Jump to content
Sign in to follow this  
martiz

Castelu - Lumina - Navodari

Recommended Posts

Vreu in week-end sa dau o fuga la Navodari, stie cineva cum e "scurtatura" Castelu - Lumina - Navodari? Sau daca stiti o alta alternativa la ruta Bucuresti Navodari este binevenita!

Share this post


Link to post

Salut. E destul de greu de explicat. Inainte de Poarta Alba este o cale ferata care traverseaza soseaua. Chiar inainte de calea ferata ai un drum in stanga cu indicator de "Nazarcea". Acolo faci stanga si tii drumul pana dai in soseaua C-ta- Harsova, faci dreapta si dupa aprox 500-700 m te intersectezi cu soseaua C-ta - Tulcea. Aici trebuie sa faci stanga si imediat stanga, intri pe soseaua de tulcea si dupa inca 3-400 m dreapta. De aici tii drumul drept si te scoate fix la pod in Navodari. Daca e ceva ce nu ai inteles am id-ul trecut la profil.

Share this post


Link to post

Este totul clar, dar de calitatea drumului ce imi poti spune?

Share this post


Link to post

Drumul este bunicel. Era o portiune cu ceva gropi dar nu ma mai fost pe acolo de prin ianuarie. Poate l-au facut... Oricum nu erau chiar asa de mari. Alergam cu duba cu 130-140 asa ca nu cred ca ar trebui sa-ti faci probleme.

Share this post


Link to post

Multumesc colegu pt informatii!

Edited by martiz

Share this post


Link to post

Anul trecut pe vremea asta drumul era suportabil. Si oricum e foarte frumos peisajul.

Share this post


Link to post

Atentie, drumul e vai mama lui!!! Am renuntat sa mai merg pe acolo acum 2 luni. Prefer sa merg pe drumul aglomerat Puerta Blanca-Murfatlar- Traian's Hill. Nu recomand decat celor care au SUV-uri sau ceva mai mare...<br>

Edited by Sebian
  • Like 1

Share this post


Link to post

Nu te baga pe acolo, drum minat :)

Share this post


Link to post

Mai sa fie, chiar asa de rau e? Am mai citit si pe alte forumuri unde spuneau ca e "minat" pe unele portiuni, restul e bun. Ma gandeam sa evit toata aglomeratia din Mamaia inclusiv jaful de la bariere, dar vad ca nu am scapare!

 

... dar varianta Poarta Alba - Nazarcea - Ovidiu - Lumina?

... sau Satu Nou - Cuza Voda - M. Kogalniceanu - Lumina?

Edited by martiz

Share this post


Link to post

Desi ocolitoare, eu merg asa:

Basarabi - Valu - Constanta - Centura Constanta - Ovidiu - Lumina - Navodari.

 

Nu e imposibil de mers pe acolo, dar e neplacut. Daca vrei neaparat sa scutesti acei KM poti sa mergi cu 40 km/h pe la Nazarcea(Nazarcea = scurtatura de la Castelu) si nu vei pati nimic.

Share this post


Link to post

"Minat pe unele portiuni" inseamna 3/4 din drumul respectiv. Numai ultimii ~ 4-5 KM sunt decenti.

  • Like 1

Share this post


Link to post

Eu m-am lecuit de lasat drumul mare pentru o carare. In unele cazuri, prin ocolire se poate iesi in cistig atit in ceia ce priveste consumul cit si ca timp.

Share this post


Link to post

Da @viktor asa e, dar eu i-au in calcul si faptul ca este week-end, drept urmare treafic infernal!

Share this post


Link to post

Vinerea trecuta am venit de la Bucuresti. Am iesit din Bucuresti la 19.00 si la 21.30 eram in Constanta. Trafic destul de aglomerat, dar nu mai circula TIR-urile si se merge destul de bine. In plus, toate localitatile pana in Constanta, cu exceptia Satu Nou au limitare la 70 km/h. Apoi, contrargument la ce zici tu ca se merge incet ca e week-end: dupa intersectia unde ar trebui sa o iei pe drumul spre penitenciar(scurtatura), pe drumul principal mai ai vreo 4-5 km si apoi se trece la 2 benzi. Daca nu nimeresti in blocaj, nu merita scurtatura.

Share this post


Link to post

Du-te cu incredere pe Nazarcea. Pana la jumatate sunt ceva gropi dar nu sunt de speriat.

 

Drumuri minate gasesti in Iasi unde am avut impresia ca sunt calare, nu ca merg cu o masina printr-un oras cu pretentii!

Edited by MCojo

Share this post


Link to post

Daca vrei sa ocolesti aglomeratia si nici sa nu dai in gropi, ia-o prin Cuza Voda.

Share this post


Link to post

La iesire din Medgidia stanga prin Cuza voda si iesi in Mihail Kogalniceanu ,drum super !

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...