Jump to content
Sign in to follow this  
alexinno

Drumuri De Acces In Delta Dunarii

Recommended Posts

Stie cineva daca soseaua Tulcea-Agighiol-Plopu-Murighiol e buna sau rea?Sau direct Tulcea-Murighiol?Multumesc.

Share this post


Link to post

Am fost la inceputul lui iulie in Murighiol pe 222C, deci varianta Tulcea - Malcoci - Victoria - Murighiol. Era foarte bun drumul, cred ca a fost asfaltat recent. Singura problema a fost la iesirea din Tulcea, unde se lucra la reteaua de gaze si se circula pe o singura banda, dar treci repede.

Share this post


Link to post

M-ar interesa si pe mine 2-3 zile in delta, in luna septembrie. Ati fost recent? Caut orice fel de informatii, tips&triks... unde, pe unde, cazare, masa, chestii de vazut, etc.

Nu sunt mare pescar, insa sunt mare amator de peste :D Caut mai degraba cateva zile de liniste, dat cu barca, facut baie daca ne mai lasa vremea, etc.

Share this post


Link to post

Ai trei variante:

1. Solutia lui andreiv de mai sus.

2. Sa mergi pe bratul Chilia. Se trece cu bac-ul pe malul celalalt, La Tudor Vladimirescu, dar drumurile sunt neasfaltate, de categoria 4. Ai astfel acces la toate localitatile de pe malul Bratului Chilia, pana la Chilia. Daca da o ploaie zdravana, ai ghinion.

3. Sa mergi pe bratul Sulina. Si aici ai doua variante:

a. La Nufarul treci cu bac-ul. Dupa ce treci Dunarea ai acces la un drum putin mai bun decat cel spre Chilia. Acest drum iti da acces la o parte din localitatile aflate pe malul Bratului Sulina pana la cativa km de Gorgova. Sunt destui turisti care vin cu masinile si stau cu cortul pe malul Dunarii zile intregi.

b. Lasi masina in Tulcea. Ai parcari pazite de gardieni publici. Platesti parcarea, dar daca vrei poti sa platesti abonament pentru o luna la Primaria Tulcea. E mai rentabil decat sa platesti prin tichete eliberate de parcometru. Cam banii dati pentru o luna echivaleaza cu 3 zile platite la parcometru. Daca nu platesti iti blocheaza rotile si te jupoaie dupa aia la deblocare. Preturile nu sunt mari si daca tinem cont ca parcarea e pazita...

Apoi te urci in nava de pasageri. Si aici ai doua variante: ai nava clasica, care face 4 ore pana la Sulina, dar ai bar si o priveliste a deltei pe care o poti admira, sau poti veni cu nava rapida de pasageri, care e cam de doua ori mai scumpa si face 1,5 ore, dar vei fi privat de peisaj.

Poti merge si la Crisan, care in ultima vreme s-a dezvoltat binisor, dar pentru cineva care merge cu familia eu personal recomand Sulina, din mai multe motive:

ai plaja la Marea Neagra, ai acces in toata delta si ai acces la utilitati specifice unui oras.

Plaja este amenajata. Daca vrei o plaja mai "salbatica" ai acces cam la 30 km de plaja, cat e intre Sulina si Sf. Gheorghe, o plaja care e asa cum era candva cea de la Vama Veche. Ai si mijloace de transport din oras la plaja. Noaptea pe plaja sunt discoteci, etc.

Ai acces in delta: golf Musura, Far Nou (chiar unde se varsa Dunarea in mare), lac Rosu, canal Musura, etc. Mai uita-te si tu pe harta.

Orasul are spital (inca), politie, magazine aprovizionate, pensiuni, hoteluri, apa potabila...etc.

 

Ai putea face aceeasi jonglerie si sa mergi la Sf. Gheorghe (delta) dar drumul e mai lung si doar cu nava clasica (deocamdata). Acolo peisajul e mai neatins de om. Sunt pensiuni si acolo. Multi il prefera.

 

Distractie placuta.

Share this post


Link to post

10x pentru informatii.

Eu plec din Galati, asa ca probabil as putea face tot drumul cu vaporul.

Nu ma intereseaza discotecile pe plaja, si nici turistii cu cortul... dimpotriva, as vrea sa le evit.

Edited by mr_

Share this post


Link to post

Dar o baie in mare noaptea? Daca nu iti place ceva nu te forteaza nimeni sa faci sau stai impreuna cu ei. Ai la Sulina si civilizatie dar daca vrei, ai si salbaticie completa. Dupa preferinte.

Share this post


Link to post

Pun si aici niste informatii de pe alt forum:

 

- pe grinduri exista tot felul de drumuri, daca te uiti pe harta ai impresia ca se poate ajunge oriunde

- multi au adus masini in Delta pentru activitati de transport, daca vedeti microbuze la Sulina nu inseamna ca au venit pe drum

- NU SE POATE AJUNGE decit pina la Chilia Veche, Gorgova si respectiv Dunavatul de Jos (pe cele 3 brate) cu masina (asta pe vreme uscata, ca daca ploua ati incurcat-o). In rest exista drumuri (apar chiar marcate pe harta), unele chiar pietruite, dar toate se termina in cite un canal.

- padurea Letea e zona strict protejata (cititi pe site ce inseamna asta). Daca vreti sa o vizitati, vorbiti cu dl. Ion Kiselef (0745.795703), este seful ocolului silvic Letea, va plimba cu tractorasul cu remorca si va explica tot ce vreti. Tot la el puteti dormi si minca.

Share this post


Link to post

Incep sa cred ca voi merge la Sulina (daca merg, ca inca mai am de dus lupte de clasa pe acasa). Avantajul mi se pare ca e si in delta si la mare :D In cazul asta daca se poate o sa fac tot drumul din Gl cu vaporul, sau pana la tulcea cu ceva si de la Tulcea cu vaporul sau cu sageata.

Sper ca din Sulina sa existe posibilitatea unor mici excursii gen padurea Letea sau vreo alta rezervatie.

 

Pe de alta parte m-am uitat dupa pensiuni si par sa existe mai multe si mai interesante in alte orasele gen Crisan, Mila23, Murghiol, etc, in Sulina oferta pare cea mai saraca... sau poate, deja o fi plin. Oricum, mai am de sapat, si mai am timp.

Share this post


Link to post

Am fost la Murighiol odata, am stat la pensiunea Nea' Traian, n-as mai repeta experienta, pe-acolo sunt pusi toti pe japca. La Sulina am stat la un particular, preturi OK, piata agroalimentara aprope, ne-a facut gazda lipeala cu un barcagiu la 1/2 pret fata de Murighiol, cu microbuzul faci un sfert de ora pana la plaja... Chiar a fost un sejur reusit la Sulina, am stat 6 zile in loc de trei cat estimam initial. Pt. 50 ron/zi/2 persoane gazda ne gatea mancare din peste (snitele, ciorba, plachie, piftelute, saramura, etc). Are o camera renovata cu pat matrimonial, TV si baie proprie si inca una nerenovata cu o canapea si un fotoliu pat, insa mai ieftina (90-60 RON). Afara are o terasa umbrita in care luam masa si mai butonam dimineata la laptop pana se trezeau fetele... Cand ajunge vaporul sunt multi particulari care te asteapta cu oferte de cazare, sunt si terase la care poti servi masa.

Share this post


Link to post

M-ar interesa si pe mine 2-3 zile in delta, in luna septembrie. Ati fost recent? Caut orice fel de informatii, tips&triks... unde, pe unde, cazare, masa, chestii de vazut, etc.

Nu sunt mare pescar, insa sunt mare amator de peste :D Caut mai degraba cateva zile de liniste, dat cu barca, facut baie daca ne mai lasa vremea, etc.

Am venit eu de la Sulina zilele trecute:

- parcare platita langa port Tulcea 6 lei/zi sau mult mai lejer FREE la 2 pasi de parcarea platita...mai precis loc berechet in zona restaurantului de la lacul Ciuperca, singura conditie e sa parchezi conform indicatorului adica perepndicular pe drum

- la ora 11.00 se deschide casa de bilete, luni-miercuri-vineri ora 13.30 nava de pasageri Tulcea - Sulina 32 lei durata 4 ore

- cazare cu 70 lei/zi pe o strada proaspat pavata la 1,5km de plaja (mai aproape nu se poate) exista si maxi-taxi

- in Sulina zona falezei soliciti plimbare cu barca, oferi max.30 lei/pers. aprox.3,5 ore...cer 150 lei la o plimbare, ii spui sa-ti gaseasca companie (barca e de 5-6 pers) si mentionezi ca vrei dupa ora 16-17 ca sa poti vedea pasarile de pe golful Musura

- la gazda poti solicita o masa de pranz, ciorba de somn inseamna platou imens de peste si ciorba separat 15 lei/pers

- la intoarcere poti folosi nava rapida 50 lei/pers sau catamaran ora 7.00 pret 42 lei/pers ...program nu mai stiu exact gasesti la "navrom tulcea", eu am revenit vineri

P.S. Daca vrei iti pot oferi nr. de telefon de la gazda...chiosc cu cu ce ai nevoie la 2 pasi de cazare, preturi un pic mai mari fata de cum le gasesti acasa. Acum scriu de langa lacul Sfanta Ana...daca vrei iti oferi si de aici cateva detalii, deasemenea pt. sapt. viitoare am in plan ceva ieftin si frumos in Albena. :P

Edited by starsteel
  • Like 1

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...