Jump to content
Sign in to follow this  
VAXXi

5 Amenzi Pe Zi, Norma Pentru Calificativul "Bun" Al Agentilor Rutieri

Recommended Posts

Si se zicea ca nu e adevarat ..

 

În evaluarea agenţilor operativi, adică a poliţiştilor care sunt efectiv în stradă, 50% în stabilirea calificativului contează activitatea de aplicare a legii, urmând să-i fie calculate câte amenzi şi dosare penale face fiecare în trafic.

Sursa: http://kaysha.net/20...la-numaratoare/

 

Aparut si pe Hotnews

172353maxim.jpg

172355maxim.jpg

Share this post


Link to post

Nu-i vorba de numar, ci de corelarea notiunii de eficienta cu "generarea" acestor 5 procese verbale.

Share this post


Link to post

Mi se pare incredibil. Nu ca nu credeam posibil, ci la cum este privita politia de chiar sefii ei. Mai bine le-ar deschide un ghiseu, ar stabili niste impozite si gata ...

  • Like 1

Share this post


Link to post

Si se zicea ca nu e adevarat ..

 

 

Mi se pare incredibil.

 

V-am zis de mai multe ori ca politistii au (in continuare) norme. Voi nu si nu ...

Share this post


Link to post

Ceva mai vechi posturile

Degeaba incerc eu agentu sa fac prevenire si sa nu dau sanctiuni din prima daca sefii se exprima ceva de genu:n-aveti plan la amenzi dar intr-o zi intrega n-ai gasit si tu unu sa dai o amenda?????????.................

Si a doua zi lasi prevenirea si te apuci de scris.

sa nu intelegem exagerat: planul din cate stiu eu inseamna 20 sanctiuni pe zi,nu?

hai sa impartim 20 la 8 ore

vi se par multe sanctiuni?

.. dar "edificatoare".

Share this post


Link to post

Credeam ca intr-o tara asa zisa europeana rolul politiei e de preveni, nu de sursa de venituri la buget.

Share this post


Link to post

Uitati-va pe strada! Daca ati fi politisti, cate amenzi ati da? 5 amenzi pe zi vi se par multe? Mie mi se pare minimul necesar ca sa vada cetatenii superiorii ca nu dormi. Daca ar fi fost o norma de cateva zeci de amenzi pe zi, as fi zis ca e abuz, ca militienii îs pusi sa vaneze erori, dar 5 amenzi as da si eu ca politist doar in drumul de la locul unde imi parchez masina pana in casa.

  • Like 3

Share this post


Link to post

Uitati-va pe strada! Daca ati fi politisti, cate amenzi ati da? 5 amenzi pe zi vi se par multe? Mie mi se pare minimul necesar ca sa vada cetatenii superiorii ca nu dormi. Daca ar fi fost o norma de cateva zeci de amenzi pe zi, as fi zis ca e abuz, ca militienii îs pusi sa vaneze erori, dar 5 amenzi as da si eu ca politist doar in drumul de la locul unde imi parchez masina pana in casa.

 

Teoria suna bine, da' e departe de practica. Am mai zis-o pe undeva, da' o repet: cand faceam zilnic Bucuresti - Ploiesti vedeam retardati facand manevre strigatoare la cer, cireasa de pe tort fiind unu' c-un ML320 care a facut intoarcere din 3-4 miscari pe mijlocul DN-ului de parca era pe tarlaua pe care-a vandut-o sa-si ia gipu'. P-ala, si pe cei pe care-i vezi tu pe drumul de la masina in casa, nu-i vede nimeni pentru ca nu se patruleaza si nu se face simtita prezenta rutierilor pe sosele. Cand sunt prezenti, sunt prezenti in alveolele de parcare si pe acostamentul localitatilor sa dea cu microunda in populatie, ca-i mai comod sa stai si sa dai la butoane. Altii care comit contraventii/infractiuni de-astea flagrante scapa ... pentru ca scapa. Asa ca norma aia de amenzi se va aplica pe mijlocu' curbei gaussiene de soferi contravenienti, adica majoritatea lor... pe principiul "de ce n-ai stingator, iepurasule?".

Share this post


Link to post

Corect, dar nu norma de 5 amenzi e problema aici. Norma asta e minimul de dovada al existenții vietii intre burta si chipiu. Ok, poate norma asta, de una singura, nu e cea mai indicata din punct de vedere politic, pentru ca ar putea fi procesata gresit de catre aceeasi viata de sub chipiu dar, in principiu, nu este un lucru rau, iar cei care dau cu microunda in cetateni, te asigur ca dau mult mai mult de 5 amenzi pe zi. De ce ne plangem de mila atat timp cat pedepsele sunt un lucru unanim acceptat de comunitate (amenzi, inchisoare, munca in folosul societatii) ca si modalitate de educare a celor care nu se incadreaza?

 

In plus, nu e scris un target (cuantum) care trebuie acoperit de catre agentii operativi, doar un numar de procese verbale, care pot fi materializate doar in avertizare in puncte, nu si in bani.

  • Like 2

Share this post


Link to post

Poate sa dea si 1.000 de amenzi pe zi, nu este normal sa aiba ca norma nici macar 1.

 

E ca si cum facand o statistica, eu (cetatean) sunt considerat din start infractor. Nu cred ca asta e abordare de 2010 ci mai degraba de securist din 1980.

Edited by smailmiami
  • Like 7

Share this post


Link to post

Nu, e ca si cum facand o statistica, pe zi s-ar intalni in randul populatiei cu care se intalneste politaiul (agentul operativ) cinci contravenienti (nu infractori, pentru unii chestia asta e mai complicat de inteles. De statistica/matematica nici nu mai vorbesc).

 

Care sunt sansele ca politaiul sa nu intalneasca, doar daca deschide ochii, cinci contravenienti intr-o zi de munca? Vorbim de Romania, nu de Norvegia.

 

Sunt unii forumisti care una-doua o dau in "ce tara de rahat e asta, ce as emigra, pai daca arunci o hartie pe jos in Danemarca imediat iti iei amenda, vecinii nu dau manele la tot cartierul la doua dimineata)... Pai strainii aia cum or fi devenit asa de cuminti si cu spirit civic? Probabil au avut un batalion de Mircea Bazi care sa ii ia la pumni pe toti care ii suparau.

 

Ideea e ca 5 amenzi pe zi nu reprezinta vanatoare, cel putin nu in Romania.

  • Like 2

Share this post


Link to post

Pai strainii aia cum or fi devenit asa de cuminti si cu spirit civic?

 

Cred ca datorita temperamentului, bunului simt, s.a. Daca e sa luam la intimplare un orasel mic, unde 20 Politai impart cite 5 amenzi fiecare, atunci ... nu-s doar 5 amenzi zinlic. Pe de alta parte, daca e la norma, domnul ghiocel isi face norma intr-o ora, dupa care trage sub pom la somn, deci, si-asa-i rau - si-asa-nui bine.

Share this post


Link to post

Bre, amenda sau numărul amenzilor date de un agent într-o zi nu ar fi considerate, în sine, probleme/vânătoare. Ci faptul că, la capitolul ăsta, de la "conducerea direcţiunii" li se impun "target"-uri şi faptul că dacă un calificativ mediu (cum este "BUN", bănuiesc) este obţinut cu "X" nr. amenzi aplicate => obţinerea calificativului maxim este condiţionată de aplicarea unui nr. "Y" de amenzi... ceea ce are, la noi, un potenţial de-a transforma totul într-o vânătoare. Bine, practic nu e nimic nou... :)

Share this post


Link to post

Sincer pana acum chiar cu norma nu am luat amenda degeaba. Chiar m-au iertat de unele ori deci nu e dracu asa de negru.

Share this post


Link to post

Daca e sa luam la intimplare un orasel mic, unde 20 Politai impart cite 5 amenzi fiecare, atunci ... nu-s doar 5 amenzi zinlic. Pe de alta parte, daca e la norma, domnul ghiocel isi face norma intr-o ora, dupa care trage sub pom la somn, deci, si-asa-i rau - si-asa-nui bine.

 

Da, dar un orasel nu are 20 de politai nici daca o numeri si pe tanti care da cu mopul prin sectie.

 

 

 

Bre, amenda sau numărul amenzilor date de un agent într-o zi nu ar fi considerate, în sine, probleme/vânătoare. un calificativ mediu (cum este "BUN", bănuiesc) este obţinut cu "X" nr. amenzi aplicate => obţinerea calificativului maxim este condiţionată de aplicarea unui nr. "Y" de amenzi... ceea ce are, la noi, un potenţial de-a transforma totul într-o vânătoare. Bine, practic nu e nimic nou... :)

 

Pai nu scrie asa ceva iar zelosi care vor sa urce pe scara ierarhica vor fi mereu. De fapt, daca stau sa ma gandesc, cu targetul asta mic, sunt mai temperati, cum zice si viktor: :) )

 

Pe de alta parte, daca e la norma, domnul ghiocel isi face norma intr-o ora, dupa care trage sub pom la somn, deci, si-asa-i rau - si-asa-nui bine.

  • Like 1

Share this post


Link to post

Fiercare citeste ce vrea si intelege ce poate. Este normal ca activitatea unui agent de politie sa fie evaluata pe baza muncii din teren.

Nimeni, dar nimeni de aici nu a citit esentialul "pentru abateri ce constituie principale cauze generatoare de accidente si pentru ilegalitati in transportul rutier de marfuri sau persoane"-asta tradus inseamna ca degeaba amendezi 10 soferi ca nu au centura daca ii lasi scapati pe aia care intorc din 3 miscari pe interzis sau trec pe rosu etc.

Edited by zeneseu
  • Like 1

Share this post


Link to post

Ceea ce e ingrijorator in topicul asta e nu "targetul" (sau KPI-ul cum ii mai zic unii), ci atitutinea fata de aceasta abordare.

Si ce ati vrea, ma rog, sa faca agentul? Vad unii care dau din maini foarte alert la o trecere de pietoni semaforizata (intersectie doar pe o parte!) undeva prin Militari spre Crangasi. Ceva mai la vale, altii vor sa te convinga sa treci pe verde! Asta vreti? In timp ce pe alte topice va vaitati cati "bivoli" sunt in trafic.

Ce ai vrea Vaxxi, sa stea un politai fix unde ai prins tu faza cu "bivolul" pe DN? Statistic nu se prea poate. Si nici "KPI-ii" astia nu se pot pune pe cazuri particulare.

Atunci cand romanul va inceta sa dea exemple cu titlul de "lege"/regula, poate ca ceva ar avea sanse sa-si arate roadele. Pana atunci vom carcoti intr-o veselie a neamului nostru care s-a obisnuit istoric sa fluiere a paguba si sa rada ca prostul (aka haz de necaz) :(

  • Like 2

Share this post


Link to post

Ce ai vrea Vaxxi, sa stea un politai fix unde ai prins tu faza cu "bivolul" pe DN? Statistic nu se prea poate. Si nici "KPI-ii" astia nu se pot pune pe cazuri particulare.

 

 

Nu sa stea fix; vreau sa vad alea 4 masini care stateau la vanatoare cu radarul pe Bucuresti - Ploiesti patruland zona alocata. Stii ce cuminti devin soferii cand e masina de politie pe drum ? e ca-n filmele cu prosti, se aliniaza toti si merg cu -20 km/h fata de viteza legala. Si daca stii ca te vede patrula in plimbare, nu mai intorci peste 4 benzi, nu mai scoti caruta in DN, etc :)

 

 

Share this post


Link to post

Nu sa stea fix; vreau sa vad alea 4 masini care stateau la vanatoare cu radarul pe Bucuresti - Ploiesti patruland zona alocata.

 

Au norma de benzina zilnica...pe care cel mai probabil o folosesc ca sa ajunga la si de la punctul de vanatoare.

Share this post


Link to post

[...]pentru unii chestia asta e mai complicat de inteles.[..]

Care sunt sansele ca [...]

Pai cred ca tu esti unul din aia pentru care este mai greu de inteles. Desi vorbesti, habar n-ai ce vorbesti. Dpdv al statisticii matematice, desi mici, exista sansa ca la o vanatoare sa nu fie 5 incalcari ale regulilor de circulatie, deci cel putin un om caruia i se cauta nod in papura. Lucru cu care eu nu sunt de acord.

 

In legatura cu a doua observatie, infractiune vs. contraventie, ma refeream la cazul general, ca nu sunt de acord ca statul roman sa plece de la prezumtia de vinovatie in cazul oricarui cetatean. Nu ma refeream la cazul particular discutat aici. Dupa cum vezi am pus o pauza intre cele 2 alineate. Dar acuma na, ce pretentii pot avea de la unu' ca tine ... Asteptam un "Ba".

Edited by smailmiami
  • Like 3

Share this post


Link to post

Bă, dpdv ingineresc, atunci cand probabilitatea de a se intampla ceva este la fel de mica cu a nu intalni un politist 5 contraventii in drumul lui de la masina la locul de furajat cu shaorma de pranz, atunci acel ceva nu se va intampla niciodata.

 

Si statul roman nu aplica prezumtia de vinovatie asupra fiecarui cetatean ci asupra unuia, il vom numi Epsilon - bine ales (de fapt cinci Epsilorni per politai per zi) din multimea tuturor cetatenilor. Iar acest lucru nu este o prezumtie, este o statistica. Aceasta propozitie trebuie privita matematic, e pentru cei care au si un pic de scoala, nu numai niste miros de facultate. Daca nu esti de acord cu asta, e problema ta, unii nu sunt de acord nici cu teoria evolutiei speciilor, ci o tin tot pe aia cu Gizas si Harry Potter...

  • Like 2

Share this post


Link to post

Auzi bă epsilon, parca mai inainte vorbeai dpdv al statisticii matematicii, acu vorbim dpdv ingineresc ?! Pai hotaraste-te epsilon cum privesti problema/ Si nu oricare cetetean poate fi acel epsilon, daca tu esti un (mare) epsilon in viata nu sunt toti asa.

  • Like 2

Share this post


Link to post

Relax baieti, nu vreau sa ma apuc de editat posturi! [-X

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...