Jump to content
Sign in to follow this  
Vivaldi

Reparatie Masina Pe Rca Carpatica

Recommended Posts

Saptamina trecuta la un stop am fost lovit de un Jeep care a intrat in Mati al meu.

Eu haion sifonat bine de tot, portbagaj infundat etc, el nu are nimic, doar bara de protectie din fata putin zgiriata.

Bineintels asa cum ii sta bine unui posesor de Jeep nou are RCA la Carpatica pt ca e mai ieftin cu 500.000 lei pe an.

 

Am fost la constatatare amiabila la Carpatica,au facut poze la masini, au deschis dosarul si acum trebuie sa astept 1-2 saptamini pina or sa aprobe dosarul.

Rugamintea mea este sa imi spuneti (cei care au avut de-a face cu Carpatica) cam cum au evoluat cazurile voastre . Eu din ce am citi pe net despre ei m-am ingrozit:

In primul rind in foarte multe cazuri nu recunosc ca a avut loc accidentul, nu au decit 3 sau 4 service-uri de cartier cu care lucreaza, nu acopera toata paguba, dau banii cu intirziere sau nu ii dau deloc.

Eu am sunat la Radacini si mi-au zis ca ei nu mai lucreaza cu Carpatica pt. ca nu au vazut niciodata un ban de la ei.

daca are cineva niste sfaturi cum ar trebui sa procedez va rosg sa scrieti

 

 

Va multumesc

Share this post


Link to post

Gasesti unu' aici, si nici Usktu' n-are o parere mai buna despre ei aici.

Share this post


Link to post

Dupa ce se face constatarea initiala, se face un dosar pe care baietii il trimit la Sibiu, de unde vine verdictul intr-o saptamana, adica ceva in genul: "Costul reparatiei d-voastra este de X lei". X-ul ala de cele mai multe ori este foarte mic. Ca exemplu, la o avarie, Carpatica mi-a aprobat valoarea de 6.000 lei, iar ASIROM, unde aveam CASCO a aprobat suma de 12.000 lei. De lucrat lucreaza intr-adevar cu servisuri de cartier. Iei hartiuta cu suma aprobata de ei si dai fuga la un astfel de servis. Aia evalueaza reparatia si iti zic daca se pot incadra in suma aia. De obicei se pot incadra. Faptul ca lucreaza cu servisuri mici nu este neaparat un lucru rau, de cele mai multe ori acolo sunt oameni foarte amabili si foarte priceputisi treaba merge si repede, nu te uita Dzeu cu masina prin servis. Trebuie sa discuti foarte clar cu seful servisului sa nu-ti ceara tie vreo suma suplimentara in caz ca nu se intelege cu Carpatica.

Edited by claudiupoiana

Share this post


Link to post

In ziua de astazi a face un CASCO inseamna si de a te pazi de RCA-uri Carpatica, Euroins, etc. Din respect pt. cineva care ar putea sa sufere datorita unei greseli de-a mele pt. 6 luni cat nu am avut CASCO am cautat sa fac RCA excluzand Carpatica si Euroins.

Share this post


Link to post

Nu stiu daca ti-ai rezolvat problema, dar stiind cum merg lucrurile la Carpatica, o sa presupun ca nu. Daca vrei niste sfaturi despre cum sa-i abordezi si cum sa tratezi lucrurile cu ei, intra pe site-ul nucarpatica.org. Sunt foarte multe declaratii de la diversi oameni care au avut de-a face cu ei. Numai bine!

Saptamina trecuta la un stop am fost lovit de un Jeep care a intrat in Mati al meu.

Eu haion sifonat bine de tot, portbagaj infundat etc, el nu are nimic, doar bara de protectie din fata putin zgiriata.

Bineintels asa cum ii sta bine unui posesor de Jeep nou are RCA la Carpatica pt ca e mai ieftin cu 500.000 lei pe an.

 

Am fost la constatatare amiabila la Carpatica,au facut poze la masini, au deschis dosarul si acum trebuie sa astept 1-2 saptamini pina or sa aprobe dosarul.

Rugamintea mea este sa imi spuneti (cei care au avut de-a face cu Carpatica) cam cum au evoluat cazurile voastre . Eu din ce am citi pe net despre ei m-am ingrozit:

In primul rind in foarte multe cazuri nu recunosc ca a avut loc accidentul, nu au decit 3 sau 4 service-uri de cartier cu care lucreaza, nu acopera toata paguba, dau banii cu intirziere sau nu ii dau deloc.

Eu am sunat la Radacini si mi-au zis ca ei nu mai lucreaza cu Carpatica pt. ca nu au vazut niciodata un ban de la ei.

daca are cineva niste sfaturi cum ar trebui sa procedez va rosg sa scrieti

 

 

Va multumesc

Share this post


Link to post

Ca ghinionul sa fie absolut, dupa ce am fost lovit din spate de un TIR intr-un sens giratoriu, RCA-ul nu putea sa fie decat la Carpatica...am vorbit deja cu Gold & Platin si Radacini iar raspunsul a fost exact cum ma asteptam, nu lucreaza cu carpatica.

Share this post


Link to post

Daca ai casco... fa-ti masina pe casco cu regres catre carpatica

 

Daca nu ai casco... Doamne Ajuta !

Share this post


Link to post

Lista cu service-uri agreate de Carpatica in Galati:

1. SC Gilda SRL

2. SC Automecanica SRL

3. SC Comsamo SRL

4. SC Central SRL

5. SC Savicromo SRL

6. SC Maximiliano SRL

7. SC Nebros SRL

8. SC IATSA Galati SA

9. SC Steigin SRL

10.SC Fotache SRL

Am facut o vizita la un service "agreat", IATSA, si cand au auzit de Carpatica si-au pus mana-n cap...au zis ca daca ii dau x lei nici nu se apuca. Jalnic!

P.S. Despre reprezentante nici nu poate fi vorba!

Share this post


Link to post

Automecanica este in Bariera Traian langa benzinaria Petrom, nu am auzit pana acum lucruri rele despre ei, desi chiar nu stiu nimic despre vopsitorie. Pe de alta parte, Comsamo este SHERR-ul de pe Str. Basarabiei si cum lucrez in zona vad mereu masini la tinichigerie si vopsitorie la ei...

In alta ordine de idei... SC Fotache SRL...ce nume mai e si asta? =))

Share this post


Link to post

...In alta ordine de idei... SC Fotache SRL...ce nume mai e si asta? =))

Sa stii ca numele suna aiurea dar sunt totusi reprezentanta Fiat de pe Cosbuc, langa Moldova. Am vizitat pana acum IATSA, Automecanica si Fotache.

Share this post


Link to post

Am primit azi rezolutia pe dosarul de dauna, toate elementele cu probleme sunt mentionate de genul: tripla spate stanga inlocuire, capota spate reparatie, aripa stanga spate reparatie, bara spate reparatie si aripa dreapta retus suma totala aprobata fiind 2220 lei...am fost la un service agreat si au spus ca fac toata lucrarea in banii astia (Automecanica) iar reprezentanta Citroen Belvedere Motors deasemenea a mentionat ca o rezolva in acesti bani. Cum la Citroen e un fost bun coleg de liceu ma duc acolo sa o rezolv, chiar nu are rost sa mai caut la niste serviceuri no name...sper sa iasa bine.

De mentionat ca la prima strigare G&P Galati a estimat 7000lei iar IATSA 3000-3500lei.

Edited by starsteel

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...