capacul original. Se va potrivi capacul cu care vin boxele. Se declara pe asigurare si gata.

Share this post


Link to post

AAAAAAAAA mai Vaxxi eu credeam ca ma intrebi de nu stiu ce schema electrica de montaj... :lol: Ce draeq e ala pillars??

Pai baietii au facut asa: pe-alea medii le-au inghesuit in fata, pe-alea mici si oalele le-au pus in spate...au decupat cu bormasina si flexul...

Problema e ca daca ma vede vreun hot prin Buc. ...dar n-are cum sa le scoata.Oricum capacul original a picat si l-am montat pe-ala cu care vine boxele.

Share this post


Link to post
Ce draeq e ala pillars??

 

Pillars sunt stâlpii care susţin acoperişul: A sunt cei din faţă, B sunt cei din mijloc, C în spate. Întrebam pentru că din câte citisem eu, tweeterele se montează în partea de sus (era o explicaţie lungă cu dinamica sunetului).

Share this post


Link to post

Intr-adevar daca aveam tweetere le montam acolo.Dar pe mine ma doare capul de la sunetul ala al tweeterului...

Share this post


Link to post
Ce draeq e ala pillars??

In engleza pillar = pilon, stilp

Share this post


Link to post
Ce draeq e ala pillars??

In engleza pillar = pilon, stilp

 

Mai uita omul si engleza ce vrei...

Share this post


Link to post
Mai uita omul si engleza ce vrei...

Ei, am vrut doar sa :help:, nu sa ma dau :coool: .

Share this post


Link to post

Azi am terminat de schimbat instalatie audio la Cielo.Am schimbat boxele spate originale cu Blaupunkturi de aceeasi dimensiune(operatiune lejera),si...cea mai grea parte a fost schimbarea boxelor fata din bord(boschmann de 10 cm)....Head unit e un Panasonic fara mp3

Share this post


Link to post

deci, pana la urma care sunt zonele cele mai avantajoase de pus tweetere? ma refer in special la partea din fata. la espero

cand am avut cielo le pusesem peste grila difurilor din fata. era cel mai bun compromis. dar la espero nu prea am idei.

Share this post


Link to post

Sus, la montanţii frontali sau cei centrali. Am înţeles că cel mai bine stau sus, din motive care ţin de dinamica sunetului - adică aşa se aude cel mai frumos.

Share this post


Link to post

Am vazut Cielo cu boxe de 13cm montate SUB bord la picioare... Din nefericire avea niscava JVC uri de duzina si nu m-am lamurit?

 

Prin usile din fata si-a montat cineva boxe de 13? Au loc? Mi se pare cel mai potrivit loc pentru boxe pe fata; dar "infipte" in usa (ca la 1300 hand made :D ) nu "spanzurate" ca la Solenza; adik sa aiba drept cutie de rezonanta usa in sine? Ca io tare m-as lipsi de alea din bord ca's zero la rezonanta, chit ca pui Infinity?

 

Si ma tot chinui sa vad pe unde as putea pune un woofer mai micutz (15-18-20cm) prin masina... Nu vreau in portbagaj in principal pt ca vreau woofer de compresie nu bass-reflex.

Ceva idei?

 

In alta ordine de idei: de ce cumparati Blaupunkt? Blaupunkt si-a format un nume cu modelele de TOP. In rest vinde hartie si isi vinde numele.

Pana si VDOurile fac aceeasi treaba la ~jumatate de pret.

Nu a incercat nimeni JBL pana acum?

No offenece intended celor care au! Ma gandesc macar la cei care cumpara fara sa stie! Vad atatia ca au Blaupunkt si isi cumpara si ei in virtutea inertiei... Io's contra... Jos Blaupunkt, Sony, Panasonic, JVC ... bani dati degeaba!!! Nu strica sa va uitati un pic si la ce fac ceilalti si o sa fiti surprinsi ca Sony este mai scump decat JBL, Pioneer si nu se apropie de ei nici pe aproape...

De Infinity nu prea te atingi ca sunt cam scumpi iar Alpine face boxe bunicele dar cu un raport pret/performanta cam slabut!

 

APROPO: general valabil e acceptat ca boxele trebe sa reprezinte cam 40% din pretul HU... deci aviz amatorilor...

Share this post


Link to post
Prin usile din fata si-a montat cineva boxe de 13?

 

Din discuţiile de până acum, a rezultat că nu, nu au loc. Se pot monta cu kickpanels în schimb.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...