Jump to content
Sign in to follow this  
Kalos_Waiting

Gpl Pe Kalos/Aveo/Lacetti

Recommended Posts

Cel mai fain e la vanzare second a unei masini non-galben :) Daca mai e si inmatriculata pe femeie.. e masina de doctorita :D

Share this post


Link to post

Intrebari:

- Si cand se duc cu ele la verificare DIN 6 IN 6 LUNI, le "jupoaie" de autocolant ??? (apropo... le autocolant ORACAL cel folosit la "imbracatul" auto) . Va zic eu ca nu e chiar asa usor sa imbraci o masina in colant, poatedoar daca e treaba facuta de mantuiala... si e toata numai dungi.

- Daca e asa cum ziceti voi, cei cu masinile ingalbenite de colant, ce culoare au in certificat??? Daca au rosu, nu prea mi se pare bine , la un filtru de politie, totusi masina e galbena... Daca au galben... iar nu mi se pare lagal... cand defapt masina e rosie...

:-W

Share this post


Link to post

:o fftopic:

In certificat masinile sunt galbene, nu-si mai bate nimeni capul cu reviziile, oricum deja Loganul este o masina comuna, au aparut piesele de schimb din surse alternative, deci ieftine si nu mai conteaza garantia .Oricum un TAXI produce bani deci nu conteaza .

:ontopic:

Totusi nu prea vad amatori de GPL pe masinile noi, in afara de taximetristi care pun GPL pe orice mai putin pe Kalos . Oricum in Bucuresti nu am vazut Kalos cu GPL poate la Constanta sa fie ca acolo sunt multe taxiuri Kalos .

 

Oricum ultimele tipuri de instalatii GPL nu au decit un singur dezavantaj, pretul :D

Share this post


Link to post

Eu cred ca dezavantajoase sunt instalatiile ieftine. La motoarele de pe KALEES n-are rost sa pui o instalatie mai ieftina de 700 oiro. Iar in cazul produsului exista o regula de fier: intotdeauna castiga cel cu utilajele cele mai avansate.

Share this post


Link to post
Totusi nu prea vad amatori de GPL pe masinile noi, in afara de taximetristi care pun GPL pe orice mai putin pe Kalos . Oricum in Bucuresti nu am vazut Kalos cu GPL poate la Constanta sa fie ca acolo sunt multe taxiuri Kalos .

 

 

Intradevar in Constanta pot sa zic ca nu am vazut taxiuri pe Kalos sau Aveo, care sa nu aiba GPL...

Edited by MCojo

Share this post


Link to post

Si Logane, la fel. Ca si Astra si altele.

Share this post


Link to post

La ce pret s-ar ridica o instalatie gpl pentru lacetti de 1.6(in cluj am intrebat dar deocamdata nu am primit raspuns).Am gasit unul in Germania ce mi-ar conveni la pret,mai ales ca s-a redus taxa vamala de la 30 la 10%.

Share this post


Link to post

Care taxe vamale ? Intre statele UE nu sunt taxe vamale.

Share this post


Link to post

Cele ce se aplica la masinile de productie non eu.

Share this post


Link to post

750 de euro costa o instalatie gpl pentru masinile chevrolet.

Share this post


Link to post
Cele ce se aplica la masinile de productie non eu.

Masina nu se importa din Germania ?

Share this post


Link to post
750 de euro costa o instalatie gpl pentru masinile chevrolet.

 

 

Intrebare: Daca pui GPL pe Kalos si se aprinde celebrul bec, apar tremurarile si masina este in leasing, ce vor zice baietii de la service (presupunana ca masina e in garantie)? Vor fi de acord? Sau se pune GPL la masina iesita din garantie?

Share this post


Link to post

Daca pui GPL pe o masina in garantie, pierzi garantia pentru motor.

Share this post


Link to post

Celebrul bec se aprinde din cauze simple care nu impun desfacerea motorului.

Share this post


Link to post

Masina nu se importa din Germania ?

 

 

Masina e importata din germania,dar nu e fabricata in Europa.

Share this post


Link to post
750 de euro costa o instalatie gpl pentru masinile chevrolet.

 

Ne poti recomanda si o marca? Pe piata sunt tot felul de marci: Tomasetto, Milano, Mistral, Zavoli, Brc, etc.

Ce sa alegem?

Share this post


Link to post

Tomasetto cu electronica STAG-200.

Share this post


Link to post

Multumesc.

 

Va voi impartasi impresii, de indata ce voi monta. Masina mea oricum iese in curand din garantie.

Share this post


Link to post

Ma doare capul (de ciuda) de la consumurile astea cu gpl. Pe HB-ul meu se poate pune o butelie mai mica in locul rotii de rezerva? As merge aproape gratis cu cat gaz as consuma... Moshu: acum cativa ani nu aveam nicio incredere in gpl. Insa mi-am schimbat total parerea: GPL RULEZ !!!

Share this post


Link to post

Se poate monta si pe masina ta o instalatie de gaz. Una secventiala este mai scumpa dar si mai eficienta, reglata cum trebuie ajunge sa iti consume aproape cat pe benzina si nici nu penalizeaza din performantele motorului. Daca mergi mult iti amortizezi si investitia destul de repede.

A mea consuma in jur de 12%(+/- 1) in oras si cam 7.5-8% afara!

Share this post


Link to post
Moshu: acum cativa ani nu aveam nicio incredere in gpl. Insa mi-am schimbat total parerea: GPL RULEZ !!!

 

Sa stii ca ai facut bine. Asa cum a zis si colegul mai sus, parerea mea este ca merita investitia. Daca e secventiala, si mai bine dar ceva mai scumpa. O singura problema: pierzi garantia. Ale noastre, a mea si a lui Cristian, au din fabrica instalatie GPL.

Share this post


Link to post
Daca pui GPL pe o masina in garantie, pierzi garantia pentru motor.

 

Este o informatie primita de la dealer?

Adica numai pe motor, iar pe restul ramane valabil?

Share this post


Link to post

Se pierde garantia la toate sistemele implicate, deci, si la sistemul electric.

Share this post


Link to post

Da, si la electric. Iar daca dai vreo gaura in caroserie, pierzi si la asta.

Share this post


Link to post

Offline, dar apropo de asta, am si eu o intrebare. In caz de accident, pierzi garantia la caroserie integral, sau doar la partea care a fost afectata/schimbata ? Si pierzi garantia chiar daca reparatia s-a facut in service autorizat Chevrolet ?

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...