Jump to content
Sign in to follow this  
onlyone

Senzori Parcare Pe Cielo

Recommended Posts

Vreau sa imi cumpar un set de senzori de parcare sa ii pun pe cielo.

Am montat acum vreo 2 saptamani pe un vw polo si a fost relativ simplu, fara sa fie necesara demontarea barii, dar la cielo bara nu e goala pe interior, are niste plastice sau asa ceva intre masina si bara in sine.

Si-a montat cineva cu succes senzori de parcare spate pe CIELO?

Bara spate se da jos greu? S-ar putea face loc oare pentru cei 4 zenzori?

Share this post


Link to post

Nu e f greu de montat. la intrebarea ta din titlu, sa stii ca sunt multi care au senzori de parcare pe Cielo...Nu sunt toti pe forum, insa cel mai aproape de tine ar fi @banzay , din CT. Senzorii ii are de mult, stiu ca la montaj nu a fost nimic de nerezolvat...

Share this post


Link to post

Multumesc.

Nu prea imi dau seama din ce m-am uitat pe sub masina daca este nevoie sa dau jos bara spate.

De fapt, mai corect formulat, nu imi dau seama cum as putea sa ii montez cu bara pe masina, ca parca as prefera sa nu o dau jos (momentan nu stiu nici cat de dificila e demontarea / remontarea barii)

Share this post


Link to post

Eu cand mi-am montat senzorii n-am dat bara jos. Din 4 gauri 2 am nimerit fagurele din interiorul barii, dar am dat gaurile mai adanci, practic am gaurit si fagurele ala ca sa intre senzorul. Firele le bagi pe la unul din stopuri (pe langa el) si alimentezi de la becul de marsarier.

Share this post


Link to post

Poti sa pui te rog o poza cu pozitionarea senzorilor pe bara?

Si sa imi zici daca esti multumit de pozitionarea pe care ai ales-o?

Share this post


Link to post

Asa i-am montat eu si functioneaza perfect.Detecteaza obstacol pana la un metru in laterale-spate,ba chiar si bordura.

Share this post


Link to post

Multumesc!!! Am sa comand senzorii pe ebay si cand vor ajunge am sa ii montez.

Ai nimerit si tu in fagurii aia dintre masina si bara, acolo unde ai dat gaurile? Presupun ca nu a fost nevoie sa dai bara jos.

Este necesara vreo gaura in caroserie pentru a trage firele pana la unitatea centrala din portbagaj?

Daca nu cer prea mult, as vrea sa stiu pe unde ai tras tu firele in portbagaj si daca consideri ca a fost solutia cea mai potrivita.

Edited by onlyone

Share this post


Link to post

Senzorii ajung saptamana viitoare asa ca cine este binevoitor il rog sa puna niste poze cu locul pe unde a tras firele in portbagaj si daca a fost sau nu necesara gaura in caroserie

Share this post


Link to post

Nu este necesara gaura in caroserie sau dat bara jos. Ai multe variante.

 

Share this post


Link to post

Okay.. si cam care ar fi alea. Eu din cate m-am uitat pe sub masina nu mi-am prea dat seama care ar fi aceste multe variante.

Ai putea sa detaliezi un pic?

Share this post


Link to post

in loc sa dazbatem o problema banala mai bine vino la mine , daca esti din bucuresti si nu te descurci ti montez eu, si nu te costa nimic

 

 

Share this post


Link to post

Multumesc pentru oferta, sunt din Ct dar stau cam 25% din timp in bucuresti.

Nu as vrea sa iti pierzi vremea cu mine ca ma descurc in principiu, insa am observat ca atunci cand stii unde sa te uiti si ce sa faci, treaba merge mai repede.

Tot ce vreau sa stiu este pe unde pot sa trag firele in masina optim, atat in portbagaj cat si in habitaclu pentru pozitionarea beeparului (care are si avertizare vizuala dar de care nu prea am nevoie) - intentionez sa il pozitionez pe plafon in partea din spate sa il pot vedea eventual in oglinda.

Si modul optim de legare la becurile de mers cu spatele.

Share this post


Link to post

Macar o indicatie mica acolo ... ?

Acum eu sunt in Bucuresti, senzorii au ajuns in Constanta unde am sa ajung duminica.

Poate pana atunci mai posteaza cineva o poza ceva cu locul pe unde a bagat firele in masina si unde a facut legatura la marche-arrier.

Merci in avans

Edited by onlyone

Share this post


Link to post

Ai mai multe variante de bagat firele. Uita-te de sub masina. Sunt gauri astupate cu niste dopuri de cauciuc si in aripi in spate si la mijlocul barii. Alimentarea senzorilor o faci de la unul din stopuri. E foarte simplu! Bafta!

post-18156-075920100 1284751068_thumb.jpg

post-18156-012526600 1284751086_thumb.jpg

post-18156-057903200 1284751099_thumb.jpg

Edited by run4fun

Share this post


Link to post

Multumesc.

Am montat senzorii, a iesit treaba super. Am tras firele prin un dop de cauciuc de sub aripa stanga, am facut o gaura prin dop si in felul asta izolatia s-a mentinut, curent am tras tot de la stopul de pe stanga.

Ecranul ala LCD l-am montat insa chiar deasupra lunetei, il vad in oglinda chiar daca cifrele sunt invers, nu e problema... asa am vrut de la inceput sa il pun.

Share this post


Link to post

Vezi ca la unele modele daca desfaci "display-ul" poti intoarce componenta cu cifrele. Si sa arate bine. Depinde ce model de senzori ai. Bafta!

 

Share this post


Link to post

Merci de informatie. Uite ca nu m-am gandit la treaba asta si am lipit displayul de plafon deja. Oricum nu e problema prea mare cu cifrele pentru ca pe mine ma intereseaza cand ajunge la 30 cm cand incepe si beepul continuu asa ca nu prea am cum sa ma incurc.

Apropo... Modelele voastre aproximeaza si distanta intre 0 - 30 cm ? Adica apare pe display 0,2 ... 0,1 ... 0,0 ... ?

Share this post


Link to post

La unele modele am vazut ca ultima distanta arata 30 apoi arata 0 direct iar la altii 20 apoi 0 direct. Ca sa mai ai timp sa pui si frana!

 

Share this post


Link to post

Dragii mei, iubitii mei, daca a practicat cineva orificiile pentru montarea senzorilor in bara spate de Cielo si a tras firele de acolo pana in portbagaj, sa spuna, rog frumos, cum a facut ! Ca am fost la un prieten care zice ca a incercat si s-a lasat pagubas ! Ca la noi bara are un fagure de plastic si chiar daca dai gaurile, te vede Dumnezeu cu firele ! Va rog ! Multumesc ! Am vazut Cielo-uri cu senzorii (patru !) montati in bara !

Edited by neco

Share this post


Link to post

Dai bara jos, dai gaurile, montezi totul, apoi o pui in pozitie si gata.

Share this post


Link to post

Dai bara jos, dai gaurile, montezi totul, apoi o pui in pozitie si gata.

Prea teoretic ! Ati facut cu mana dvs. asta ? Cum se da bara jos ? Ideea era sa rezolvam FARA sa dam bara jos, daca se poate ! Nu prea vad de ce sa dau bara jos devreme ce se pot da gaurile cu bara la locul ei ! Drama e ca nu stiu cum se pot trage firele dupa aia caci sub bara este un fagure din plastic, bara aia nu e goala!

Share this post


Link to post

Phuai ce inginerie...

Bara de plastic, coaja are niste keepinguri in zona pasajelor din spate si sub capota portbagajului. Inainte de a o da jos, marchezi unde trebuie sa vina senzorii si gauresti cu freza din pachet mai adanc in fagure. Dai apoi bara jos, o asezi pe ceva moale sa n-o zgarii , montezi senzorii si tragi firele. Montezi bara la loc, realizezi conexiunile electrice si gata.

Mai ai si varianta in care nu dai bara jos, dai gaurile in care intra senzorii, iar apoi cu un burghiu mai lung gauresti fagurele prin gaura mare pentru senzor in jos, ca sa obtii astfel un traseu pentru cablu.

Ce zici, poti sa faci asta, asa teoretic?

 

Ah! era sa uit! In general spoilerele nu sunt goale, (loganul face exceptie) ci au o armatura inauntru. Si da, am facut cu mana mea o astfel de operatiune.

 

De fapt corect ar fi "cu mainile" si cu vreo 2 unelte electrice :D

Share this post


Link to post

Draga domnule, am facut personal jdemii de chestii, inclusiv auto ! Stiu deci ca pare usor dupa ce faci efectifv ceva.

Multumesc pentru indicatii, acum sunt mult mai practice, voi incerca si eu varianta a doua, fara bara data jos. Va rog sa-mi spuneti pe unde ati intrat cu cele patru fire duble de la senzori in portbagaj. Multumesc !

Edited by neco

Share this post


Link to post

Pe unde vin firele de la lampile de la numar

 

 

 

LE: Mircea ce zici de gaura de scurgere de la antena? se pot trage pe acolo, si poate sa ascunda si unitatea de la senzori in zona aceia

Sau e problematica existand riscul sa intre apa

Edited by ZDN

Share this post


Link to post

La cielo ai o gaurica pe unde-ti iese firul de la lampa numarului. La alte modele trebuie data gaura sau se poate iesi prin orificiile de depresurizare din lateral. Asta in functie de masina.

Sa ai grija sa cuplezi bine firul de masa, este important la majoritatea senzorilor.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...