Jump to content
Sign in to follow this  
Kalos_Waiting

Gpl Pe Kalos/Aveo/Lacetti

Recommended Posts

Io daca am 30k km deja, sa ma astept la span in cilindri? ;-) Cred ca au o metoda băieții sa nu bage span ca altfel ar fi jale. La agtom monteaza 10-15 instalații pe zi...

Share this post


Link to post

Cantitatea de span se reduce prin efectuarea gaurii cu un spiral uns cu vaselina, romaneste dar eficient :) Daca presupusul span nu afecteaza motorul in primii 1000 km, e clar ca nici dupa nu o sa pateasca ceva :)

Share this post


Link to post

In plus fata de ce a spus Mike, in timp ce se gaureste admisia se aspira tot spanul rezultat...

Share this post


Link to post

Eu am galerie din plastic.. mai auzisem de varianta romaneasca cu burghiu dat cu vaselina. Sincer, dupa ce ca pierd garantia montand Gpl nu am chef sa am probleme cu etansarea supapelor.

Stie cineva ceva despre injectia directa de gpl?

Edited by soricaadrian

Share this post


Link to post

Gaurile nu se fac se fac in galeria de admisie din plastic. Se fac exact langa injectoarele de benzina.

 

Garantie la Nubira?!

  • Like 1

Share this post


Link to post

Injectoarele de benzina sunt pozitionate in chiuloasa. Gaurile pentru injectoarele de GPL se dau in galeria de admisie la baza, foarte aproape de imbinarea cu chiuloasa.

post-64-0-88303900-1380738960_thumb.jpg

post-64-0-75257100-1380738964_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Injectoarele de benzina sunt pozitionate in chiulasa.

 

Ai face foarte bine daca ai preciza la ce motoare te referi. Pentru ca, fara indoiala, nu discuti despre Daewoo !

 

Share this post


Link to post

Deci discutam despre Aveo... asta este titlul topicului. Am mentionat mai devreme varianta si anul.

Share this post


Link to post

...

Stie cineva ceva despre injectia directa de gpl?

 

Pe la mine se practica de multi ani pe masinile Daewoo/chevrolet, se livreaza de noi cu gpl cu injectie directa de gpl lichid. Una din firmele populare pe aici e Vialle (care in ciuda numelui sunt olandezi) insa din cate stiu au aparut si italieni care fac.

Se spune ca sunt mai performante decat cele cu injectie secventiala pentru ca se poate doza mai exact cantitatea de GPL injectata, intrucat injectia se face in faza lichida. Nu mai au vaporizator.

Edited by mr_

Share this post


Link to post

Am dat si eu un mail la Vialle pentru a-mi indica un distribuitor in Bucuresti dar nu am primit nici un raspuns... mai stie.cineva alt brand ?

Share this post


Link to post

Buna,

am montat o instalatie gpl marca landi renzo evo one pret 2300 lei si vreau sa spun ca sunt foarte multumit.

Share this post


Link to post

are cineva montat pe aveo 1.4 74 kw instalatie lavato easy fast ?sa imi spune si mie unde a montat in buc si daca e cat de cat multumit de ea,

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...