Jump to content
Sign in to follow this  
sorin1983

Evaluare Dauna Totala

Recommended Posts

Cred ca ma paste o dauna totala... in functie de cum se rezolva cu politia, asigurare etc etc vad care e situatia. Dar intrebarea mea ar fi cum se procedeaza la calculul pt dauna totala? Ar fi de facut pe rca-ul celuilalt. Masina e daewoo nubira 1 1999, varianta echipare CDX. Daca stie cineva rog sa scrie aici ca sa imi fac o idee. Cum se procedeaza cu epava?

 

Accidentul s-a intamplat ieri in jurul 18.15 in intersectia Lira/Prosper, mai exact 13 septembrie cu M. Sebastian.

Share this post


Link to post

Epava ti-o evalueaza dupa un catalog. ( ani vechime...cat de bine se prezinta masina..estetic...si rulajul )

Edited by EM!L

Share this post


Link to post

are aproape 169000 din 99.

Edited by EM!L

Share this post


Link to post

...

Edited by EM!L

Share this post


Link to post

N-ar fi o idee buna sa vorbiti pe privat astea? Nu de alta, dar nu se stie cine citeste.

Share this post


Link to post

Unde este ilegalitatea ?

Inselaciune? nu . pt ca nu o vinde

Edited by andreiorga

Share this post


Link to post

nu e vorba de infractiune. Habar n-am ce scrie in codul penal de asta..

E vorba de pramatiile de la asigurari - ale caror reguli tottimpulinschimbare sunt mai naspa decat codul penal

Adica cauta orice pretext sa tepuiasca si sa dea cat mai putini bani.

Share this post


Link to post

Nu sunt tottimpulinschimbare . fiecare face dupa cum il taie capul :) )

Ce trebuie stiut ca sorin1983 trebuie sa primeasca banii in termen de 3 luni de la data deschiderii dosarului.

Deci sa nu se agite ca au venit / n-au venit banii.

Eu i-am luat in 2 luni si 1pic

Share this post


Link to post

Deocamdata e o mare problema... idiotul nu s-a prezentat in cele 24 ore. Am fost azi exact la 18 30 si nu apare ca a venit. Ma duc iar maine ca e politistul care mi-a facut hartiile duminica de serviciu, sa vad ce fac mai departe.

Masina lui e o laguna 1 albastru inchis B 74 LME. La politie aparea proprietar aborigenul de la volan. Revin maine cu detalii.

Share this post


Link to post

fiecare face dupa cum il taie capul

 

Am editat eu posturile de mai sus.

GMclub.ro nu incurajaza chestiile de genul asta, asa ca am rugamintea ca pe viitor sa te abtii de la astfel de sfaturi/"ponturi", in special cand consecintele ce decurg din materializarea sfaturilor tale se afla pe un "teren" ce nu iti este familiar.

Edited by EM!L

Share this post


Link to post

Undeva e o manevra... se pare ca s-a prezentat ieri la 12.30 la politie cu o asigurare incheiata tot ieri si valabila de azi. Politia i-a dat amenda 180 lei si i-a retinut permisul. Eu nu inteleg de ce nu i-au dat si pt asigurare amenda... Ca la data accidentului clar nu avea. Ori cineva l-a invatat ce sa faca ori are blat la politie. Desi la inceput nu recunostea acum si-a luat vina si faptul ca nu a acordat prioritate e mentionat in procesul verbal.

Eu am primit pe langa hartia(aut reparatie de duminica) un proces verbal pe numele lui si o copie de pe asigurarea inutila(Azi cand am fost iar). De abia cand am fost eu mai devreme s-a trecut in registru procesul verbal. Pana acum nu se trecuse nimic.

Ce optiuni as avea acum? Pe cale legala ma refere deocamdata.

 

Chiar dupa ce am postat am sunat la FPVS si am cerut informatii, mi-au zis ce acte vor si dupa ce le trimit imi vor spune ca s-a deschis dosar si cum se procedeaza mai departe.

Dupa aceea il voi da in judecata pentru alti bani. Nu il chem la nici o conciliere. Sa plateasca toata viata eventual din partea mea.

Deocamdata mai astept sa vb cu cineva fata de procesul verbal in care nu a primit amenda ca nu avea asigurare la data accidentului si daca e legal sa fie iertat pentru ca si-a facut-o ulterior.

Share this post


Link to post

Sorin, fa imediat o plangere la Brigada de Politie Rutiera de care apartine biroul de accidente usoare pentru modul in care a fost instrumentat dosarul si cere explicatii cu privire la neinregistrarea procesului verbal, precum si pentru faptul ca nu ai fost anuntat inca de ieri de faptul ca procesul verbal fusese deja intocmit (in felul asta ti s-a diminuat dreptul de contestatie, prin scurtarea termenului). Simultan poti depune plangere la asiguratorul care a intocmit polita, anuntandu-l ca il vei chema in solidar in judecata pentru faptul ca au intocmit o polita retroactiv.

Apoi te sfatuiesc sa-ti iei un avocat, pentru ca sigur vei avea nevoie, el a consultat unul cu siguranta si a ales sa plateasca o asigurare de 300 ron si sa stea pieton o perioada decat sa-ti plateasca masina.

Eu nu inteleg un lucru: cand esti victima unui accident, cu atat mai mult unul cu personaje dubioase, de ce-i lasati frate sa plece? Mai ales cand masina e zob facuta, daca vezi ca individul e dubios, n-are asigurare sau mai stiu eu ce, sunati la 112, va vaitati ca va doare ceafa sau 2 coaste, automat se inregistreaza accident cu victime si baietii de la rutiera rezolva cazul pe loc!

Share this post


Link to post

Eu nu inteleg...nu v`ati inteles amiabil pana la urma?

In cazul circularii fara asigurare obligatorie, se intocmeste dosar penal. In cazul asta poti face o sesizare la politie cu privire la procesul verbal intocmit.

Iar pentru a-ti recupera dauna nu-ti ramane decat sa`l dai in judecata pentru ca in cazul asta asigurator nu exista

 

Revin - pe cale amiabila nu exista un termen in care el trebuie sa se prezinte la asigurari pentru declaratii.

OBLIGATIA ta este sa ai in posesie copie dupa buletin, permis asigurare si talon ( DOAR in cazuri amiabile )

In cazul in care ala nu recunoaste si nu vrea amiabil sa-ti faca copii xerox.. SUNI IMEDIAT LA POLITIE. Si abia dupa ce ai sunat tu la Politie el este obligat sa se prezinte in 24 de h la Politie pentru declaratii

Share this post


Link to post

...In cazul circularii fara asigurare obligatorie, se intocmeste dosar penal. ...

 

Esti in stare sa faci dovedesti asta?

 

precum si pentru faptul ca nu ai fost anuntat inca de ieri de faptul ca procesul verbal fusese deja intocmit (in felul asta ti s-a diminuat dreptul de contestatie, prin scurtarea termenului)

Pe sorin nu-l afecteaza cu nimic asta, ar fi culmea sa faci contestatie la un PV al carui subiect (contravenient) e o terta persoana. :P

 

@Sorin Eu zic sa nu-ti bati capul ca individul nu a luat amenda ca nu avea asigurare, mai grav este ca asigurarea respectiva e vax albina deoarece din cate stiu efectele curg din momentul intocmirii politei si nu retroactiv. Legal, cred ca singura ta solutie e sa actionezi vinovatul in instanta pentru recuperarea daunelor in cazul in care acesta nu poate prezenta o polita RCA valabila la data accidentului.

Edited by zeneseu

Share this post


Link to post

O sa vad cum fac sa depun o plangere la politie.

Se poate dovedi ca n-are asigurare. Data cand am fost eu la declararea accidentului este 30.05.10 ora 18.15, printr-un miracol(Desi nu m-a anuntat nimeni, nu mi s-a spus nici cand am fost acolo si cat pe aci sa nu imi spuna nici azi daca nu stateam peste ei) s-a prezentat el la data de 31.05.10 ora 12.30 cu o asigurare incheiata la 31.05.10 valabila din 01.06.10. Deci unde e neclar? Daca e cazul pun copie dupa procesul verbal al lui.

 

 

Share this post


Link to post

Care este data/ora accidentului trecuta in procesul verbal?

Share this post


Link to post

Sorin, cred ca gresesti si vei avea de tras. Daca ala si-a facut asigurare mai tarziu, nu te puteai intelege cu el sa te duci dupa aia la asigurari ? Tu iti faceai masina si nu trebuia sa te tii de el pentru bani ...

Share this post


Link to post

Pai omul a zis ca vrea la politie... l-am intrebat si asta a fost raspunsul lui. Data si ora accidentului: 30.05.2010 ora 18.15

Share this post


Link to post

Deocamdata in afara de dat in judecata nu vad alta rezolvare.

Am zis sa apelez intai la FPVS. Am trimis actele asa cum mi-au cerut, am un numar de inregistrare si astept sa fiu contactat in momentul in care se va deschide un dosar de catre cei de la daune.

Share this post


Link to post

Auzi ?.... da` nu merge sa va duceti acum ... pe cale amiabila sa va deschideti un alt dosar ? ca sa nu mai faci poteci pe la tribunal

 

Esti in stare sa faci dovedesti asta?

 

Excluzand cazul asta.

Daca accidentul a fost ieri...a venit Politia la fata locului...si tu ( ca vinovat ) te duci maine cu o asigurare valabila de poimaine...nu e o dovada?

Share this post


Link to post

Nu vreau sa ma trezesc cu alte probleme pe cap... cine stie ce falsuri si alte alea. Prefer sa astept o rezolvare asa. Nu pot sa ma trezesc cu vreun dosar mai ales in domeniul in care lucrez.

 

Si totusi daca datele scrise negru respectiv albastru pe alb nu demonstreaza ce zic eu(treaba cu asigurarea) atunci ce ar putea demonstra ca am dreptate?

Edited by sorin1983

Share this post


Link to post

Daca accidentul a fost ieri...a venit Politia la fata locului...si tu ( ca vinovat ) te duci maine cu o asigurare valabila de poimaine...nu e o dovada?

Bun, reformulez; se pare ca nu m-am facut inteles...

 

In cazul circularii fara asigurare obligatorie, se intocmeste dosar penal.

 

Poti argumenta aceasta afirmatie?

 

 

Si totusi daca datele scrise negru respectiv albastru pe alb nu demonstreaza ce zic eu(treaba cu asigurarea) atunci ce ar putea demonstra ca am dreptate?

 

Faptul ca vinovatul nu avea asigurare, te dezavantajeaza deoarece tu nu iti poti face masina pe asigurarea lui; asta inseamna sa apelezi la CASCO daca ai, ori la instanta. Tu ar trebui sa te concentrezi asupra metodelor de recuperare a banilor pentru reparatia masinii nu asupra faptului ca ala nu a fost amendat pentru ca nu avea RCA valabil.

Share this post


Link to post

Si totusi daca datele scrise negru respectiv albastru pe alb nu demonstreaza ce zic eu(treaba cu asigurarea) atunci ce ar putea demonstra ca am dreptate?

ZNS ti-a dat un sfat foarte bun. Preocupa-te sa gasesti metoda prin care sa iti recuperezi banii. Daca se demonstreaza (logic si de bun simt e cum spui tu) ca ala nu avea asigurare in momentul accidentului, tie la ce-ti foloseste ? Sau daca ala isi ia amenda ? Sau daca i se intocmeste dosar penal ?

Share this post


Link to post

Ca poate se potoleste si urmatorii loviti de el nu veti fi voi?!

Share this post


Link to post

Macar poate spune si la prieteni ca e nasol fara asigurare... Eu oricum incerc sa imi recuperez banii cu FPVS. Daca nu se poate o sa il dau in judecata.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...