Jump to content
Sign in to follow this  
cristi999

Suport Exterior Roata Rezerva Matiz Gpl

Recommended Posts

sunt de cumparat.cauta pe google.dar cat te costa gpl-ul.se merita?

Share this post


Link to post

sunt de cumparat.cauta pe google.dar cat te costa gpl-ul.se merita?

Pune si tu un link unde ai gasit asemenea suporti de cumparat...eu nu am gasit. Se merita gpl pt ca din apprilie se va majora pretul benzinei si motorinei iar gazul o sa aiba acelasi pret de aproximativ 3 lei.Dupa calculele mele cam intr-un an de zile daca mergi cu masina zi de zi amortizezi pretul instalatiei.

Share this post


Link to post

pai tocmai te intreb pui una noua sa sh.si la ce pret?iei una de top sau una mai low

Share this post


Link to post

A mai facut cineva din romania sitem de prindere a rotii de rezerva in exterior ? cunoaste cineva posesorul acelui matiz alb din bucuresti care are roata prinsa pe hayon ? sa ne prezinte si noua o schema de montaj :) sau daca stie cineva un atelier care face asa ceva. Eu am roata de rezerva de spark ( din aia subtire ) este mai practica dar acum vreau sa pun instalatie gpl cu butelie in locul rotii de rezerva si parca nu imi vine sa stau cu roata in portbagaj sau in habitaclu.

Daca pui GPL poti renunta definitiv la roata de rezerva.Mai nou masinile dupa 2009 (nu si in Romania) au in schimbul rotii de rezerva un kit de reparatie care consta int-un compresor si un bidon cu o substanta alba si vascoasa care se infileteaza pe compresor si se pompeaza in anvelopa cu probleme.Eu am cumparat un spray pentru reparatii (pe care nu am avut ocazia sa il folosesc)pe care am dat 27 lei.Este varianta ieftina la ce am spus mai sus.Cred ca daca ai anvelope bune, pana care sa nu poata fi umflata pana la vulcanizare nu prea poti face.Numai bine!!

Share this post


Link to post

@Sergiu2010: Sunt patit cu datul in gropi si taiat de anvelopa...kitul ala in aceste contitii nu ma ajuta cu nimic.

@Calinjack: instalatia gpl va fi noua si va costa in jur de 2400 lei cu rezervor toroidal si cu montajul inclus.

 

Astept sa vad daca gasesc o schema pt a confectiona un sistem de prindere a rotii de rez pe hayon,sau daca gasesc pe undeva de cumparat ori daca confectioneaza cineva asa ceva pt matiz.

Share this post


Link to post

@Sergiu2010: Sunt patit cu datul in gropi si taiat de anvelopa...kitul ala in aceste contitii nu ma ajuta cu nimic.

@Calinjack: instalatia gpl va fi noua si va costa in jur de 2400 lei cu rezervor toroidal si cu montajul inclus.

 

Astept sa vad daca gasesc o schema pt a confectiona un sistem de prindere a rotii de rez pe hayon,sau daca gasesc pe undeva de cumparat ori daca confectioneaza cineva asa ceva pt matiz.

Eu am Eu am 30 000 fara roata de rezerva,si daca o fi sa se intample sun un prieten sa-mi aduca roata sau iau un taxi pana acasa.Cred ca e mai putin costisitor decat un suport de roata de rezerva si o roata atarnata pe masina.Ca sa nu mai spun ca daca parchezi pe strada risti sa ramai si fara roata.

Am sunat pentru o cunostinta unde am montat eu instalatia si pentru logan cu instalatie tomasetto cu stag 200 si butelie toroidala de 52 de litri, mi-au spus 2250.Service-ul este langa targ Vitan si se numeste AUTOGILEX.

Edited by sergiu2010

Share this post


Link to post

sau iti cumperi un "sicriu" de plafon si pui acolo roata,impreuna cu alte bagaje,asta binenteles cand mergi la drum,ca prin oras dai o fuga acasa dupa rezerva sau folosesti kitul de reparatie

Share this post


Link to post

Revin si zic : roata ingusta de tip Spark . Incape fara probleme cind ai butelia in locul rotii de rezerva . Nu recomand mersul fara roata de rezerva . Am patit-o cind am dat in o groapa ascunsa in balta si am strimbat janta . Fara rezerva acolo ramineam (undeva in cimp la 30km de civilizatie ) . Cind am nevoie de tot portbagajul pun rotita sub picioarele pasagerului . Am probat locul pasagerului si merge (am 1.82m / 130kg ) . Agatatul rotii in afara masinii duce la cresterea semnificativa a consumului de carburat la viteze mai mari . Matizul este proiectat in teoria aerodinamica a "oului" . Orice "sparge " coaja strica aerodinamica . Faceti un test : 100km/ora cu geamul inchis si cu geamul deschis . Surpriza va fi mare .

Share this post


Link to post

Acu´ce vrei, sa iti cumpar eu o ruleta ?

Normal ca nu incape.

Edited by augustinionut

Share this post


Link to post

un prieten tocmai si-a cumparat un matiz 2008 cu 27kkm,si a montat gpl tomaseto la 21 milioane.am comdus-o vineri.parerea mea e ca are acelasi sprint ca si cu benzina,si apropo de roata mica ,stiti vreun sait de unde poti cumpara?

Share this post


Link to post

arata rau cu roata afara...Doamne, ce pot face unii cu bietul Matiz !

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...