Jump to content
Sign in to follow this  
argon

Jurnalul Meu

Recommended Posts

nu este specificat dar masinile cu xenon din fabrica au spalator faruri si reglaj automat al nivelului farurilor, deci nu este prea greu sa isi dea seama

 

sa inteleg ca cele cu xenon au automat si optiunile mentionate de tine...pai i-mi mai trebuie spalator faruri :mrgreen: si e ok.

Share this post


Link to post

Da, cele cu xenon implica cele scrise de mine mai sus din fabrica.La tine se face reglajul farurilor automat?? Nu am vazut pana acum masini cu optiunea asta fara xenon :) .. cu spalator am mai vazut dar si cu reglaj automat nu.

Share this post


Link to post

ei nu automat recunosc mai apesi si tu acolo un buton :redface:

Edited by Salex

Share this post


Link to post

poi vezi.. :) . butonul ala e diferenta dintre xenon de fabrica si cel aftermarket. toata stima pt aragon :osanale: ca a renuntat la ele desi acum probabil este un chin sa treci la halogene :rolleyes:

Edited by Salex

Share this post


Link to post

:rolleyes:

post-3429-0-11608100-1304002758_thumb.jpg

post-3429-0-66319500-1304002764_thumb.jpg

post-3429-0-60123800-1304002771_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Alta viata!

Argintii sa inteleg ca nu voiai, orice-ar fi :)

Share this post


Link to post

Argintii nu, mai bine le lasam galbene.

 

Dar de tamburii culoarea masinii ce parere aveti?

Share this post


Link to post

Is asa de mici ca nu se vad :D

Decent, mai bine decat rosu sau galben - cum se "poarta"

Share this post


Link to post

Arata foarte bine :D !

Share this post


Link to post

Nush ce tot aveti voi cu xenonul pus pe far fara lupa...care e pb...eu am facut ITP si mi-a blocat masina...si a venit ala de la RAR si n-a zis nimic! Nu modifici cu nimic instalatia masinii...asta este interzis..becul e tot H4 deci...care e pb?? Daca farurile sunt reglate bine nu e chiar asa cum ziceti unii dintre voi...poate aveti farurile dereglate si bat in "craci"....

Edited by FeryGL86

Share this post


Link to post
... deci...care e pb??

Problema este ca lumina ta bate in ochii celor din fata, daca ar batea in ochii tai, n-ar fi vreo problema.

Share this post


Link to post

S-a discutat si rasdiscutat, exista si un topic pe aceasta tema. Aici sunteti offtopic!

Share this post


Link to post

Noroc de forum, altfel ramaneai cu jantele alea galbene ca fundu` gainii de radea pustimea de tine. Astea albe arata intr-adevar foarte bine.

Edited by Englishman
  • Like 1

Share this post


Link to post

Si-a cantarit cineva din intamplare rotile de aliaj cu cauciucuri cu tot la Espero? As vrea sa am un termen de comparatie, la mine jantele standard de tabla, 5.5 J cu 185/65/14 = 15 kg, jantele de aliaj , 7J cu 195/55/15 = exact tot 15 kg, cred ca e bine, datorita faptului ca sunt un inch mai mari, janta mai lata, si cauciucil la fel, oare se poate si mai bine, la alte modele de jante mai 'performante'?

Share this post


Link to post

Pai merita sa arunci cu o gramada de bani in niste jante cu un kg mai usoare?

1kg la janta echivaleaza cu 10kg in masina, 2 roti de tractiune rezulta 20kg in masina.

Hai sa spunem ca vei castiga 2 kg la janta, 40 kg in masina.

Daca tot ai 2 randuri de jante.. merita sa bagi un minim de 600 de euro in jante pe 15?

De banii astia pui benzina si te plimbi o gramada.

Share this post


Link to post

Jantele de aliaj de care vorbeam, pe 15 sunt luate cu 400 ron SH, marca DBV (http://www.dbv.eu/felgen/wheels.php?lang=EN) post-3429-0-44210300-1304276831_thumb.jpg

 

De aia intrebam, sa-mi fac o idee, daca astea au 15 kg cu cauciucuri, niste jante scumpe, cam cat ar avea..

Edited by argon

Share this post


Link to post

Am trecut pe vintage. Adevarul e ca arata cum trebuie macar, aveam un Watson alb ce arata ca nuca in perete, empetrei, USB, SD, palesc in fata originalitatii :->

post-3429-0-66865600-1304444224_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Jantele usoare sunt scumpe. Ultralegera de la OZ pe 15 sunt cele mai usoare care exista la marimea asta, au 5 kg una, da si costa aproape 200 de euro bucata.

 

Si sa-ti raspund la intrebarea din partea ailalta, nu am cantarit roata completa la matiz sa vad cat are.

 

A, si tamburii vin bine pe albastru zic eu. Treaba e ca acum arata tzipla si cu rotile asa, sa le vedem la murdarie cum stau.

Share this post


Link to post

Am cantarit-o eu, tabla 4.5j cu gume stas = 10.5 kg, aliaj 5.5J cu gume stas = sub 9.5 kg.

Share this post


Link to post

Si nu se simte mai fasneata?

 

Eu sper pana cel tarziu la anul sa ma invart de niste oz-uri din alea pt logan. Fata de tabla ar trebui sa fie diferenta mare, ma gandesc ca una pe 15 are pe putin 8 kg.

Share this post


Link to post

De Logan de tabla cu cauciuc are 16 kg pe putin..

Share this post


Link to post

Eu cred ca-s cel putin cu 2 kg mai grele jantele de tabla fata de cele din aliaj ( ambele stock). Asta a fost impresia mea atunci cand am remontat anvelopele de vara, nu le-am cantarit...

Share this post


Link to post

M-am intors si eu de aproape un an la Tank-ul original al masinii (fix ca al tau - pe care il tineam impachetat bine in debara)

Folosind mai mult masina in oras, sunt extrem de multumit de cat de bine prinde radio - si cand ies din buc folosesc o amaraciune de modulator FM.

 

Mult mai fain se aude un cass de nubira (4x25W vs. 2x25W) - i-am facut mufa adaptoare, tot, dar am ceva de munca la incadrarea in bord.

Share this post


Link to post

Da, se aude remarcabil, tinand cont ca pe masina exista inca boxele originale din fabrica Onkeu made in Japan, pe 8 Ohm. Nu par sa se fi copt intre timp.

Share this post


Link to post

Stai sa vezi dac aschimbi difurile cu unele pe 4 ohmi ce diferenta o sa fie.

Pe spate am niste pioneer-uri oldschool si pe fatza niste boschmann-uri - si suna foarte bine.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...