Jump to content
Sign in to follow this  
Kalos_Waiting

Gpl Pe Kalos/Aveo/Lacetti

Recommended Posts

Ce inseamna la tine sa pice motorul, asta e terminologie de babe. Sa pice ce: injectoare, segmenti, ce?

 

Ce sa fac daca eu sunt mai...baba asa...Exact,vorbeam de injectoare,segmenti,chiuloasa,etc!

Share this post


Link to post

Asa mai vii de-acasa... :D

 

Pai Injectoarele nu se bulesc daca mai mergi si pe benzina din cand in cand.

 

Segmenti nu vad de ce.

 

Anybody else?

Share this post


Link to post
Vorbeai de noroc...Gandeste-te ca tu poti fi unul dintre "norocosii" caruia ar putea sa-i pice motorul...Atunci,ce faci???

 

 

Se pare ca sunt printre norocosii acestia. ) Mi-a "picat" o piesa dupa 9000 de km insa s-a rezolvat pe garantie. Asa ca nu trebuie neaparat sa instalezi GPL ca sa ai probleme la motor.

Share this post


Link to post

Vreau sa imi trec masina din semnatura pe GPL,am ales o electronica STAG300 (din cate am inteles sunt 2 diferente fata de STAG200 1:are carcasa de metal nu plastic,2: are mai multe optiuni de reglare).Butelia va fi toroidala in locul rotii de rezerva cu capacitatea de 40 L.

Atat timp cat o sa bat orice disel la economicitate...ma declar multumit :)

Share this post


Link to post

eu deja mi-am montat GPL pe masina si sunt multumit cum merge. macar nu mai platesc accize nesimtitilor! am dat pe instalatie 2350 ron...si am consum de la plin la plin intre 7.15-7.4% cu gaz de la omv. s-a aprins si MIL-ul pentru vreo 200 km dar am scos borna de minus si am pus-o la loc iar dupa vreo 10 km s-a stins si vad ca nu s-a mai aprins deloc. motorul mi se pare mai silentios si parca are cuplu mai bun la turatii joase.

Share this post


Link to post

in romania nu se importa din cauza comoditatii dealerilor. si-ar mai lua ceva in plus de facut si din cauza lenii nu se mai complica.

Share this post


Link to post

Nu intra in politica Chevrolet vanzarea de automobile pe GPL in pietele din Est. Aceasta decizie are in vedere piata pentru dieseluri existenta aici, care ar fi ucisa in momentul in care ai putea sa-ti cumperi o masina noua pe gpl.

Share this post


Link to post

este o politica paguboasa. masinile diesel versus benzina nu se adreseaza aceluiasi segment de cumparatori. unii prefera benzina, altii prefera dieselul. eu nu mi-as mai lua diesel desi in anii trecuti preferam dieselul (am avut volvo 244 diesel).

alta prostie a lor este cu garantia. trebuia sa dea o circulara prin care masinile cu gpl sa fie preluate de service-urile agreate si verificate in vederea pastrarii garantiei. e si o chestiune de imagine.

Share this post


Link to post

Sunt curios ce ar face papagalii astia de dealeri romani, daca de exemplu, mi-as cumpara un Chevy pe gaz din italia sau Belgia, la care bineinteles, ca as avea garantie internationala.

@Rich1974: cand aveam Aveo, am incercat sa iau legatura cu ei, sperand ca voi putea sa imi montez gaz, pastrand garantia. Nu au fost de inteles, asa ce le-am dat-o prin gura (bomboana, desigur!) cat cuprinde (cam o punga, de bomboane).

Share this post


Link to post

Pai, ii va durea la basca, ca pana acum, vei face reviziile international, adica spre Vest de granita noastra, unde vei gasi acel service Chevrolet cu autorizare pe gaz. Intreaba intai ce fel de instalatii se pun pe masinile lor si apoi cauta service-ul autorizat care se baga.

Share this post


Link to post

Nu, nu. Eu ma refeream la reviziile normale + acordarea garantiei.

 

Apropo: stii ca Cruze pe gaz e vreo 17000 euro? Motorul de 1.6 insa. Pierde vreo cativa cai putere cu aceasta ocazie.

Dar poate o sa puna si pe cel de 1.8.

Edited by balanel

Share this post


Link to post

Ce revizie si ce garantie sa-ti acorde unul neautorizat pe gaz ? Daca vrei garantie de la fabricantul masinii, cumperi instalatie pe gaz montata in fabrica si revizuita in service-urile lor autorizate. E greu de inteles ? Orice modificare la masina facuta de catre altcineva decat producatorul masinii, prin reprezentantii sai, duce automat la pierderea garantiei. Deci, pe astia de aici sau de oriunde ii doare la basca, ca si pana acum.

Edited by tolin

Share this post


Link to post

Buna, :)

 

am si eu un aveo 4d cu un motor de 1.2 si as dorii sa va intreb daca ar merita sa imi pun gpl sau nu ??

in medie p luna fac cam 1500-2000 de km din care cam 70% in oras la un consum de minim. 10-11l/100km

si dak merita ce instalatie s-ar potrivii si cam la ce bani? (montare in timisoara)

Edited by Mircea
Nu mai folosi limbaj IRC

Share this post


Link to post

Tu ştii dacă merită sau nu ;) În funcţie de ce instalaţie montezi, consumul pe Gpl va fi mai mare cu ~1l(+) decât cel pe benzină. Faci un calcul simplu, vezi ce economie faci la 100km, calculezi în cât timp amortizezi valoarea instalaţiei de gpl (abia apoi eşti "pe + ") raportat la kilometrajul anual şi tragi singur concluziile.

În rest, e greu de citit din urmă, nu?! Vezi posturile 66, 67, 115, 130...

Share this post


Link to post

Buna, :)

 

am si eu un aveo 4d cu un motor de 1.2 si as dorii sa va intreb daca ar merita sa imi pun gpl sau nu ??

in medie p luna fac cam 1500-2000 de km din care cam 70% in oras la un consum de minim. 10-11l/100km

si dak merita ce instalatie s-ar potrivii si cam la ce bani? (montare in timisoara)

 

 

Salut

Acelasi motor il am si eu pe aveo...si am o saptamana de cand mi-am montat GPL...instalatie TOMASETTO,cumparata de la PRAKTIKER cu 2300 ron,capacitate rezervor 55 l,i-am facut plinul de 45 l ca atat intra 80% din capacitatea rezervorului,si sunt foarte multumit si sincer se merita fata de consumul pe care il are pe benzina,iar la gpl mai creste cu 1 l%...intr-un an iti amortizezi pretul instalatiei

 

 

GoogleSearchIconShadow.gifSuperSearchIconShadow.gifGoogleSearchIconShadow.gifSuperSearchIconShadow.gif

Edited by gerard2000

Share this post


Link to post

Ai facut o treaba buna ca ai trecut pe GPL.

Ca info pentru altii si probabil si pentru tine nu exista instalatii GPL Tomassetto, Intrucit firma nu produce decit componente pentru instalatii GPL (nu produce ECU injectie GPL).

Vezi linkul Tomasetto . Probabil ca instalatia ta e no name, cred ca asta explica si pretul mic.

Edited by EM!L
înlăturarea citării inutile

Share this post


Link to post

Vaporizator Tomasetto si electronica STAG 300(una din cele mai bune instalatii gpl comercializate in romania.).Daca tu te consideri informat te inseli.

Share this post


Link to post

Referitor la electronica STAG era bun si un link. Asta este linkul http://www.ac.com.pl/

Parerea mea este ca instalatie e tot noname pentru ca firma este specializata doar in partea electronica iar luate separat si adunate electronica si hardware rezulta tot no name.

 

Uite aicea ceva de marca care se comercializeaza in Romania si care este si pe Logan http://www.landi.it/

Voi monta eu pe Chevrolet Cruze in primavara urmatoare asta. http://www.landi.it/layout.jsp?idz=60173&idtp=165〈=3&idprodotto=6

Share this post


Link to post

Spre surprinderea ta omegas-ul este sub instalatia mai sus mentionata.Si tot spre surprinderea ta instalatia de logan este diferita de cea care se vinde si monteaza de rogroup.

Share this post


Link to post

Pe mine nu ma surprinde nimic. ;)

 

Nu vreau sa comentez mai mult de cit urmatoarele:

- fiecare cu parerea lui,

- Nu stiu ce monteaza rogroup si poate ca nici nu ma intereseaza. Cind o sa iau instalatia o sa o ridic eu personal si o sa o verific piesa cu piesa asa ca daca e ceva fake pe acolo ii dau reject instant.

Eu sunt pretentios la calitate si nu suport gunoaiele care se cam comercializeaza prin romania (cica de marca).

- Instalatia de pe logan este asemanatoare cu cea omegas. Adica mai exact un omegas customizat pe masina (printre care ECU injectie este programat diferit intrucit nu este o instalatie cu intentie de a fi instalata universal pe mai multe masini).

- Cit despre faptul ca una e mai buna sau alta eu personal nu stiu (nu ar fi rau sa ne dai mai multe amanunte ca sa ne lamurim ca este asa cum zici), dar faptu ca una e de firma cu traditie in domeniu imi da mai mult incredere spre deosebire de cealalta asamblata de pe ici pe colo cu piese. (Si Landirento contine componente Tomasetto)

- Asa ca fapt divers sa nu uitam de calitatea jalnica cu care se monteaza instalatiile GPL in Romania. As putea spune ca calitatea este zero. Cum sa montezi o instalatie GPL intr-o zi si sa ai si calitate, e imposibil.

 

Ca fapt divers eu am avult Landirento pe Dacia 1310 si pe Logan si am fost foarte multumit de ele.

Edited by balogm

Share this post


Link to post

Fiecare cu parerea lui insa aici conteaza decit cele avizate.Sunt multi useri care sunt interesati de instalatii gpl pentru masinile chevrolet si nu ii intereseaza o instalatie proasta sau neadecvata care se monteaza pe dacie.

Rogroup este reprezentantul Landi pentru romania.

Revenind la diferentele dintre instalatiile : Instalatii de gen Landirenzo Omegas sau BRC seqvent 24 lucreaza cu mape predefinite care nici macar pe masini noi nu asigura o functionare in parametrii pe toate motoarele care se presupune ca ar functiona la fel.Asadar dupa cativa zeci de mii de km cand apare uzura si la motor si la instalatia gpl ,service-urile care ar trebui sa faca reviziile la instalatiile gpl dau din colt in colt cand clientul se plinge ca motorul nu merge bine si nu au decit posibilitatea de a incarca decit aceasi mapa sau sa incerce alte zeci dupa alte modele.

Asta e diferenta dintre o instalatie care se poate autocalibra singura si una la care te rogi sa se nimereasca vreo mapa buna.

Cum montezi o instalatie intr-o singura zi?La fel de bine cum se fabrica si o masina intr-o singura zi.

Probabil pentru unii instalatie buna si montata corect reprezinta pretul de 2000 euro si durata de montaj o saptamana.

Edited by ovi_jer
  • Like 2

Share this post


Link to post

Fiecare cu parerea lui insa aici conteaza decit cele avizate.

 

Cred ca nici eu nici tu nu putem sa dam pareri avizate, nu facem altceva decit ne dam cu parerea (end user) eventual sa mai inducem in eroare useri cu niste afirmatii care pot fi si corecte si gresite.

Din acest motiv am pus linkurile de mai sus ca fiecare user sa isi analizeze singur si sa nu ia neaparat de buna sau proasta parerea mea sau a altora.

 

Asta e diferenta dintre o instalatie care se poate autocalibra singura si una la care te rogi sa se nimereasca vreo mapa buna.

Landirento Omegas se comercializeaza cu diferite variante de componente (din cunostintele mele exista trei variante de ECU si vreo doua, trei vaporizator, xx injectoare,...). Pentru montaj la liber instalatiile se pot calibra automat, manual, si pe baza de setari predefinite din fisiere, setarile se pot si salva pentru reutilizare la o alta masina.

Nu ar fi rau sa analizezi si catalogul cu componente al Landirento http://catalogo.land...RT&OSTORE=LANDI

Din ce stiu eu nu exista instalatii cu montaj la liber fara autocalibrare. Listele alea care le vezi tu la supermarket ca se montaza pe masina X si Y este o chestie ce depinde doar de instalator (ca sa nu se complice cu masini necunoscute unde sa piarda timp cu instalarea cautind spatiu pentru componente).

 

La instalatile montate int-o zi sa nu te miri ca dupa vreo 3-4 ani iti iese rugina prin caroserie pe unde a fost gaurita, nu iti mai merge masina ca firele au fost matisate si sau oxidat de la infiltrari apa,...

Edited by balogm

Share this post


Link to post

Balogm, te asigur ca Ovi_Jer nu vorbeste despre instalatii GPL in functie de ofertele supermarketurilor de pe la noi, dimpotriva. Iar daca vrei instalatie montata in 10 ore acum vreo 3 ani unde n-a iesit pic de rugina la busonul de alimentare, vino la intalnirile de joi :)

Share this post


Link to post

Salut,

Sunt posesorul unui kalos sedan 1,4.8 valve si in urma cu aproape 3 ani am montat pe el o instalatie GPL TOMASSETO.

Am facut cu aceasta instalatie peste 60.000 de km fara sa am vreo problema,sunt foarte multumit ,consumul este undeva la la 8% iar motorul functioneaza impecabil

Faptul ca aceasta instalatie secventiala are injectoare proprii ptr gaz si ECU face ca performantele ei sa fie foarte bune atat la consum cat si la putere ...si apropo nu afecteaza motorul absolut deloc.

Nu gresiti daca montati o astfel de instalatie pe masinile voastre,nu neaparat aceasta marca ,dar tomasseto este una dintre cele mai bune.

bananab.gif

Edited by aaaron

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...