Jump to content
Sign in to follow this  
sorin1983

Evaluare Dauna Totala

Recommended Posts

Niste detalii despre accident la rubrica dedicata nu ne dai? Si niste poze eventual cu masina..

Share this post


Link to post

 

(1) Vehiculele inmatriculate sau inregistrate, cu exceptia celor cu tractiune animala, care circula pe drumurile publice, trebuie sa aiba asigurare obligatorie pentru raspundere civila in caz de pagube produse tertilor prin accidente de circulatie, conform legii.

 

 

 

(2) Politia rutiera dispune masura retinerii certificatului de inmatriculare sau inregistrare si retragerea placutelor cu numarul de inmatriculare sau de inregistrare a vehiculelor neasigurate, aflate in trafic, eliberand dovada fara drept de circulatie.

 

(3) Daca detinatorul vehiculului nu face dovada asigurarii acestuia, dupa 30 de zile de la data aplicarii masurii prevazute la alin. (2), politia rutiera dispune radierea din evidenta a vehiculului.

 

 

 

 

Cam astea sunt masurile in cazul lipsei RCA. Deocamdata, din punctul meu de vedere, prioritatea ta ar fi sa iti faci masina pe banii aluia; dar fiecare face cum vrea.

 

 

  • Like 1

Share this post


Link to post

O sa fac si poze... am spus ca deja am depus actele la FPVS... ce sa fac altceva?

Share this post


Link to post

Ca sa il dai in judecata...trebuie sa ceri niste bani ( contravaloarea reparatiei ). Ori...in fata instantei nu poti sa spui : onorata instanta estimez reparatia la X lei.. Trebuie sa duci acte doveditoare reparatiei ( facturi ) si de aici rezulta ca mai intai repari masina si apoi actionezi in instanta

Share this post


Link to post

... deja am depus actele la FPVS...

 

 

Ceva noutati? Functioneaza chestia asta?

Share this post


Link to post

Astept. Am un nr de inregistrare si mi-au spus ca voi fi contactat de un inspector de la daune.

 

@andreiorga: si daca imi spun ca e dauna totala? Ce mai repar?

Share this post


Link to post

Iti da banii pe ea si ti`o repari in regie proprie...

Ala care mi-a dat minus la post cred ca era ala cu care te`ai lovit tu :) )

Edited by andreiorga

Share this post


Link to post

Asa iti trebuie daca nu esti cuminte :D

Pana una alta s-a facut dosarul, am mai completat o cerere cum ca nu am primit nici un banut de la ala sau vreo alta despagubire, le-am dus in original la FPVS si mai astept un pic.

Share this post


Link to post

Ok..inseamna ca a inceput sa se miste treaba :) ar trebui sa vina devizul de la service ( app. unde o repari? ), poze sper ca ti`a facut, nu ?

Share this post


Link to post

Deocamdata il asteapta pe ala sa se prezinte la ei(i-au dat 7 zile calendaristice). Miercuri imi face deviz, va veni cineva de la o societate care constata pentru ei. Am fost sunat deja de un inspector de daune si mi-a zis sa il sun miercuri la prima ora indiferent daca se prezinta ala sau nu.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...