Jump to content
Sign in to follow this  
VAXXi

Amenda In Uniunea Europeana

Recommended Posts

Cand am fost in Belgia, am inchiriat o masina pentru un weekend (de la Hertz, daca are vreo importanta). Cu masina asta am reusit sa iau o amenda de parcare (in Bruges, daca are vreo importanta), care mi-a venit acasa dupa vreo 4 luni de la data comiterii evenimentului. Un fel de formular (in olandeza) cu niste campuri precompletate, si pe care-am inteles eu aproximativ c-ar trebui sa-l duc la banca.

 

Le-am dat un mail alora de la Hertz in care sa-i intreb exact cum e procedura de plata, nu mi-a raspuns nimeni. Din ce-am mai intrebat pe la banci, ar merge sa fac un transfer bancar din contul meu in EUR si teoretic aia (numai ca aici apare paranoia contribuabilului obisnuit cu sistemul romanesc: de unde stiu aia ca banii de le-au intrat in cont sunt pentru amenda mea?). Chestia e ca amenda e treij' de euro, si comisionul de transfer SWIFT e vreo 20 de euro, asa ca ma seaca ideea sa ingras burta bancii cu 20 de euro pe care nu-i merita.

 

Cardul de credit cu care-am facut rezervarea l-am schimbat intre timp, asa ca nu pot sa-mi traga direct banu' de pe card (cum au facut astia in Dubai), dar mi-e sa nu ma trezesc cu vreo bucurie la urmatoarea intrare in Belgia.

 

A mai patit cineva vreo faza de-asta ? cum ati procedat ? Mr_, esti pe faza ? :)

Share this post


Link to post

Ceea ce ti se poate intampla este sa te dea black-listed, in primul rand pe lantul Herz si eventual pe alte sisteme de urmarire bancara (cele mai bine puse la punct in mediul comercial).

D-aia nu vor eroii filmelor americane sa plateasca cu cardul :)

 

Daca vrei sa stai linistit, localizeaza un iban pe scribologia aia, identifica banca, contact page, sent message... Asta ca exemplu. Poti face investigatii si pe alt lant, cum ar fi: Hertz site, contact page, send message...

 

Daca iti place aventura, da o fuga drept in Bruges, la ghiseul Hertz, card nou, masina noua...

 

 

 

Share this post


Link to post

Ma mir ca ti-a venit amenda. Oricum n-o sa ai probleme cand mergi in Belgia decat daca incalci iar vreo regula de circulatie. Atunci te vor gasi si cu aceasta amenda. Si o platesti atunci.

Share this post


Link to post

In Belgia de obicei pe amenda ai un formular pentru transfer bancar cu asa zisa "comunicare structurata", ceva gen +++ 1234 1234 12345+++. In Belgia ala e un fel de cod unic dupa care ei stiu pentru ce a fost platit.

 

ORicum, transferul bancar e trasabil, in caz de probleme poti dovedi ca l-ai facut. Mie mi s-a intamplat sa se ia sectorista de mine ca nu am platit o amenda insa cu o copie dupa transfer trimisa prin email s-a rezovat, probabil incurcat ei ceva.

 

Daca faci transfer direct in euro, nu au voie sa-ti ia comision bancar. Daca o fac bancile din Romania, e ilegal.

 

PS

S-ar putea ca micile contraventii sa se prescrie, insa nu stiu dupa cat timp.

Share this post


Link to post

Daca vrei sa stai linistit, localizeaza un iban pe scribologia aia, identifica banca, contact page, sent message... Asta ca exemplu. Poti face investigatii si pe alt lant, cum ar fi: Hertz site, contact page, send message...

 

Am dat si la Hertz, zicandu-le ca nu-s in tara si intreband cum pot plati online. Mi-au raspuns cu "am primit mesajul dvs", si dupa vreo luna mi-au venit inca un set de hartii identice cu primele, prin posta clasica.

 

 

In Belgia de obicei pe amenda ai un formular pentru transfer bancar cu asa zisa "comunicare structurata", ceva gen +++ 1234 1234 12345+++. In Belgia ala e un fel de cod unic dupa care ei stiu pentru ce a fost platit. Daca faci transfer direct in euro, nu au voie sa-ti ia comision bancar. Daca o fac bancile din Romania, e ilegal.

 

Din cont in EUR spre cont in EUR, platesti comision si e maricel (o suma fixa numita comision SWIFT + un procent din suma; la 1000 EUR stiu c-am platit aproape 30 EUR comision).

 

Iar codul ala cu comunicare structurata nu e pe formular, dar am denumiri de campuri in olandeza b-( sau valona, ce limba o fi aceea.

Share this post


Link to post

Eu zic sa-ti vezi de treaba si, eventual, sa ai o bicicleta portabila la tine.

Share this post


Link to post

Incearca sa vezi in cat timp se prescrie si sa nu mai dai p-acolo :D

 

Comisionul ala pentru transfer EUR-EUR intre tari in interiorul EU (EU, nu zona euro!) e ilegal. Daca ei il iau, probabil se bazeaza pe faptul ca nimeni nu-i va da in judecata pentru asta si ca institutiile europene nu se vor auto-sesiza. E o chestie abuziva, insa am senzatia ca in Romania bancile fac multe abuzuri.

Eu am transferat invers (din Be in Ro, euro-euro) fara comision. La un moment dat erau unele banci unde nu puteai face transferul asta electronic, ci trebuia sa te duci la ghiseu, si atunci iti luau o taxa "de ghiseu" sau "de dosar" insa au luat-o in freza si au renuntat si la asta.

 

Probabil formularul e in olandeza... astia au mai multe limbi oficiale, insa nu sunt toate oficiale peste tot. Adica, in zona francofona oficiala e doar franceza, iar in zona neerlandofona e oficiala doar flamanda (olandeza). Iar flamanzii se incapataneaza sa nu faca nimic administrativ in ambele limbi...

Edited by mr_

Share this post


Link to post

Din cont in EUR spre cont in EUR, platesti comision si e maricel (o suma fixa numita comision SWIFT + un procent din suma; la 1000 EUR stiu c-am platit aproape 30 EUR comision).

Aici ai dreptate. Spezele si comisioanele bancare de SWIFT sint cam mari, de obicei formate dintr-o suma fixa si o suma ce depinde de valoarea tranzactiei insa nu poate cobori sub o valoare minima ...

 

Ca idee, verifica daca banca ta poate face tranzactii in regim SEPA. Am facut multe plati in ultimul an in acest regim. Fata de cei 35 EUR (speze si comisioane SWIFT) am platit doar 5 EUR !

Edited by Salex

Share this post


Link to post

Pana la urma, am platit-o. Cat Orval beam io de banii aia rolleyes.gif

 

Am platit prin ING, la transfer de EUR mi-a aparut un alt formular mai stufos decat ala normal de transferuri. Am completat IBAN-ul si BIC-ul, a identificat banca, formularu' si-a transformat de la sine niste campuri in "Comision platit de beneficiar si expeditor", am mai completat o categorie a transferului, codul ala de identificare cu +++ in comentarii si gata. 30 amenda + 11 euro comision.

Share this post


Link to post

Bravo.Un om foarte corect! N-o plateam ... cu riscul ...

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...