Jump to content
Sign in to follow this  
Den

Tico Pe Drum Lung.

Recommended Posts

daca masina e in stare buna ,mergi lejer 2 persoane+ multe bagaje oriunde. daca e un jaf atunci poate sa fie si bmw tot te lasa in drum... eu am fost de 7 ori in ungaria si inapoi(1200 km dus intors) si nu am avut nici o data problema. e mai rapid si mai stabil decat matizul. daca ai noroc sa aiba si aer conditionat si geamuri verzui din fabrica mergi boiereste. la fiabilitate nota 10. la un inpact mai greu... dar toate masinile mici din anii 90 erau cam la fel. nu pune jeanta de damas nici cauciuc de damas ca nu e la fel. tico are 155/70 r12 vara si 135/80 r12 iarna. damas are 155/80 r12 C.( c inseamna pentru greutate,adica microbuzele,transport marfa ect).daca vrei stabilitate mai buna pune hankook (din pacate marcile ,,premium,,) nu fabrica cauciucuri in marimea respectiva. iarna poti pune debica frigo care se comporta destul de bine pe tico. nu pune jenti de matiz(marimea de 13 toli) pentru ca va fii prea rigid,si te va scutura pe drumuri proaste si bucsele ect. vor avea viata mai scurta. diametrul e aceleasi dar matizul are,, mai multa jeanta si mai putin cauciuc,,daca gasesti jeanta aluminiu de 12 toli de pe suzuki alto atunci merita sa-l scimbi ptr vara. iarna merg jeantele originale.

  • Like 1

Share this post


Link to post

daca masina e in stare buna ,mergi lejer 2 persoane+ multe bagaje oriunde. daca e un jaf atunci poate sa fie si bmw tot te lasa in drum... eu am fost de 7 ori in ungaria si inapoi(1200 km dus intors) si nu am avut nici o data problema. e mai rapid si mai stabil decat matizul. daca ai noroc sa aiba si aer conditionat si geamuri verzui din fabrica mergi boiereste. la fiabilitate nota 10. la un inpact mai greu... dar toate masinile mici din anii 90 erau cam la fel. nu pune jeanta de damas nici cauciuc de damas ca nu e la fel. tico are 155/70 r12 vara si 135/80 r12 iarna. damas are 155/80 r12 C.( c inseamna pentru greutate,adica microbuzele,transport marfa ect).daca vrei stabilitate mai buna pune hankook (din pacate marcile ,,premium,,) nu fabrica cauciucuri in marimea respectiva. iarna poti pune debica frigo care se comporta destul de bine pe tico. nu pune jenti de matiz(marimea de 13 toli) pentru ca va fii prea rigid,si te va scutura pe drumuri proaste si bucsele ect. vor avea viata mai scurta. diametrul e aceleasi dar matizul are,, mai multa jeanta si mai putin cauciuc,,daca gasesti jeanta aluminiu de 12 toli de pe suzuki alto atunci merita sa-l scimbi ptr vara. iarna merg jeantele originale.

 

 

Masina e in stare foarte buna.O am cam de trei ani si am facut cu ea cam 50.000 km.Si nu ma lasat nicodata,dar nu am facut drumuri mai lungi de 300 kmBM-CJ.Ce as mai vrea sa fac la ea e sa schimb distributia,telescoapele,si o toba noua,ca tocmai mi sa fisurat acum vreo cateva zile.La mine in oras nu am gasit nicaieri sub 160 de lei.

  • Like 1

Share this post


Link to post

Daca doriti siguranta si "impamantare" sugerez un Cielo, o Nubira sau chiar o Leganza (ca sa ma incadrez in gama Daewoo) acestea sunt masini mari, spatioase si ceva mai sigure, chiar daca nu cu mult.

cele mentionate de tine, mai putin CIelo care se face muci la un impact, mai au ABS, airbag, ESP,si sunt cu mult mai sigure decat Tico, ca si Matizul de altfel, care are 3 stele Euroncap.

Edited by argon

Share this post


Link to post

distributia se scimba in fiecare 60.000 km altfel distrugi motorul. poti pune bujii ngk bpr5ey-II si fise tesla. In mures se gaseste la auchan, costa 35 lei( la daewoo setul de fise costa 60 lei)

 

 

 

poti pune toba inox ulter sport dar costa 350 lei...

 

e special ptr. tico nu se fac modificari, sudari ect...

post-28153-081237700 1281446695_thumb.png

  • Like 1

Share this post


Link to post

La matiz e la 90.000, de ce e la Tico 60.000?

Share this post


Link to post

setul de fise? nu stiu... in mures e 60,la daewoo. dute in auchan si cumpara tesla (tico,matiz,damas) la 35 ... se gaseste la raionul de masini.

  • Like 1

Share this post


Link to post

nu, distributia si e vorba de km.

Share this post


Link to post

E de fapt in functie de cat garanteaza producatorul curelei

Share this post


Link to post

La matiz e la 90.000, de ce e la Tico 60.000?

 

Man, no offense, :rolleyes: schimb-o la 90k km, da' dupa aceea sa vii sa ne zici si noua cat te-a costat facutul motorului sa stim si noi din surse sigure. Ca si regula de baza eu stiu ca o curea de distributie normala (nu ma refer la distributia pe lant) se schimba la maxim 60k km sau 5 ani din motive de uzura si/sau imbatranire a materialului. Sa o mai duci inca 30k km este pe cate de imprudent pe atat de rau pentru masina, pentru ca, chiar daca cureaua va tine, ea se va lasa excesiv iar functionarea ei va fi sub parametrii normali. Chiar se merita avand in vedere ca la matiz o curea + rola intinzator ajung la 120 de lei? Iar de schimbat le schimbi si tu daca tocesti putin manualul de service. Dar sunt convins ca, cu doua masini pe mana cunosti chestiile astea.

 

Spor la :lavolan:

  • Like 1

Share this post


Link to post

cele mentionate de tine, mai putin CIelo care se face muci la un impact, mai au ABS, airbag, ESP,si sunt cu mult mai sigure decat Tico, ca si Matizul de altfel, care are 3 stele Euroncap.

 

Muci se face poate taraboanta ta, nu Cielo. Cunosc cazuri in care Cielo, conceptie veche, cum o fi ea, fara airbaguri sau alte sisteme de securitate, a salvat viata pasagerilor sai. La un anumit impact, muci se face si un Rolls Royce, asa ca stai jos, ai nota 4.

 

On topic : Am mers cu Tico drumuri infiorator de lungi, de peste 1200 de km ( in etape, e drept) si cu toate ca am peste 100 de kg, cu scaunul dat la maxim in spate am mers foarte confortabil - doar 2 persoane si putine bagaje pe bancheta din spate. Ce intrebare e asta, " cum se comporta la drum lung??" Se comporta ca ORICE masina din lumea asta, cum naiba sa ramai cu ea in drum daca e o masina intretinuta si ai habar sa o conduci in siguranta?

 

Drumuri Bucuresti - Oradea le faceam in mod frecvent fara batai de cap. Care e problema ca e mica??

Nu cred ca cineva care initiaza un asemenea topic are habar prea multe despre aceasta masina. Altfel nu ar subestima-o in halul asta.

Edited by Smirghel
  • Like 2

Share this post


Link to post

Foarte corect. As mai adauga ceva. Daca dupa 10 km va doare spatele sau nu stiu ce, inseamna ca nu aveti conditie fizica DELOC, nu e vina masinii. Rare sunt masinile in care, daca dai complet scaunul in spate, nu stai cat de cat confortabil.

  • Like 2

Share this post


Link to post

Eu am facut asta-vara Transfagarasanul cu TICO si nu am avut nici o problema. S-a cmportat chiar mai bine decat ma asteptam. (Am plecat in week-end din Timisoara si m-am intors in celasi week-end cu escala de o noapte in Sibiu). De altfel merg ocazional prin tara cu Ticozaurul meu (SL din 2000) si se comporta bine la drum (merg intins cu 110-120km/ora pe distante lungi). Deci se poate circula si distanta mari cu Ticolino.

Share this post


Link to post

Fac in fiecare zi 80km cu Ticolina minim 2 persoane si se comporta exceptional, drumul este foarte prost (DN1A) plin de gropi, neiluminat chiar si in localitati, plin de TIR uri care alearga si chiar si asa cei care spun ca este instabil cand bate vantul din lateral sau cand trece TIR ul pe langa tine si cate si mai cate vorbesc prostii, se comporta exceptional, chiar si pe zapada sau pe gheata in concluzie este o masina exceptionala daca o intretii - nu mai zic de consum, am schimbat treptele date ca in manual si am reusit sa scot consum si de 3,9l/100lm... Aveti grija de ele caci sunt niste masinute exceptionale!!! (eu unul sunt foarte mandru de ea, si chiar o folosesc muuuuult mai mult decat pe cealalta)

Share this post


Link to post

Pot spune ca daca masina este pusa la punct...nu conteaza distanta.

 

Cu primul Tico pe care l-am avut ( 2002-2005) am facut in anul 2003 , plecind din Arad , zona Maramuresului , Manastirile din Moldova ,Podisul Transilvaniei ( venind de la Piatra Neamt si ajungind in Apuseni ) apoi am a vut o tentativa de ajuns pina la Pestera Scarisoara ( pe vechiul drum , cel care era circulabil in conditii foarte bune prin anii 1980-1985 ) si dupa aproximativ 14 Km. din cei 18 , a trebuit sa renunt si sa ma intorc ( ajunsesem intr-un loc , in care numai daca luam masina in brate reuseam sa merg mai departe ) si de acolo inapoi la Arad . ( Total 1700 km. )

 

In anul urmator , am facut partea astalalta de tara trecind si Transfagaraseanul. ( total 1200 km.)

 

Toti acesti kilometri fara nici un fel de problema , cu 3 persoane in masina + bagaje.

Edited by Voicu

Share this post


Link to post

Si eu am facut multe drumuri, inclusiv de 1000km, dar numai in perioada in care nu aveam alternativa. Masinuta merge, dar mai greu in depasiri, plus ca daca te lovesti de ceva... ala esti.

Fiecare masina cu scopul ei. In cazul meu Tico in oras, Volvo afara.

Share this post


Link to post

Tico pe care il am acum...l-am cumparat in luna Mai anul acesta din Bucuresti , si am venit cu el pina la Arad , fara nici o problema.

Acum si la mine e asa...Tico in oras sau imprejurimi...la drumurile lungi , Renaultul .

Share this post


Link to post

ce aveti fratilor cu TICO , masina merge de rupe, al meu a facut si germania fara probleme.

conditia e; sa aveti amortizoare bune ,presiunea in roti buna, reglajul scaunului buna si voie buna cit cuprinde.

SARBATORI FERICITE! :lavolan: :drinkers: :drinkers: :drinkers: :thumbl: :thumbl: :thumbl:

Share this post


Link to post

Bucuresti - Torino 2100km, condus non-stop am dormit 1h30min intr-o benzinarie, 140km/h constant pe gpl, gpl nu se gaseste in Austria apropo, s-a comportat foarte bine. este din 99 decembrie 150.000km

Share this post


Link to post

Am si eu o nelamurire am auzit pareri si pro si contra: in primul rand se potrivesc jentile de Damas pe tico? ca sunt putin mai iesite in afara este ideal pentru unpic de stabilitate in plus, cauciucuri poti pune orice pe ele pe 12 sa fie, intrebarea este daca se potrivesc la prindere pentru ca tocmai mi-a spus cineva ca la vulcanizare nu i s-au potrivit la Tico jentile de damas avand alta distanta intre prezoane.

Share this post


Link to post

Ti-ai gasit unde sa intrebi..Nu,nu se potrivesc.

Share this post


Link to post

Multumesc Den, incep sa ma conving ca asa e, cred ca ai constatat personal asta sau ai gasit pe undeva distantele intre prezoane la damas.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...