Jump to content
Sign in to follow this  
gabi2pac

Inlocuire Tachet Lenes

Recommended Posts

... treb sa mai reglez cv pe urma...

 

Avansul, daca n-ai dat semn pe delcou, iar distributia se pune la punct.

Share this post


Link to post
La 05.08.2010 la 20:43, gabi2pac a spus:

va multumesc pentru raspunsuri!!!

problema e ca desi lucrez de mult timp ca sef de service si un mecanic al meu acum cand am facut distributia a curatat tachetii cu smirghel de apa pe talpa si a zis ca e ok !!!

sunt dependent de masina si nu imi permit inca o zi- doua in care sa imi dea chiuloasa jos etc si eram curios daca se poate ajunge la ei pe la capacul culbutorilor

asa ca de maine (cine stie ce mai apare maine !!!) ii voi baga in priza (pe mecanici) sa imi gaseasca tachetul care bate

tinem legatura baieti

merci

In timpul liber imi place sa dezgrop morti ...pardon ''topice'' mai vechi.

Asta era sef de service?

Sa te dai mare e ...pacat ,sa fii prost e ...catastrofa.

 

 

Edited by florinellll

Share this post


Link to post

Daca tot l-ai dezgropat, mai adaug si eu informatii pe-aici. Poate ii sunt de folos cuiva. Daca garnitura de chiulasa nu e foarte veche se poate ajunge la tacheti fara sa dai chiulasa jos. Dai jos doar prezoanele, scoti semichiulasa si ramane lipita. Am facut eu asta si de juma' de an nu are nimic, si vede talpa toata ziua. Procedura e descrisa in manualul de astra f scris de haynes. Poze in topicul masinii mele cu magaria asta facuta. N-am cautat pozitie a axei in care sa nu apese pe nici o supapa, am dezamorsat tachetii in menghina la montaj, sa n-am surprize. Specifica acolo ca e la risc treaba, si recomanda 2-3-4 prezoane bagate cu piulite ca distantiere, sa tina chiulasa cat se umbla pe-acolo. Eu n-am facut asta, fiecare cum crede

Share this post


Link to post

Au mai facut si altii 😛

Ar fi bine sa dai jos apa din motor inainte ca sa nu risti sa intre in cilindru cand desfaci prezoanele. Sunt slabe sanse, dar exista.

  • Like 1

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...