Jump to content
Sign in to follow this  
VAXXi

Muzica pe Cielo/Espero/Leganza/Nubira

Recommended Posts

Boxele de pe fata nu cred sa reziste la 4X45. Mie mi s-au dus boxele pe fata cu casetofonul original. Si nici nu aveam basul la maxim!

Ca sa ajungi la boxe se scot chestiile alea de plastic (alta denumire nu am gasit) de deasupra lor. Are 4 cleme tot de plastic in care se tine (pe mijlocul fiecarei laterale). Se rup foarte usor. Trebuie sa ridici usor de el si apoi cu o surubelnita fina sa apesi pe rand pe fiecare clema!

Sper ca m-am facut inteles!

Boxele sunt dificile de schimbat. Trebuie sa gasesti la aceeasi dimensiune ca altfel nu se potrivesc. Spatiul in care stau ele este foarte mic.

Share this post


Link to post

Sa incerc sa rezum, in cazul CIELO, ce am inteles eu de pe aici si va rog sa ma corectati daca am gresit:

Boxe Fata: Diametru 10 cm, rotunde, montaj destul de dificil prin scoaterea "gratarelor" de protectie de pe bord.

Boxe Spate: Diametru 16,5 cm, rotunde, montaj usor prin demontarea a 3 piulite de plastic.

In ambele situatii, trebuie avuta atentie la montaj la polaritatea corecta a noilor difuzoare.

Desi apreciez pe cei care au instalat sisteme audio complexe, eu as dori niste sfaturi pentru un sistem mediu, respectiv pana in max. 1000 RON (HUD + boxe):

 

HUD: Pioneer DEH-4700MPB, 600 RON (aoy.ro) sau CLARION DXZ558RMP, 690 RON (metro)

BOXE FATA: Pioneer TS-G1048, 120 RON (magazinultau.ro) sau JVC CS-V422, 100 RON (emania.ro)

BOXE SPATE: Clarion SRR1725, 152 RON (Magazinultau.ro) sau JBL CS265e, 180 RON (aoy.ro).

 

Orice alte sugestii sunt binevenite.

Share this post


Link to post

Eu am mp3 4x 50 si boxele pe fata rezista perfect. Pe spate am jbl. Merg fara griji, poti eventuali sa dai fad sa se auda mai mult in spate. bAfta

Share this post


Link to post

Eu am pe cielo asa :

Mp3 player PANASONIC n8301 de 4*50W dar cu iesire in aux de 5v(pot sa dau kalumea in statie)

Instalatie audio KIT de 20mm(groasa cu rezistenta de 60 amperi)

Amplificator Soundwave 4*150W ...

Boxe spate ovale Alpine 6903 de 50w rms

fata Sony de 10 cm de 30 rms(dar lasa de dorit!)

Subwoofer JBL cs1200 de 125W rms.

Voi schimba si boxele spate cu niste JBL de 110 rms si v-a fi ok.

Ce ziceti?

Share this post


Link to post

oricum daca mi-ar spune cineva daca se merita urmatoarea configuratie , m-ar face mult mai linistit , ca stiu ce cumpar :)

toate is Panasonic:

CQ-C1301NE MpPLAYER / RDS RECEIVER (4X50) 449 lei

CJ-RD103 CON-DUAL, 10 CM, PENTRU BORD (70W) 69 lei

CJ-DA6920N BOXE DE 16 X 23CM CU 3 CAI, PENTRU SPATE(260W)- 329 lei

 

total : 9milioane(cu montare cu tot)

Share this post


Link to post

playerul e cam scump ... il gasesti pe emag si e cu cel putin 100.000 mai ieftin (tva inclus)

Share this post


Link to post

Faza ii ca asta ii pretul practicat direct in magazinul panasonic din oradea, si am zis ca nu are rost sa ma complic pentru 10,20 sau chiar 30 de lei , dar mersi oricum de parere :)

Share this post


Link to post

Daca vrei sa-l iei de acolo sa ma anunti ca ti-l pot scoate cu 10% mai ieftin ;)

Edited by Lucian79

Share this post


Link to post

Eu am pe Cielo:

- MP3 VDO Dayton 4X55W

- in locul a boxele de pe fata din fabrica 2 tweetere

- in usile din fata Boxe Alpine 20W RMS

- in usile din spate Boxe Alpine 30W RMS

- in spate Boxe X-plod (cele mai mari de la ei...ovale)

- Woofer Kenwood 200W

- Statie Pioneer 2x100W cu optiunea de bridge

Share this post


Link to post

va fac un anunt pt cei care vreti antifonare

am gasit la siab in standul celor de la vieta folie caliber la prox 900.000 rola de 0.5 m patrati(de ajuns pt o usa)

va recomand cu incredere acest produs(si nu nu am nici o legatura cu firma respectiva) mi se pare ca siteul lor e ceva de genul www.adv.com.ro

Share this post


Link to post

Folie din asta am si eu de la Total (tot ei vand si Vieta) ... or fi aceeasi ?

Share this post


Link to post

da

e aceeasi la ei costa 1.100.000 rola si 500.000 montajul

la avd costa 840.000 rola, iar montajul trebuie facut individual

Share this post


Link to post

Salutare...instalatia mea audio pe cielo consta din:

- HUD Alpine 9853R 4x50W

- boxe fata 10cm SAL coaxiale 15W RMS

- boxe spate 16.5cm SAL pe componente 40W RMS (doar difu de bass)

 

Am un subwoofer MNC de 250W RMS in tub bass reflex, dar inca nu l-am montat pe masina...acum urmeaza intrebarile: ce tip de statie sa-mi cumpar, 4 canale sa fac bridge 2 pt subwoofer si cu 2 sa-mi alimentez boxele spate? sau sa las direct pe HUD boxele si sa-mi iau statie doar pt subwoofer? am nevoie de condensator, se simte diferenta la sunet? eu ma gandeam la un macAudio sau Magnat ca nu sunt exagerat de scumpe, ce credeti?

Share this post


Link to post

vad ca nu prea se inghesuie nimeni sa-mi raspunda si mie la intrebari. inca nu mi-am luat statie...speram sa-mi dati voi niste idei :) multumesc

Share this post


Link to post

sper sa nu fiu off topic.mi-am luat niste boxe alpine din carrefour ovale.si cred ca mi-am luat o teapa cat mine de mare.am fost la cineva sa mi le puna si nu merg.din cauza ca portbagajul la espero are niste ranforsari sau cum le-o zice si atinge de alea.stiti sau aveti careva pe espero boxe ovale?(16/24cm).imi poate da cineva o solutie?adica nu cred io ca as fi primul cu espero care are boxe ovale pe ea?! sau chiar nu merge...

plssss...

Share this post


Link to post

Eu am boxe ovale, nu stiu daca sunt chiar asa de mari ale mele, o sa le masor. Asa am luat masina. Nu sunt puse in locul celor vechi, sunt montate mai in fata.

Share this post


Link to post

Deci si in concluzie, ma supun. Sony sucks. Tocmai mi-a crapat una dintre boxele spate , gajaie ca naiba, trebuie sa desfac tot pe acolo si sa ma duc la garantie :-W .Pe vremea asta este o reala placere X( .Dupa mai putin de 6 luni si-a dat duhul una deja, si asta folosind numai semnalul de la HU, daca le puneam pe amplificator cred ca crapau instant.

 

In concluzie boxele Sony lasa mult de dorit la capitolul calitate si rezistenta in timp. Acelasi lucru a patit un prieten cu un set de sony luat din state.

Share this post


Link to post

Din pacate,@andreib,acelasi lucru se poate spune si despre cele Alpine,Blaupunkt si multe altele.

Din ce am avut pana acum s-au remarcat MBQuart,JBL,si fara nici o discutie Infinity seria reference (din pacate seria kappa sucks hard),pe care le consider(Infinity) cele mai reusite.

Share this post


Link to post

Am impresia ca toate is facute la chinezi si difera numai brandul pus pe ele. Calitatea la seriile entry-level este jalnica, lucru observat si pe pioneer, blaupunkt etc. Cum naiba au murit(s-a dezlipit bobina, una e compromisa, daca apasai pe mebrana auzeai cum freaca), boxe de 80w RMS cu amplificator de 23w (HU). Daca dadeam cu 80w RMS in ele cred ca le culegeam pe bucati de prin portbagaj :-W .VDO de 35 w in portiere n-au nimic (au vreo 3 ani) iar astea deja au murit .

 

PS: Am fost azi la sony, le-am lasat iar maine trebuie sa ma duc sa le iau, una o schimba.

Share this post


Link to post

am fost in vitan sa-mi caut boxe pt cielo...m-am aruncat si eu direct la infinity si jbl...cand ma uit pe spate pe difuzoare...lipita eticheta cu "made in china"...normal ca n-am dat o caruta de bani pe ele pt ca mi se pare cea mai mare teapa posibila.

nu mare mi-a fost mirarea cand am intrat intr-un magazin de car audio care cica se respecta(nu dau nume) si am vazut exact aceleasi difuzoare tot cu "made in china" pe ele...la vreo 300.000 lei mai mult ca in vitan. subliniez ca era vorba de infinity si jbl.

parerea mea e ca nu merita sa dai atatia bani pe niste chinezarii...cand unele mult mai ieftine fac aceeasi treaba. pentru cine are bani si nu face compromisuri in privinta calitatii sunetului...face ca Vlad de exemplu si-si cumpara HERTZ, sau ca pesteimputit care are cred cel mai tare sistem audio pe care l-am vazut...deh...calitatea are un pret, insa atentie sa nu cumparati la un pret enorm niste "domotecuri" cu eticheta de infinity ;)

Share this post


Link to post

Alpine produce in CHINA si nu fac rabat la calitate :thumbl:

Share this post


Link to post

@mikken,am dat in Infinity-urile reference cu statia,de mi-a sarit nr de pe spate si nu au nici pe dracu'.

Idem cu JBL-urile de pe Skoda cumnatului meu.Le-am folosit numai cu amplificatoare puternice si nu a cedat nici una.In afara de MBQuartz pe care scrie "made in Germany",toate celelalte sunt "made in china"!!!

Edited by Sharpe

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...