Jump to content
Sign in to follow this  
VAXXi

Tănculeţu' Meu

Recommended Posts

:mrgreen: Aia e asfaltata mah!

Share this post


Link to post

Las' ca poate veni in Apuseni sa faca un traseu Belis-Padis-Glavoi. :D

Sa te poarte sanatos nene. :D

Share this post


Link to post

Am asa o vaga impresie ca vreo 2 săptămâni nu ai dormit, numai la tractorasul asta ai visat :D

Sa-l stăpânești sănătos, să ai parte de "mud & snow" și poate bagi o Transalpina ca ai cu ce.

 

Mai exact, vreo 6 luni. Nu exagerez :) multam' !

 

Aia e asfaltata mah!

 

Si se face si cu Loganu', din cate-am citit ... trebuie mai sus, deja am inceput sa colectionez trasee :rolleyes:

 

Las' ca poate veni in Apuseni sa faca un traseu Belis-Padis-Glavoi. :D

Sa te poarte sanatos nene. :D

 

Daca mai ai idei, mai baga :banana: multam' fain !

Share this post


Link to post

Bag bag...daca ma iei cu tine :P

 

Traseul ala l-am facut cu Cielo saptamana asta. Se intinde pe vreo 70 km din care doar vreo 25 asfalt. Parerea mea este ca merita facut pentru peisaje ca acesta

post-6093-050990500 1281202791_thumb.jpg

...pe un drum ca acesta...

post-6093-023323800 1281202829_thumb.jpg si acesta... post-6093-036235400 1281202852_thumb.jpg

 

Daca ti se par banale, de-a lungul traseului poti gasi drumuri "laturalnice" care sa-ti satisfaca setea de adrenalina... bucsile sa te tina si sa ai destula benzina-n rezervor. :D

 

Arieseni - Pestera Scarisoara... post-6093-025658300 1281203365_thumb.jpg

Lista ar putea continua. :)

Edited by zeneseu

Share this post


Link to post

In padis e easy - am urcat cu Alfa mah :)

mai Vaxxi - daca vrei ceva hard - baga transalpina de bucegi (vezi topicul lui salex) - am fost si eu pana la Babele cu cielo - si se putea si un pic mai sus. Cu greierele razbesti pana la costila sigur - si daca nu e rupt drumul sau nu ploua pana la Omu.

Share this post


Link to post

In padis e easy - am urcat cu Alfa mah :)

 

 

Ai urcat din Pietroasa si nu dinspre Belis. :P Pe acolo ai variante mai hard.

Share this post


Link to post

mai Vaxxi - daca vrei ceva hard - baga transalpina de bucegi (vezi topicul lui salex) ...

Drumul ala ar fi perfect pentru tanculet, in urma cu cca o luna eram la Vf. cu Dor si ma uitam inspre "Transalpina de Bucegi" amintindu-mi cu placere traseul respectiv.

 

Dupa ce am vazut tanculetul in carne si oase ... aaa, adica fiare si roti ... si m-am incumetat chiar sa ma sui in el, un singur lucru am de zis: E inalt frate !!! Inalt bine de tot. Vaxxi n-a exagerat deloc, o scara din aia rabatabila cum au trenurile ar fi de vis. Daca te urci si cobori de 15-20 ori pe zi din masina asta nu-ti mai trebuie mers la sala :D

 

In rest, jucarioara se prezinta intr-o stare tehnica si estetica foarte foarte buna. Inca o data, sa o folosesti cu placere :)

Share this post


Link to post

Mai bine va coborati din masini cand sunteti pe munte si parcurgeti traseele cu piciorul. Macar din respect pentru cei care vor sa se bucure de aer curat si liniste.

Si pentru cei care vin cu sugestii despre "transalpina de bucegi", poate ar trebui sa invete ca Bucegii sunt parc national si ca in orice parc national este interzis accesul mijloacelor motorizate. Sau cel putin asa se procedeaza intr-o tara civilizata, din care avem pretentia ca facem parte sau macar aspiram uitandu-ne gales...

 

In alta ordine de idei, sa te bucuri sanatos de masina Vaxxi si vei vedea ca poti sa o faci intr-o maniera foarte placuta si fara sa ingrosi randurile cocolarilor cu suv-uri de pe platoul Bucegilor!

  • Like 3

Share this post


Link to post

Nu te lansa in comentarii asupra oamenilor cand nu-i cunosti! Si cand nu ai idee ce trasee fac sau au facut cu piciorul.

Iar atitudinea asta de "privit de sus" te incadreaza fix in randul celor pe care ii blamezi.

 

Asta a fost offtopic.

 

Ontopic - @zeneseu - am urcat dinspre Huedin si am coborat pe Pietroasa. Pentru Alfa a fost hard, pentru tanculetul asta cred ca ar fi lejer...

  • Like 1

Share this post


Link to post

Felicitari pentru achizitie!

Sa va bucurati unul de alta si reciproc multi kilometri fara evenimente neplacute!

Cand te saturi de trasee alpine, te astept sa o testezi pe Valea Dunarii primavara sau toamna pe drumuri unde am facut Matizul targa, ca nici tractorul nu s-a incumetat sa vina sa ma remorcheze.

Share this post


Link to post

Nu privesc pe nimeni de sus, dar nu mi se pare normal cand cineva indruma sa urce cu masina la Babele sau la Omu desi asta incalca cu buna stiinta regulile unui Parc National. Sunt indicatoare si panouri de atentionare care reglementeaza accesul auto in zona, deci nu e nevoie de cunostinte aprofundate despre asta.

Share this post


Link to post

Nu privesc pe nimeni de sus, dar nu mi se pare normal cand cineva indruma sa urce cu masina la Babele sau la Omu desi asta incalca cu buna stiinta regulile unui Parc National. Sunt indicatoare si panouri de atentionare care reglementeaza accesul auto in zona, deci nu e nevoie de cunostinte aprofundate despre asta.

 

Si amenda e intre 3000 si 6000 lei, deci n-am ce sa caut p-acolo. Iar masina asta tre' sa poata mai mult decat SUV-urile care urca pe sosele asfaltate doar ca sa puna grataru' si maneaua mai sus. In rest, cine practica sportu' asta si are nitel cap are si bun simt, urmeaza si regulile Tread Lightly.

Share this post


Link to post

Am vazut tanculetul acum vreo 15 min trecand pe la Diham. L-am recunoscut dupa snorkel si amortizorul de directie. Arata BETON masina si sunt convins ca asa si este. :lavolan:

Share this post


Link to post

Trebuia sa dai un flash de control rolleyes.gif

Share this post


Link to post

Vazut tanculet live! Ne place. Sa va plimbe mult si fara probleme!

Share this post


Link to post

Trebuia sa dai un flash de control :rolleyes:

 

Am dat, stateam la stop pe grigorescu prima masina. Decat daca te uitai fix spre mine l-ai observai :rolleyes:

Share this post


Link to post

Peste 1000 km parcursi de la ultima scriere, consumul mediu este fix 10 litri la suta de kilometri orice i-as face si oricum as conduce-o :)

 

 

Am avut un weekend liber si i-am vopsit scutul de pe fata cu vopsea neagra termorezistenta (cica), acum arata ca o copie de ARB :) )

bara.jpg

Share this post


Link to post

Fix 10% indiferent de regim? Adica afara consuma ca in oras?

Share this post


Link to post

N-am facut o separare clara, am avut si drumuri 50% oras/50% afara, si mai putin... la toate a iesit media cam 10 :)

Share this post


Link to post

:thumbl: Bun venit in "club" Suzuki !

Arata bine cu micile modificari, dar AT-urile ce le porti iti vor cam da emotii. Foloseste MT ;)

cross

Monteaza scuturi sa stai fara griji.Daca pui blocant spate nu ai nevoie de troliu :banana:

Jimny nu are reductor si dif central blocabil?

Edited by naylui

Share this post


Link to post

Multumesc :) MT-urile sunt misto, ca si Insa Turbo, dar mai des dau de asfalt decat de noroi asa ca AT-urile cred ca sunt un compromis suficient deocamdata. Pentru scuturi am obtinut o cotatie de 1200 euro toate 4 si mi-a cam pierit suflul, am gasit 2 din 4 la JimnyBits si o sa le comand cand pot. Blocant spate cu ARB e si ala o caruta de bani, si inca nu stiu eu cat poate masina stock, asa ca poa' sa mai astepte. Reductor are, dar nu are diferential central de nici o culoare (are cutie de transfer si lant).

Share this post


Link to post

Asa-asa! Fii rezistent la tentatzii, ca altfel te trezesti mandru posesor de Q7! Vei avea surpriza ca, dupa fiecare modificare, sa se deschida culoarea tanculetzului...spre alb, asa... :mrgreen: Da' daca insisti, eu ma apuc sa fac CD-uri cu Best of Gutza :->

  • Like 1

Share this post


Link to post

In afara de scos trompa, las-o mah ca merge asa!

 

PS: ...si strange bani de motor :D

  • Like 1

Share this post


Link to post

28 mii kilometri, si o baie la exterior (plus motor):

 

imag0025g.th.jpgimag0024s.th.jpgimag0023ru.th.jpgimag0010f.th.jpg

 

imag0021d.th.jpgimag0012ig.th.jpgimag0011py.th.jpgimag0056zu.th.jpg

Share this post


Link to post

Pana la urma am reusit sa montez antena pe sina de portbagaj. Am folosit o montura Sirio ABN pentru buza capotei, pe care-am indreptat-o pana am obtinut forma necesara ca sa stea antena vertical (barele de portbagaj au un profil foarte anapoda proiectat, singurul reper bun este interiorul lor care e vertical si perpendicular pe sol, restul sunt numa' curbe si unghiuri), prinsa cu 2 suruburi M6 cu grovere in sina (plus lipita cu dublu-adeziva sanitara de la Tesa, foarte solida).

 

Cablul a fost tot de la Sirio (cod produs 2506105.00), cu mufele lipite din fabrica si pe care m-am chinuit o groaza sa le rutez prin masina, ca sa nu le tai (mai greu cu pistolul de lipit la masina, din pacate). Pana la urma, mufa de sus s-a rupt de tot in timpul montajului la firul din miez, chestie care a incurcat extrem testarea mda.gif am recositorit-o si e ok. Cablul coboara prin dreapta chederului de la haion, intra prin garnitura de cauciuc a tubului de cabluri pentru dezaburire/stopul de frana central, iese in aripa, coboara sub scaune si iese pe sub bancheta la consola centrala.

 

Planul initial era sa montez statia sub scrumiera, dar am renuntat din 2 motive:

 

- nu incapea statia, se pare ca spatiul ala la mine e ocupat de controllerul de airbag

- nu ajungea cablul :)

 

Ca atare, l-am lasat sa ajunga pana la suportul de pahare, e suficient. Apropo, aici am gasit si senzorul de soc pentru airbaguri (deci nu e in bara, cum citisem).

 

Cablul de alimentare e tras direct de la baterie, trecut prin garnitura aia mare de cauciuc din peretele parafoc si coboara in bord, apoi pe sub mocheta si ajunge la acelasi suport de pahare (deja se poate ghici unde am montat statia). I-am pus un fir mai sanatos in ideea ca ii voi face o priza vreodata, de la care sa mai alimentezi un invertor, de-astea.

 

Sinele de portbagaj au capetele din plastic, asadar dupa montare aveam SWR vreo 5, nasol, s-a rezolvat cu un strap de masa provizioriu la un surub. O sa-i fac unul mai trainic dintr-o placuta de cupru si o saiba, plus sa rearanjez cablurile mai frumos.. Am scos SWR 1,1 pe canalul 1 si 1,15 pe 40 deci mai trebuie sa tai un pic antena.

 

1 zi de munca a fost fabricarea metalicelor (demontarea sinei, gaurile in sina, ciocanirea monturii pana a ajuns exact cum vroiam, teste de "clearance" cu acoperisul; 1 zi de munca demontarea banchetei si plasticelor, plus rutarea cablurilor prin masina; 3 zile de chinuiala din cauza porcariei de mufa care facea contact aiurea si imi dadea masuratori eronate. Mai tre' sa schimb antena acum, cei 2 metri de la Megawatt-ul 4000 pe care-l am acum + 2 metri ai masinii = risc sa ma alimentez de la liniile de troleibuz/tramvai, deja flora si fauna o cam distrug 19000000.gif

antena_front.jpg

statie.jpg

cable_routing.jpg

antena_full.jpg

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...