Jump to content
Sign in to follow this  
butysoft

Demontare Faruri Cielo Euro3 Cu Ac

Recommended Posts

Cine poate sa-mi spuna cum dau jos farul pe dreapta (cum esti la volan/partea unde este cotul de la admisia de aer)?

 

Am incercat sa schimb becurile dand jos articulatia de la cotul admisiei de aer si nu am reusit. Prin urmare singura solutie ar fi sa demontez farul.

 

In afara de cele 2 suruburi vizibile deasupra farului mai sunt altele? Cum se demonteaza?

 

Mentionez ca nu am reusit sa gasesc cum se demonteaza farul/inlocuiesc becurile la far, pe acea parte, nici in manualul de utilizare, nici in manualul de service nici pe forum.

 

Multumesc.

Share this post


Link to post

Daca citesti pe forum mai atent gasesti. Pentru schimbare bec nu este nevoie sa demontezi farul ca doar nu ai megane. Daca tii neaparat sa il demontezi are 4 suruburi, doua sus, unu in spatele semnalizarii ( pe care trebuie sa scoti prima ) si unul in stanga ( trebuie sa dai jos grila ) . Ai nevoie de un teu ... nu mai stiu exact de cat.

Share this post


Link to post

O tubulara de 10. Intr-adevar se demonteaza tubul de admisie aer. Spatiul din spatele farului dreapta e cam stramt dar se poate inlocui becul fara demontare far. Desfa capacul rotund de protectie (prin rotire), scoate mufa electrica, departeaza clema de siguranta care tine becul in suportul farului, apuci becul de fasung (contacte) si gata. Remontare in ordine inversa. Aprinde farurile (pt. proba) inainte de a monta capacul de protectie.

Edited by cris06

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...