Jump to content
Sign in to follow this  
chrysstyann

Probleme Functionare Stergatoare!

Recommended Posts

Probabil asa trebue sa fie sau mai bine zis, asa-i proiectat. Cind am schimbat ansambul mecanic al stergatoarelor cu unul nou, am incercat sa impreunez alea doua masti, nu a mers, din cite-mi aduc aminte, orificiile de prindere nu permit acest lucru. Deci, asa le-am lasat si cel mai probabil asa va ramine, nu ma deranjeaza.

Share this post


Link to post

Si eu am desfacut plasticele alea. Nu mai stiu cu ce ocazie ... Si am incercat sa le pun la loc fara burtile alea - si nu am reusit.

 

@Viktor - nu caut defecte, din contra. E si normal sa stea asa dupa 13 veri in soare, si 13 ierni... Plasticul ala se mai deformeaza... Ce nu mai tin minte - cum arata acolo cand era noua...

Share this post


Link to post

@Viktor - nu caut defecte ...

 

Doar glumeam @madkat. Daca asa a fost pusa masca de la bun inceput, asa s-a mulat si nu prea vad sanse. De le lipesc acum, probabil vor arata urit la exterior, la colturi. de aia asa va ramine.

Share this post


Link to post

Probabil asa trebue sa fie sau mai bine zis, asa-i proiectat. Cind am schimbat ansambul mecanic al stergatoarelor cu unul nou, am incercat sa impreunez alea doua masti, nu a mers, din cite-mi aduc aminte, orificiile de prindere nu permit acest lucru. Deci, asa le-am lasat si cel mai probabil asa va ramine, nu ma deranjeaza.

 

salut viktor

 

E dificil sa schimbi ansamblul mecanic al stergatoarelor? Tu ai facut operatiunea? Poti sa dai niste detalii,eventual niste foto? :)

Share this post


Link to post

Buna victoras. Asta e codul piesei 96175536 si asa arata: post-20861-004206700 1290966956_thumb.jpg

Nu e greu de schimbat, iti trebue o surubenlita in cruce, un 13, 24 si probabil un 10, nu-mi aduc aminte cu ce suruburi ii prins motorul de ansamblu. Dai bretele stergatoareler jos, scoti capacele alea micute si suruburile ornamentelor, le dai jos, cu 24 desfaci alea doua piulite mari, deconectezi motorul si desfaci surubul de prindere si-l scoti cu totul (parca). La montare, sa fii atent la pozitia acelei pirghii cere-i cuplata la axul motorului.

Share this post


Link to post

Şi eu am schimbat ansamblu ăsta de la ştergătoare. Mie imi facuse joc la un ştergător. E uşor de schimbat.

Share this post


Link to post

Salutare,

Am si eu o intrebare de novice; am schimbat ansamblu stergatoare, le-am montat, insa am o nedumerire: bratele stergatoarelor au dimensiuni si forme diferite? Adica ele sterg o.k insa nu mai stiu care era in dreapta si care in stanga ; e vreo problema daca le-am pus invers?

Share this post


Link to post

Pe partea stinga ii ala lung.

Share this post


Link to post

buna ziua am si eu o problema la un audi a4 b7 stergatoarele fac toata cursa iar la sfarsit cand le opresc revin putin mai sus decat pozitia lor normala precizez ca am schimbat mecanismul am pus unul nou si degeaba 

Share this post


Link to post

Esti constient ca esti pe forumul gresit, nu?

Dar ti-as sugera sa verifici uzura la bratele stergatoarelor, f posibil sa aiba joc.

Share this post


Link to post

Nu e de la asta, nu are treaba cu jocul !

La schimbarea ansamblului nu s-a avut in vedere reglarea mecanismului de tip "biela-manivela". La Daewoo asta se face prin strangerea piulitei pe axul motorului. De regula, pentru a nu avea surprize, eu pozitionez stergatoarele in partea inferioara, dupa care actionez motorasul FARA ca piulita sa fie stransa. Se aseaza de la sine, dupa care se strange piulita pentru prinderea festa in ax (la Leganza este conic si cu striatii).

Share this post


Link to post

M-am uitat acum la sistemul de la Audi, este identic cu cel pe care il cunosteam de la Leganza. Reglajul de care am pomenit mai sus se face coform procedurii descrise. Dupa parerea mea, schimbarea ansamblului a fost complet inutila :). 

Share this post


Link to post

Mi s-o pus pata pe stergatoare (bosch) iar daca tot n-am reusit a le inlocui astazi, macar sa le curat zic si sa le verific lamelele. Ce am obsevat, intr-un inscris f. foarte marunt pe lamela guma un soi de cod 050114. Sa aibe oare legatura cu data fabricatiei ?

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...