Jump to content
Sign in to follow this  
valy

Casele De Asigurari..

Recommended Posts

Azi am fost la Asitrans, m-am interesat de Casco la matiz E/ac (4800 euro nou) dupa 2 ani prima de asigurare e 200 euro fara masina la schimb- valoarea asigurata 3600 euro.

La asirom am 160 euro valoare asigurata 3100 euro, deci nu sunt asa ieftini cum zicea cineva...

Share this post


Link to post

Eu am gasit masina lovita dupa ce am fost la un meci... era o masina alba... am fost la BRC Asigurari, ca acolo am casco-ul, si s-a rezolvat repede si frumos. In plus mi-au schimbat si usa, nu doar au reparat-o. Eu consider ca BCR Asigurari sunt destul de buni. Cred ca cele mai bune sunt Alliantz, BRC Asigurari si Asirom

Share this post


Link to post

Mi-am facut CASCO la Asitrans acum o saptamana. Am facut la ei pt ca am si polita RCA si mi-au facut un discount. Am dat 365E (masina e asigurata pt aprox 6900E) pe o polita care are inclus furt, dezastre naturale, incendiu si vandalism. Mi s-a parut un pret bun comparativ cu ce am mai citit pe forum.

 

Sper sa nu am nevoie de ea, dar daca e sa se intample o sa va spun si voua cum a mers.

Share this post


Link to post

Nu prea au fost discutii despre asigurari pe aici in ultima vreme asa ca reinod eu firul...astazi am studiat oferta Omniasig, BCR Asigurari, Allianz, Generali si BT Asigurari. In afara de polita CASCO (auto de 1 an valoare nou 11208 polita veche Omniasig full fara fransiza 560 euro platiti in 4 rate) am solicitat si informatii cu privire la RCA si la o polita pt. locuinta+bunuri (55000+5000euro).

Rezultate:

- Omniasig - CASCO valoarea asigurata 10648 E, prima 651, fransiza 100 E, RCA 608 ron, locuinta 112 E...total 763 E +608 ron ~3400 ron

- BCR Asigurari - CASCO va 9975 E, prima 586 E, fransiza 100 E, RCA 338 ron, locuinta 113 E...total ~679 E+338 ron ~2830 ron

- Allianz - CASCO va 10087 E, prima 618 E, fransiza 0 (?), RCA 604 ron, locuinta 700 ron...total ~3500 ron

- Generali - CASCO va 10087 E, prima 525 E, fransiza 100 E, RCA 562 ron, locuinta 450 ron...total ~2930 ron

- BT Asigurari - CASCO va 10087 E, prima 525 E, fransiza 100 E, RCA 462 ron, locuinta 400 ron...total ~2800 ron

Se pare ca alegerea o voi face intre Generali si BT Asigurari insa favorit pare a fi Generali. Sfaturi cu argumente?

Amanunte si conditii:

- Allianz; mi-a spus ca e 618 euro/an fara fransiza (?) si 515 cu fransiza 2% pt. furt partial si 20% pt. furt total...nu sunt extrem de convins ca este asa din ce stiam nu mai e nimeni fara fransiza

- BCR; in caz de furt total suma despagubita e cu 20% mai putin decat cea asigurata

- Generali mi-au spus din start ca nu asigura anvelopele si jantele decat in caz de dauna impreuna cu alte componente ale masinii insa cum exista fransiza de 100 euro in caz ca-mi distrug o anvelopa e clar ca o cumpar cu banii mei; aici mi-a placut ca a lucrat direct pe oferta astfel ca totul a fost extrem de clar

- BT Asigurari; la ei toate bune si frumoase insa pretul e cam acelasi cu Generali iar discutia a fost totusi mai generala fara foarte multe amanunte

- Omniasig; e polita care imi expira acum si cum am facut o hartie cu ei pt. vopsirea unor zgarieturi si i-am vazut c-am carcotasi nu prea mai sunt in gratiile mele

Edited by starsteel

Share this post


Link to post

Ce parere aveti de asigurarea casco de la generalii asigurari pt ca tocmai mi-am gasit masina lovita in parcare in eforie? :(

Share this post


Link to post

Generali mai mult decat ok. Prompti de fiecare data, decont la timp, practic deschideam dosarul de dauna, lasam masina acolo si o luam de fiecare data fara discutii la ziua si ora stabilita.

Share this post


Link to post

Sa nu care cumva sa va faceti la Carpatica sau sa nu aveti vreodata bafta sa fiti loviti de vreunn tampit care are asigurare  la Carpatica.Feriti-va ca dracul de tamaie de ei.Sunt niste...va las pe voi spuneti ca imi iese ceva urat din gura si...se iau moderatorii de mine. 

Share this post


Link to post
Generali mai mult decat ok. Prompti de fiecare data, decont la timp, ...

 

Depinde de oamenii cu care lucrezi. Experienta mea cu Generalli a fost mai mult decat neplacuta. Evident ca ar fi la fel cu orice societate de asigurari daca agentul respectiv ar lucra acolo.

Share this post


Link to post

Generali Bucuresti- Ag Plevnei- doar cu ei am lucrat si sunt ok. Poate in alte parti exista si exceptii, doar "padure fara uscaturi nu exista".

Share this post


Link to post
Sa nu care cumva sa va faceti la Carpatica sau sa nu aveti vreodata bafta sa fiti loviti de vreunn tampit care are asigurare  la Carpatica.Feriti-va ca dracul de tamaie de ei.Sunt niste...va las pe voi spuneti ca imi iese ceva urat din gura si...se iau moderatorii de mine. 

Sunt patit- am postat si eu acum ceva timp o intamplare cu un asigurat la carplastica. Omul mi-a dat hartogaraia, n-am avut ce comenta. Dar jegosii de la firma, in loc sa imi schimbe bara (era plesnita si zgariata), mi-au dat doar 300 lei. Ce sa fac cu ei, sa li-i dau intre ochi? Am deschis dosar pe casco la mine la becere cu decont de la carplastica- treaba rezolvata.

Share this post


Link to post
Sa nu care cumva sa va faceti la Carpatica sau sa nu aveti vreodata bafta sa fiti loviti de vreunn tampit care are asigurare  la Carpatica.

Stai linistit, toti asiguratorii sunt la fel cand e vorba de platit pe RCA.

Si eu am RCA-ul la Carpatica, pentru ca era cel mai ieftin (150 de lei pe 6 luni), ma cocosase si inmatricularea pe langa asta, si mi-am dat seama ca, ori ma duceam la Carpatica si dadeam 150 de lei, ori ma asiguram la Allianz si dadeam 250, tot pe mana unor hoti nimerea cel pe care il pocneam.

Taica-miu a fost patit cand a intrat in dacia lui un tip cu RCA la Allianz, i s-a explicat ca masina e prea veche (9 ani avea atunci), si ca paguba (vreo 15 milioane) depaseste nusce plafon, desi masina era evaluata la casco la minim 40 de milioane pe atunci. Pana la urma a reparat-o taica-miu pe Casco si cu asta basta. Daca am mai fi detinut Oltcit-ul din 1986, probabil i s-ar fi decontat doar un surub din valoarea totala a daunei, indiferent ce RCA ar fi avut autorul daunei.

 

De cand am platit in decembrie 250 de lei pe 6 luni la Matiz (BCR, masina era inca pe firma) mi s-a luat de cautat firme de facut RCA. Cea mai ieftina si cu asta basta.

Nici Casco nu mai am la masina, nu merita sa dau 200 de lei pe luna, sa mai am si vreo fransiza, la un Clio din 2005 pe care de-abia as stoarce 4000 de euro daca as duce-o la targ, asta cu tot praful in ochi sub forma instalatiei de GPL omologate.

Din ce patanii aud de la unchi-miu, care are ceva masini asigurate pe la BCR, faze cu crescut valoarea politelor casco la toate masinile cand una singura are dauna (de-a naibii sa iti asiguri masinile la firme diferite), ajung sa cred ca cel mai bine e sa detii o masina ieftina si sa faci un credit de nevoi personale odata la 2-3 ani cand ai vreo dauna si aia e, scapi de stress-ul perpetuu generat de firmele de asigurari. Daca e sa se intample dauna totala, vindem epava cu 1000 de euro, mai fac un credit pe 1500 de euro, si imi iau un Matiz la mana a doua si aia e.

Edited by laurentziu83

Share this post


Link to post

Am avut un accident acum 2 luni in localitatea Ovidiu judetul Constanta. Am oprit la o trecere de pietoni si am fost lovit in spate de o d-ra care "dormea" la volan si care era asigurata la Carpatica. Am refuzat constatarea amiabila si am mers la politie unde am incheiat procesul verbal in care ea si-a recunoscut vina. M-am deplasat la sediul Carpatica din orasul meu unde am depus dosarul si mi sa transmis ca va fi trimis la Sibiu pentru aprobare. Peste o saptamana am primit si raspunsul lor din care reiese ca accidentul nu a avut loc in conditiile descrise de noi asa ca pot sa imi repar masina singur. I-am dat in judecata bineinteles si firma de asigurari Carpatica si pe vinovata deoarece eu nu am nici o vina ca ea(vinovata) a ales cea mai ieftina asigurare, asa ca in concluzie informati-va inainte sa va faceti o asigurare la masina. Mai multe despre seriozitatea celor de la Carpatica pe http://nucarpatica.org

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...